Jump to content



xmp disable


koukoubetses

Recommended Posts

εχω 4 gb μνημες corsair στα 1600 mhz 9-9-9-24.θελοντας να κατεβασω τα timings σε 8-8-8-24,απενεργοποιησα το xmp,και τα κατα φερα,ομως τωρα οι μνημες δεν πανε πανω απο 1580,γιατι?

Link to comment
Share on other sites

δες με το xmp on ποσο ρευμα δινει η μητρικη σε qpi και ram? μετα βαλε το xmp off και βαλε χειροκινητα τις τιμες σε qpi kai ram!

στο qpi εχει δυο τιμες 16 και 18,δεν βρηκα τιποτα για ρευμα.τελικα ανεβαινουν οι μνημες πανω απο 1600 με το memory ratio,εχει auto και 3,4,5,6,οπου 3=800,4=1066,5=1333,6=1600.ομως δεν κανει boot.δηλαδη βαζω mem ratio 5 και μετα παιζω με multiplier και τις παω 1600 με 8ρια,αλλα δεν bootαρει.

Link to comment
Share on other sites

msi p55 gd 80.

φιλε μου η μητρικη σου εχει ενα πληρεστατο bios! διαβαζοντας το manual της μητρικης σου στο chapter 3 εχει τα παντα για o/c! + το οτι η ιδια η msi σου δινει ενα πολυ χρησιμο γκατζετακι ονοματο "msi control center" οπου μεσω αυτου απο τα windows μπορεις να δεις ρευματα, να κλοκαρεις κτλ! λοιπον εγκατεστησε το προγραμματακι αυτο, ενεργοποιησε το xmp profile απο το bios, δες μεσω του "msi control center" τι ρευματα δινει σε: CPU VCore/ CPU VTT (V)/ PCH 1.8V (V)/ DRAM Voltage (V)/ PCH 1.05V

(V) και σημειωσε τα σε ενα χαρτι! μετα πηγαινε στο bios, στο "cell menu" ! αλλαξε το memory ratio, ωστε στο adjusted dram freq να σου γραψει τη συχνοτητα που θελεις! επειτα στα CPU VCore/ CPU VTT (V)/ PCH 1.8V (V)/ DRAM Voltage (V)/ PCH 1.05V

(V) βαζεις τις τιμες που σημειωσες νωριτερα!

edit: τα ετοιμα xmp profiles ως συνηθως δινουν παραπανω ρευματα! αρχισε να τρεχεις linx ωστε να τα μειωσες οσο το δυνατον ωστε το hardware σου να μην τρωει αδικα παραπανω volt!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η μητρικη σου εχει ενα πληρεστατο bios! διαβαζοντας το manual της μητρικης σου στο chapter 3 εχει τα παντα για o/c! + το οτι η ιδια η msi σου δινει ενα πολυ χρησιμο γκατζετακι ονοματο "msi control center" οπου μεσω αυτου απο τα windows μπορεις να δεις ρευματα, να κλοκαρεις κτλ! λοιπον εγκατεστησε το προγραμματακι αυτο, ενεργοποιησε το xmp profile απο το bios, δες μεσω του "msi control center" τι ρευματα δινει σε: CPU VCore/ CPU VTT (V)/ PCH 1.8V (V)/ DRAM Voltage (V)/ PCH 1.05V

(V) και σημειωσε τα σε ενα χαρτι! μετα πηγαινε στο bios, στο "cell menu" ! αλλαξε το memory ratio, ωστε στο adjusted dram freq να σου γραψει τη συχνοτητα που θελεις! επειτα στα CPU VCore/ CPU VTT (V)/ PCH 1.8V (V)/ DRAM Voltage (V)/ PCH 1.05V

(V) βαζεις τις τιμες που σημειωσες νωριτερα!

edit: τα ετοιμα xmp profiles ως συνηθως δινουν παραπανω ρευματα! αρχισε να τρεχεις linx ωστε να τα μειωσες οσο το δυνατον ωστε το hardware σου να μην τρωει αδικα παραπανω volt!

γραφεις 2 φορες PCH,μαλλον στο πρωτο εννοεις CPU PLL V?CPU VCore/ CPU VTT (V)/ PCH 1.8V (V)/ DRAM Voltage (V)/ PCH 1.05V

Link to comment
Share on other sites

γραφεις 2 φορες PCH,μαλλον στο πρωτο εννοεις CPU PLL V?CPU VCore/ CPU VTT (V)/ PCH 1.8V (V)/ DRAM Voltage (V)/ PCH 1.05V

ετσι αναγραφονται μεσα στο bios της μητρικης σου! το ενα ως PCH 1.8V και το αλλο ως PCH 1.05V! λογικα το PCH 1.8V πειραζεις! το αλλο πρεπει να μενει οπως ειναι εκτος κι αν ανεβασεις πολυ το bclk!

Link to comment
Share on other sites

τις τιμες αυτες στις εμφανιζει με το xmp on? γιατι μου φαινονται καπως ψηλα για τοσο λιγο oc!

ναι αυτες ειναι το επιβεβαιωσα,εκα clr cmos και εβαλα xmp on.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτες ειναι το επιβεβαιωσα,εκα clr cmos και εβαλα xmp on.

μου φαινονται πολυ υψηλες! ποιες μνημες εχεις ακριβως?

edit: παρε καποια παραδειγματα με την μητρικη σου

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I6zANFlYEDM]YouTube - Intel Core i5 P55 Overclocking Tutorial Part 1 (NCIX Tech Tips #48)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Llqhe3N1cJA&feature=channel]YouTube - Intel Core i5 Overclocking Tutorial Part 2 (NCIX Tech Tips #48.5)[/ame]

Link to comment
Share on other sites

μου φαινονται πολυ υψηλες! ποιες μνημες εχεις ακριβως?

αυτες http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-XMS-4GB-DDR3-1600-Intel-Core-i5-i7-Ram-Kit-2-x-2GB-PC3-12800-9-9-9-24.htm.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και πες μου:

CPU VCore--> 1.32

CPU VTT--> 1.35

PCH 1.8V--> 1.8

DRAM Voltage--> 1.75

PCH 1.05V--> 1.05

ισως δινεις πολυ ρευμα και μπουκωνει!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και πες μου:

CPU VCore--> 1.32

CPU VTT--> 1.35

PCH 1.8V--> 1.8

DRAM Voltage--> 1.75

PCH 1.05V--> 1.05

ισως δινεις πολυ ρευμα και μπουκωνει!

πηγε να bootarei αλλα εβγαλε μπλε οθονη,physical dump mem κτλ....

Link to comment
Share on other sites

πηγε να bootarei αλλα εβγαλε μπλε οθονη,physical dump mem κτλ....

CPU VCore--> 1.28-1.32

CPU VTT--> 1.20-1.30

PCH 1.8V--> 1.8-1.9

DRAM Voltage--> 1.65-1.75

PCH 1.05V--> 1.05-1.15

δοκιμασε και με αυτες τις τιμες! για να μου λες οτι πηγε να μπουταρει σημαινει οτι επερνα πολυ παραπανω ρευμα και τα επαιζε η μητρικη! παρε τις μικροτερες τιμες που σου εχω βαλει πρωτα και μετα ανεβαζε μια μια ξεχωριστα σε καθε restart μεχρι την μεγαλυτερη τιμη που σου εχω βαλει!

Link to comment
Share on other sites

CPU VCore--> 1.28-1.32

CPU VTT--> 1.20-1.30

PCH 1.8V--> 1.8-1.9

DRAM Voltage--> 1.65-1.75

PCH 1.05V--> 1.05-1.15

δοκιμασε και με αυτες τις τιμες! για να μου λες οτι πηγε να μπουταρει σημαινει οτι επερνα πολυ παραπανω ρευμα και τα επαιζε η μητρικη! παρε τις μικροτερες τιμες που σου εχω βαλει πρωτα και μετα ανεβαζε μια μια ξεχωριστα σε καθε restart μεχρι την μεγαλυτερη τιμη που σου εχω βαλει!

ξεκινησα απο τα χαμηλα,αλλα δεν περασε το δευτερο linx,να ανεβω?

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα απο τα χαμηλα,αλλα δεν περασε το δευτερο linx,να ανεβω?

εννοειται φιλε μου! αφου μπουταρε κανονικα εισαι σε καλο δρομο! φαντασου σε pc φιλου με ι5 750 για τα 20χ200 και μνημες 1600 σε linx ωστε να βγαλει 5 times pass θελει: vcore: 1.4, vtt 1.25, PCH (1.8V) 1.9, PCH (1.05) 1.15, vdram 1.65! τα ρευματα αυτα ειναι χονδρικα! λογικα θα θελουν συμμαζεμα! δλδ αλλου λιγοτερο ρευμα, αλλου περισσοτερο ωστε να ειναι linx stable total 20 times pass!

Link to comment
Share on other sites

Την msi cd - 65 που έχω πως θα την κάνω να τρέξει αυτές στους χρονισμούς τις.

Manual μπορώ έως 1333 και αυτό με μπλε οθόνη ανά 5λεπτό.

Στον ι7 δεν είχα κάποιο πρόβλημα....

αντι για 1866 τρεξτες στα 1600 αλλα με 8αρια ή αν πανε οι μνημες σου και με 7αρια! δοκιμασε κι εσυ τα ιδια με το φιλο απο πανω! ι7 και ι5 πανω κατω τα ιδια ειναι σε θεμα oc guide!

κατω παραθετω ρυθμισεις απο φιλο με ι5 750 σε μητρικη asus p7p55d! εννοειται οτι turbo boost kai intel speedstep ειναι disabled ενω το loadline calibration enabled! ο πολλαπλασιαστης στις μνημες ειναι τετοιος ωστε οταν το bclk παει 200, οι μνημες να πανε στα 1600!

για 20X165

CPU VCore--> 1.2625

CPU VTT--> 1.1

PCH 1.8V--> 1.8

DRAM Voltage--> 1.5

PCH 1.05V--> 1.05

για 20χ185

CPU VCore--> 1.31875

CPU VTT--> 1.125

PCH 1.8V--> 1.8

DRAM Voltage--> 1.5

PCH 1.05V--> 1.05

για 20χ190

CPU VCore--> 1.325

CPU VTT--> 1.14375

PCH 1.8V--> 1.8

DRAM Voltage--> 1.55

PCH 1.05V--> 1.05

για 20χ195

CPU VCore--> 1.35

CPU VTT--> 1.2

PCH 1.8V--> 1.9

DRAM Voltage--> 1.55

PCH 1.05V--> 1.05

για 20χ200

CPU VCore--> 1.4

CPU VTT--> 1.25

PCH 1.8V--> 1.9

DRAM Voltage--> 1.65

PCH 1.05V--> 1.15

ξαναλεω οτι οι τιμες αυτες ειναι πολυ προχειρες απλα ωστε σε linx να βγαλει 5 times pass!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.