Jump to content



rFactor και πρόβλημα με τιμονιέρα logitech


PetrosD

Recommended Posts

Τι λεγατε για simulation?

Το έχεις παίξει το rFactor; Ρωτάω γιατί μου παρουσιάζει ένα σοβαρό θέμα με το τιμόνι και για αυτό το έχω απορρίψει. Μπορεί βέβαια να είναι θέμα ρύθμισης και να μην το ξέρω, αν και το έχω ψάξει. Το παιχνίδι στρίβει τις ρόδες λιγότερο, όσο περισσότερο ανεβαίνει η ταχύτητα του μονοθεσίου. Δηλαδή για δεδομένες μοίρες (έστω "χ") στριψίματος του τιμονιού, έχω "χ" στρίψιμο των τροχών με ακίνητο μονοθέσιο αλλά <<<<"χ" όταν αυτό κινείται με ταχύτητα.

Ξέρεις εσύ αν κάνω κάτι λάθος; Το έχεις παρατηρήσει; Το γεγονός αυτό πάντως καθιστά το παιχνίδι* unplayable για μένα.

*Το rFactor αλλά και όλα τα MODS που κάθονται πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει φιλε PetrosD δυστυχως... Το μονο που παιζω με τιμονι ειναι το gtr2/evo. Για κατι dirt2 δεν το συζηταω ειναι τοσο arcade που μου φαινεται καλυτερο με gamepad.

Link to comment
Share on other sites

Είδες ότι δεν πρέπει να βασίζεσαι απολύτως σε βιντεάκια στο youtube; Γραφικά ναι, άψογο, αλλά χειρισμός-αίσθηση;;

Τα GTR/GTR2 όντως έχουν πολύ καλή πληροφόρηση στο τιμόνι. Σαφώς καλύτερη από το GT3 - 4 - 5Prologue για PS2-3. (το ίδιο τιμόνι). Για να δούμε και η καινούρια φόρμουλα τι θα λέει.

Link to comment
Share on other sites

Είδες ότι δεν πρέπει να βασίζεσαι απολύτως σε βιντεάκια στο youtube; Γραφικά ναι, άψογο, αλλά χειρισμός-αίσθηση;;

Τα GTR/GTR2 όντως έχουν πολύ καλή πληροφόρηση στο τιμόνι. Σαφώς καλύτερη από το GT3 - 4 - 5Prologue για PS2-3. (το ίδιο τιμόνι). Για να δούμε και η καινούρια φόρμουλα τι θα λέει.

Κοιτα, το συγκεκριμενο ολοι οσοι ειναι fan των sim εχουν να πουν τα καλυτερα αλλα εγω βαριεμαι να μπω σε διαδικασια του modding. Παντως ο schumi πανω απο 90 μοιρες δεν βλεπω να στριβει το τιμονι παρα μονο στα S. Σε ολη την υπολοιπη το στριβει ελαχιστα... ισως να ειναι και δυσκολο να το κανεις αυτο μιας και ο τροχος παιζει να δεχεται μεγαλη δυναμη και απο τον αερα!

Ποιο τιμονι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η δύναμη του αέρα δεν έχει σχέση. Αυτό που λέω εξηγείται σαν μη σύνδεση του τιμονιού με τις ρόδες ένα πράμα.

logitech driving force pro

http://img264.imageshack.us/img264/9042/5clogitechdrivingforcepqw2.jpg

Mηπως ειναι πολυ καινουργιο το τιμονι σου και δεν το βλεπει καλα το rfactor?

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=_4eYfewtkuk

αυτο για τα pits stop που λεει δεν υπαρχει!:jump1::jump1:

Σε ποιο λεπτό; Μισή ώρα είναι πολλή :p

Εφόσον δεν έχεις παίξει rfactor δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέω, δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.

Αν και αυτό δεν είναι το κατάλλητο thread.. δες την επιλογή "Speed Sensitivity" στα Rates.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δηλαδή για δεδομένες μοίρες (έστω "χ") στριψίματος του τιμονιού, έχω "χ" στρίψιμο των τροχών με ακίνητο μονοθέσιο αλλά <<<<"χ" όταν αυτό κινείται με ταχύτητα.

Ξέρεις εσύ αν κάνω κάτι λάθος; Το έχεις παρατηρήσει; Το γεγονός αυτό πάντως καθιστά το παιχνίδι* unplayable για μένα.

*Το rFactor αλλά και όλα τα MODS που κάθονται πάνω του.

έχεις κλείσει όλα τα βοηθήματα? νομίζω φταίει το steering help...βάλτο στο off, κλείνει με το ''c''.

Αλλιώς, τι τιμόνι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

έχεις κλείσει όλα τα βοηθήματα? νομίζω φταίει το steering help...βάλτο στο off, κλείνει με το ''c''.

Αλλιώς, τι τιμόνι έχεις?

Συγνώμη για την οικειότητα, αλλά ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ;; ΦΥΣΙΚΑ και έχω κλειστά όλα τα βοηθήματα!!

Logitech driving force pro

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:nouRFIIuLROhoM:http://img264.imageshack.us/img264/9042/5clogitechdrivingforcepqw2.jpg

και

logitech driving force ex

http://www.dvdmotor.com/images/volante_logitech_driving_force_ex.jpg

Δε φταίνε τα τιμόνια, με άλλα sim games δεν έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι σοβαρότατο πάντως και όχι τόσο απλό όπως το περιγράφει ο gomar. Δεν είναι θέμα μόνο ότι φαίνεται λάθος, στρίβουν λάθος οι τροχοί.

EDIT: Με το "c";;;; Με το "F1" αλλάζει σε low-medium-high-off. Το "c" δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για δεδομένες μοίρες (έστω "χ") στριψίματος του τιμονιού, έχω "χ" στρίψιμο των τροχών με ακίνητο μονοθέσιο αλλά <<<<"χ" όταν αυτό κινείται με ταχύτητα.

Ξέρεις εσύ αν κάνω κάτι λάθος; Το έχεις παρατηρήσει; Το γεγονός αυτό πάντως καθιστά το παιχνίδι* unplayable για μένα.

*Το rFactor αλλά και όλα τα MODS που κάθονται πάνω του.

υποθετω αναφερεσαι στο "Speed Sensitivity" ? (αν ναι), πηγαινε settings->controls->rates->speed sensitivity και βαλτο 0%

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια περιγραφή που μπορώ να δώσω είναι ότι όταν είμαι σταματημένος το x axis sensitivity φαίνεται να είναι μεγάλο, με αποτέλεσμα να στρίβουν πολύ οι τροχοί.

Όσο αυξάνω ταχύτητα, φαίνεται το x axis sensitivity να μειώνεται σταδιακά και οι τροχοί έρχονται στην ευθεία, χωρίς εγώ να έχω αλλάξει θέση στο τιμόνι.

Και ο GOMAR το έχει αυτό, αλλά δε του δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.