Jump to content



RETRO ερώτηση!


PREDATOR 15

Recommended Posts

Retro Ερώτηση:

Σε Abit AI7 , socket 478, Intel 865PE όπου δέχεται 4 X 184-pin DIMM sockets-Supports 4 DIMM Dual Channel DDR 400 memory (Max. 4GB) έχω πάνω 1 x 1 GB και 1 x 256 MB.

Όλες οι DDR1 μνήμες που βλέπω και πουλάνε είναι single channel δηλαδή δεν κάνουν?

Μήπως μπορεί κάποιος καλός φίλος να μου πεί στα υπολειπόμενα dim sockets τι μνήμες μπορώ να βάλω (κρατώντας τουλάχιστον την υπάρχουσα 1 Gb) για να αναβαθμίσω το σύστημα που λέω να το αφήσω στην κόρη μου για web surfing.

Αυτή η μνήμη ας πούμε ''Kingston 1GB DDR-400 Ram Dimm (PC3200, CL3, KVR400X64C3A/1G)'' αν την έβαζα x 4 τεμ. θα τις έβλεπε?????

Άντε ξεσκονίστε την μνήμη σας...............:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα την εβλεπε την μνημη με τα 4GB (4Χ1) και θα δουλευε και dual channel, που δεν δουλευει τωρα.

Αποψη μου παρε 4 τετοιες,

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/TRANSCEND-512MB-DDR-333-DIMM-JM366D643A-60-JM367D643A-60.htm

ή μια ακομα του 1GB.

Δεν υπαρχει λογος να βαλεις 4GB και να πεταξεις αλλα 150€ για 3GB μνημης.

Αν ειναι να δωσεις 150€, ψαξε στα μεταχειρισμενα του φορουμ, δωσε κατι παραπανω και αλλαξε μνημες, μητρικη και επεξεργαστη με κατι νεοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα την εβλεπε την μνημη με τα 4GB (4Χ1) και θα δουλευε και dual channel, που δεν δουλευει τωρα.

Αποψη μου παρε 4 τετοιες,

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/TRANSCEND-512MB-DDR-333-DIMM-JM366D643A-60-JM367D643A-60.htm

ή μια ακομα του 1GB.

Δεν υπαρχει λογος να βαλεις 4GB και να πεταξεις αλλα 150€ για 3GB μνημης.

Αν ειναι να δωσεις 150€, ψαξε στα μεταχειρισμενα του φορουμ, δωσε κατι παραπανω και αλλαξε μνημες, μητρικη και επεξεργαστη με κατι νεοτερο.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση,

Αν κρατήσω την 1 Gb και βάλω πάνω άλλες 2 χ 512 Μb θα παίξει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση,

Αν κρατήσω την 1 Gb και βάλω πάνω άλλες 2 χ 512 Μb θα παίξει?

Θα παιξει λογικά, αλλα οχι dual channel. Οχι βεβαια κατι τραγικο για υπολογιστη που θα χρησιμοποιειται κυριως για σερφαρισμα.

Απλα η προταση μου παει στα 4X512 ή ακομα 1Χ1GB ωστε να μην αντιμετωπισεις καμια ασυμβατοτητα μνημων μεταξυ τους.

Αν ειναι να βαλεις αλλο 1GB προτιμησε 1x1GB και οχι 2χ512. Εχεις περισσοτερες πιθανοτητες ετσι στο να δουλεψει και θα εχεις και dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Θα παιξει λογικά, αλλα οχι dual channel. Οχι βεβαια κατι τραγικο για υπολογιστη που θα χρησιμοποιειται κυριως για σερφαρισμα.

Απλα η προταση μου παει στα 4X512 ή ακομα 1Χ1GB ωστε να μην αντιμετωπισεις καμια ασυμβατοτητα μνημων μεταξυ τους.

Αν ειναι να βαλεις αλλο 1GB προτιμησε 1x1GB και οχι 2χ512. Εχεις περισσοτερες πιθανοτητες ετσι στο να δουλεψει και θα εχεις και dual channel.

Είσαι άρχοντας.......καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.