Jump to content



Σύνθεση pc και πρόβλημα στην vga


Gzar

Recommended Posts

Καλησπερίζω την εκλεκτή παρέα...

Απόγευμα Κυριακής και είπα να ασχοληθώ με ένα pc που είχα τάξει σε ένα μαθητή

Είχα ήδη καθαρίσει και περιποιηθεί ένα apevia x cruise http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811144151

που cruisαρε στην αποθήκη

βάζοντας του έναν 120άρη από πίσω να βάνει και έναν 80άρη από πάνω να βγάνει.

Μέσα του μπήκανε ένα 700w coolemaster ( σε άριστη κατάσταση με εγγύηση)

μια asus p5ke - wifi

4 gb ram (800 άρες)

ένας Ε6850 core 2 duo 3Ghz ( stock cooler)

και μία 8800GTS 512

εγκατέστησα win7 64bit και τέσταρα λίγο θερμοκρασίες σε idle κατάσταση με απόλυτα ικανοποιητικά

αποτελέσματα ( no oc) μιας και δεν είχα άποψη για την ποιότητα των κομματιών δεδομένου ότι για καιρό

παρέμεναν στην αποθήκη μου να σκονίζονται.

Τα δοκίμασα όλα σε μια 27άρα οθόνη και αφού βεβαιώθηκα ότι πάμε καλά πέρασα μέσα κάποια

παιχνίδια για να κάνει μια αρχή ο λεβέντης μου...

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι βάζοντας ένα παιχνίδι ( ΒFBC2) να παίξει παρατήρησα κατακόρυφη

αύξηση της θερμοκρασίας της vga πράγμα αναμενόμενο μιας και ο υπολογιστής παρέμενε σχετικά αθόρυβος,

δυστυχώς δεν έφερνε ικανοποιητικές στροφές ο ανεμιστήρας της, οπότε την καθάρισα εξωτερικά όσο

καλύτερα μπορούσα και αφού μου έκανε τα ίδια έψαξα λίγο στο net και πέρασα το smart doctor το οποίο

το έβαλα να τρέχει στο boot και να ρυθμίζει αυτό τις στροφές το οποίο και δούλεψε σαν λύση.

( έπρεπε να δοκιμάσω κάτι άλλο? η κάρτα δεν έχει εγγύηση πια)

Το θέμα ασχέτως του smart doctor είναι ότι ο ίδιος πέρασε το metro

και του βγάζει κάποιο μήνυμα για πρόβλημα στην ανάλυση και κλείνει η οθόνη

έχει την http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/hp-l1706/4507-3174_7-31516578.html οθόνη

και παίζει σε 1280x960 (60ghz).

Το πολύ ανησυχητικό είναι όμως ότι κάποια στιγμή μου είπε μύρισε λίγο σαν καμένο και φοβάμαι

ότι η κάρτα μπορεί να διανύει τα τελευταία της στο μάταιο τούτο κόσμο.( έκλεισε το smart doctor μου είπε

καταλάθος και λογικά σταμάτησε ο ανεμιστήρας - αλλά μετά αφού έκανε reboot έπαιξε ενα cod μια χαρά)

Το θέμα είναι μπας και κάποιος έχει ανάλογες εμπειρίες με την εν λόγω κάρτα και μπορεί να βοηθήσει

ή ακόμα και αν η συγκεκριμένη κάρτα δεν τραβάει για τέτοια παιχνίδια που θέλει ο πιτσιρικάς οπότε να στραφώ

σε κάτι άλλο για vga ή αν στη τελική μπορεί να έχει πρόβλημα η οθόνη του σε σχέση με αυτά τα παιχνίδια.

Σημείωση1 : όλα τα εξαρτήματα είναι από την προσωπική μου αποθήκη οπότε δεν τίθεται θέμα στησίματος εκ νέου υπολογιστή απλά αν υπάρχει θέμα με την vga λογικά θα του πάρω μια άλλη.

Σημείωση2: με ενημέρωσε επίσης ότι ενώ παίζει κανονικά cod και ΒFBC2 του κολάει αρκετά στο GTA και δεν παίζει καθόλου metro ( τον περιμένω βέβαια για το συγκεκριμένο να κάνει ένα update τους drivers μιας και έχει τους προτελευταίους και θα ενημερώσω όταν ενημερωθούν)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό είχε βγει πρόβλημα με κάποιους drivers που σταματούσαν τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών στα g80 κ g92 (8800/9800/250). Βάλε τους νέους άμα έχει τους παλιούς.

Έπειτα κατέβασε το rivatuner, δες [ame=http://www.youtube.com/watch?v=rXr6IIj1sLY]εδώ[/ame] έχει ένα πολύ ωραίο tutorial για fan management.

Aφού ακολουθήσεις τις οδηγείες απλά πάτα το "record" εικονιδιο στην εικόνα που σου παραθέτω (για να μη χρειάζεται να εμφανίζεις το hardware monitor για να ξεκινήσει το fan profile κάθε φορά):

15s0dwo.jpg

εγώ είχα 80ρια θερμοκρασίες και δεν ανέβαζε πάνω από 30% το fan. Τώρα πάνω από 58 δεν έχω δει (καλοκαιριάτικα)

Link to comment
Share on other sites

τελικά δουλεύει και το rivatuner και το smart doctor απροβλημάτιστα

αλλά πήγα από το παιδί να δώ από κοντά και τελικά δεν κατάφερα να κάνω

το metro να παίξει ( όπως κι ένα strategy που είχε)

διάβασα στο net ότι έχει θέμα με την ανάλυση που υποτίθεται υποστηρίζει

η εν λόγω οθόνη και παρά τις ρυθμίσεις δεν κατάφερα να το τρέξω

( μάλλον το 1280x1024 που στέλνει η κάρτα δεν το παλευει η οθόνη και με βγάζει

συνεχώς out of video range)

δοκίμασα με την 8800, με μια 480 και με μία 5870 αλλά διαρκώς τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

δηλ. αν ορίσεις στο παιχνίδι να τρέξει σε μικρότερη ανάλυση, τότε δουλεύει κανονικά ;

Το strategy που λες, παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα (out of range) ;

Αν δεν έχεις βάλει τους drivers της οθόνης, δε χάνεις τίποτα να τους περάσεις.

δοκίμασε και κανένα alt+tab την ωρα που μαυρίζει η οθόνη.

δες επίσης αν σου δίνει το παιχνίδι επιλογή window mode και fullscreen και δοκίμασε και τις δυο.

Εμένα πάντως τα προβλήματα που είχα με το παιχνίδι (crashes) λύθηκαν όπως περιγράφω εδω και εδω.

Δεν το εχω πια εγκατεστημένο για να σε βοηθήσω παραπάνω, αλλά δε θα κάνεις κακό να εγκαταστήσεις τα αρχεία που θα βρείς στο φάκελο install που λεω.

Τη physx version 10.xxx, την εχω ακόμα εγκατεστημένη και ολα μου δουλεύουν μια χαρά. Ακόμα και οι τελευταίοι beta της Nvidia, περιέχουν την έκδοση 9.10.0223, οπότε έκδοση 10.xxx δεν έχει κυκλοφορήσει από οσο εχω καταλάβει.

edit : αυτά με τα μικρά γράμματα είναι εντελώς άκυρα, από τη στιγμή που δε μπορείς καν να μπείς στο παιχνίδι:confused:

Link to comment
Share on other sites

σε μικρότερη ανάλυση μόνο στο παιχνίδι δεν παίζει γιατί με το που φορτώνει βγάζει signal out of range στη μέση της οθόνης με οποιαδήποτε ανάλυση (μικρότερη πάντα) δοκίμασα

Το signal out of range είναι από το λειτουργικό της οθόνης και όχι από τα windows σαν μήνυμα!

Αλλά δεν δοκίμασα να γυρίσω εξαρχής της ανάλυση της οθόνης σε πιο μικρή! (δεν ξέρω γιατί δε μου ήρθε να δοκιμάσω)

το stategy crashαρε ξεκινώντας το campaign χωρις κάποιας μορφής μήνυμα οπότε μπορεί να είναι και κακή εγκατάσταση γιατί δε μου φάνηκε και αυθεντικό το παίγνιο.

Τους drivers έφαγα τη γη αλλά μόνο vista βρήκα τους οποίους δεν βλέπανε τα 7 για κάποιο λόγο.

έλεγα να πάω με μια άλλη οθόνη να δω αν παίζει κανονικά οπότε να του την αφήσω κιόλας να τελειώνουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Update:

Λοιπόν επιτέλους πήρε μια οθόνη full_hd (23") αλλά η κάρτα πνέει τα λοίσθια οπότε είπα να την πάρω να την φουρνίσω λίγο μπας και κάνει προκοπή να τη βάλω σε κανά μπρίκι και όσο αντέξει! Για να μην ανοίγω άλλο thread περί του θέματος υπάρχει κάποια πρόταση σε κάρτα γραφικών για το pc του πρώτου post? τρελές απαιτήσεις δεν υπάρχουν όπως και χρήμα για καινούργια κάρτα οπότε έλεγα να πάω σε καμιά μεταχειρισμένη...

Όποια πρόταση ευπροσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.