Jump to content



Z-5500 - πρόβλημα με οπτική σύνδεση


VanBasten

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά :)

Έχω αγοράσει το Logitech Z-5500 και τα έχω συνδέσει οπτικά πάνω στην μητρική, όταν υπάρχει digital data δηλαδή παίζει κάποιο multimedia στο pc στο control station της logitech και με το κουμπί effect έχω τις εξής επιλογές Stereo - StereoX2 - Dolby MovieDolby Music, το θέμα είναι ότι στην μόνο όταν επιλέγω dolby Movie η Dolby Music παίζουν όλα τα ηχεία, και δεν υπάρχει κάπου η επιλογή όπως υπάρχει στην συριακή σύνδεση 6 channel direct. Ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του αν γνωρίζει κάτι. Κάπου πείρε το μάτι για ενεργοποίηση του Pro Logic II αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να τον ενεργοποιήσω εγώ με κάποιο τρόπο η αν είναι ήδη ενεργοποιημένο.

Λειτουργικό Windows 7

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, ήχο και απο τα 6 ηχεία θα ακούσεις μόνο οταν αναπαράγεις κάτι που έχει γραφτεί για να παίζει σε τόσα.... ΠΧ ταινία με Dolby Digital ή DTS...

Ολα τα άλλα, είναι spatial effects. Δηλαδή η μονάδα των Ζ5500 προσπαθεί να μοιράσει τον ήχο και σε άλλα ηχεία πέραν των 2 για τα οποία είναι κατι γραμμένο. Το καλύτερο εφφέ, το έχω δεί με το Stereo X2 το οποίο ναι μεν χρησιμοποιεί τα 2 εμπρός και τα 2 πίσω ηχεία αλλα δεν παραμορφώνει την πηγή...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες από την κάρτα ήχου να κάνεις map το στερεοφωνικό ήχο και στα 6 κανάλια, έχοντας ρυθμίσει τα Ζ-5500 σε 6ch Direct.

Με την X-Fi που έχω γίνεται, αλλά μόνο σε Audio Creation Mode.

Το StereoX2 είναι μία καλή εναλλακτική αν δεν μπορείς να το πετύχεις αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα κάτι.

Όταν έβαλα να δω μια ταινία με DTS στις μόνες επιλογές που έπαιζαν όλα τα ηχεία ήταν στο Dolby PL2 Movie και το Music φυσικά, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει την επιλογή 6 channel όπως έχει στην σειριακή σύνδεση των ηχείων με το pc. :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω εγω τα ηχεια και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα με default ρυθμιση.Πιθανον το προβλημα να μην ειναι στα ηχεια αλλα στις ρυθμισεις του player που χρησιμοποιεις.Εσυ ποιον player χρησιμοποιεις και τι codecs εχεις στο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα κάτι.

Όταν έβαλα να δω μια ταινία με DTS στις μόνες επιλογές που έπαιζαν όλα τα ηχεία ήταν στο Dolby PL2 Movie και το Music φυσικά, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει την επιλογή 6 channel όπως έχει στην σειριακή σύνδεση των ηχείων με το pc. :angry:

Δεν εχει τετοια επιλογη γιατι ειναι μονο για τον αναλογικο ηχο. Οπως ειπαν τα παιδια μονο οταν βαζεις ηχο που ειναι για 6 καναλια θα παιξει ετσι. Εγω τα εχω με coaxial χωρις να εχω ενεργοποιησει καποιο εφε απο το πανελ των ηχειων. Οταν ακουω πχ on line radio παιζει στερεο. Οταν βαζω καποιο mkv με dts παιζουν ολα και το πανελ σου λεει και τι ειδους ηχο παιζεις (stereo, dolby digital, DTS digital) το μονο που εχω πειραξει ειναι απο τους drivers της Onboard (ντροπη μου) να επιλεξω το dolby digital στο output (αν δν κανω λαθος γιατι ειμαι με το λαπτοπ τωρα) και μου δινει 5.1 αυτη η ρυθμιση και στα mp3 :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τετοια επιλογη γιατι ειναι μονο για τον αναλογικο ηχο. Οπως ειπαν τα παιδια μονο οταν βαζεις ηχο που ειναι για 6 καναλια θα παιξει ετσι. Εγω τα εχω με coaxial χωρις να εχω ενεργοποιησει καποιο εφε απο το πανελ των ηχειων. Οταν ακουω πχ on line radio παιζει στερεο. Οταν βαζω καποιο mkv με dts παιζουν ολα και το πανελ σου λεει και τι ειδους ηχο παιζεις (stereo, dolby digital, DTS digital) το μονο που εχω πειραξει ειναι απο τους drivers της Onboard (ντροπη μου) να επιλεξω το dolby digital στο output (αν δν κανω λαθος γιατι ειμαι με το λαπτοπ τωρα) και μου δινει 5.1 αυτη η ρυθμιση και στα mp3 :)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. :mamba:

Λοιπόν το θέμα είναι από ότι έχω δει εγώ στο optical δεν μου δίνει την επιλογή να μην έχω κάποιο εφέ (default ρυθμιση) από το πάνελ των ηχείων. :hang2: Έχω δοκιμάσει και mkv με dts αλλά πάλι το ίδιο, υπάρχει περίπτωση να φταίει ο player? :crazy: Eως τώρα μόνο τον ΚΜplayer έχω χρησιμοποιήσει, εσύ ποιον player δουλεύεις? Έχεις κατεβάσει κάποιους codecs? Και τελευταία ερώτηση ποια σύνδεση είναι καλύτερη optical η coaxial? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

για να τα παρουμε ενα ενα.

Οταν τα ειχα και γω με αναλογικη συνδεση, στο πανελακι εβλεπα σε κατασταση αναμονης 6ch direct

Οταν εβαλα την coaxial σε κατασταση αναμονης εβλεπα no digital data και μετα αναλογως το περιεχομενο με ενημερωνε η οθονη τι ειδους ηχος παιζοταν.

Οταν ανοιγω το xbox που εχω με οπτικη πανω τους μου λεει no digital μεχρι να παιξει καποιος ηχος και μετα dolby digital κλπ κλπ

οποτε τα ηχεια σε ενημερωνουν κατα καποιο τροπο γιατο τι ηχο σου προσφερουν ανα πασα στιγμη.

Απο Players δν εχω ασχοληθει καθολου με km αν και λενε τα καλυτερα. Media player classic και τον 12 των windows χωρις καποιο ιδιαιτερο codec. Μονο την επιλογη για αναπαραγωγη ψηφιακου ηχου απο τον Realtek driver της onboard καρτας :) Δεν εχω και το κανονικο Pc τωρα να σου πω που να πας να δεις αν εχεις και εσυ την επιλογη. Αν υποστηριζει dts η μητρικη θα το εχεις. ;) Νομιζω ειναι εκει που επιλεγεις τα bit και Hz ποιοτητας ηχου, κατω κατω εχει κ επιλογη dts η δικια μου.

οσων αφορα optical και coaxial ειναι το ιδιο πραγμα - δηλαδη οπτικη συνδεση- με την οπτικη ινα να προσφερει λιγο καλυτερη μονωση απο παρασιτα και αρα λιγο καλυτερο ηχο για τους ψαγμενους

Link to comment
Share on other sites

για να τα παρουμε ενα ενα.

Οταν τα ειχα και γω με αναλογικη συνδεση, στο πανελακι εβλεπα σε κατασταση αναμονης 6ch direct

Οταν εβαλα την coaxial σε κατασταση αναμονης εβλεπα no digital data και μετα αναλογως το περιεχομενο με ενημερωνε η οθονη τι ειδους ηχος παιζοταν.

Οταν ανοιγω το xbox που εχω με οπτικη πανω τους μου λεει no digital μεχρι να παιξει καποιος ηχος και μετα dolby digital κλπ κλπ

οποτε τα ηχεια σε ενημερωνουν κατα καποιο τροπο γιατο τι ηχο σου προσφερουν ανα πασα στιγμη.

Απο Players δν εχω ασχοληθει καθολου με km αν και λενε τα καλυτερα. Media player classic και τον 12 των windows χωρις καποιο ιδιαιτερο codec. Μονο την επιλογη για αναπαραγωγη ψηφιακου ηχου απο τον Realtek driver της onboard καρτας :) Δεν εχω και το κανονικο Pc τωρα να σου πω που να πας να δεις αν εχεις και εσυ την επιλογη. Αν υποστηριζει dts η μητρικη θα το εχεις. ;)

οσων αφορα optical και coaxial ειναι το ιδιο πραγμα - δηλαδη οπτικη συνδεση- με την οπτικη ινα να προσφερει λιγο καλυτερη μονωση απο παρασιτα και αρα λιγο καλυτερο ηχο για τους ψαγμενους

Κατανοητό, το θέμα είναι ότι και εμένα μου βγάζει no digital data όταν δεν υπάρχει κάποια αναπαραγωγή ήχου από τον υπολογιστή άλλα όταν παίζει κάτι ποτέ δεν μου έχει εμφανίσει το dolby digital, εκτός και αν εννοείς το dolby digital PR2 που υπάρχει στα εφέ. Θα το κοιτάξω όταν γυρίσω σπίτι ξανά γιατί τώρα είμαι στην δουλεία. Η μητρική μου υποστηρίζει dts. Αν κάποια στιγμή είσαι στο κανονικό Pc ρίξε μια μάτια σε παρακαλώ και πες μου από πού έχεις επιλέξει το output digital για τους drivers. Με εχει σκασει το θέμα! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

θα αργησω λιγο γιατι το εχω λυμμενο για μονταρισμα. Τωρα ειμαι στο βαψιμο :hehe:

οποτε ψαξε αυτο που σου λεω στον driver! ;) Αν το πετυχεις τοτε σε καθε ηχο τον windows θα πεταγεται το dts digital στο πανελ και τα mp3 σου θα γινουν 5.1 :)

dolby digital (2 σαν κουτακια και τη λεξη digital διπλα) μπορει να μην σου εμφανισε επειδη δν εδωσες κατι να παιξει με ηχο dolby ;) το δευτερο ειναι απλα ενα εφε

Link to comment
Share on other sites

θα αργησω λιγο γιατι το εχω λυμμενο για μονταρισμα. Τωρα ειμαι στο βαψιμο :hehe:

οποτε ψαξε αυτο που σου λεω στον driver! ;) Αν το πετυχεις τοτε σε καθε ηχο τον windows θα πεταγεται το dts digital στο πανελ και τα mp3 σου θα γινουν 5.1 :)

dolby digital (2 σαν κουτακια και τη λεξη digital διπλα) μπορει να μην σου εμφανισε επειδη δν εδωσες κατι να παιξει με ηχο dolby ;) το δευτερο ειναι απλα ενα εφε

Λοιπον τα καταφερα με τον media player classic και μου εβγαλε και το Dolby digital και το dts digital:happy2:O kmplayer ειναι γτπ! :angry: Αλλα για 5.1 σε mp3 δεν τα καταφερα :( εσενα σου βγαζει Dolby digital οταν παιζει mp3? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

ευγε!! στα mp3 μου λεει dts digital οπως σε ολους τους ηχους των windows αλλα εστησα αυτι σε ολα τα ηχεια και παιζει ηχος απ'ολα. Πρεπει να οφειλεται στην επιλογη στην realtek. το βρηκες??

Link to comment
Share on other sites

ευγε!! στα mp3 μου λεει dts digital οπως σε ολους τους ηχους των windows αλλα εστησα αυτι σε ολα τα ηχεια και παιζει ηχος απ'ολα. Πρεπει να οφειλεται στην επιλογη στην realtek. το βρηκες??

μπα όχι δεν τα καταφερα ακομα..εχω τσεκαρει οτι επιλογη υπαρχει και στο sound και στο realtec HD audio manager αλλα ακρη ακομα δεν εχω βγαλει..:hang3:

Κουφο:στο control panel και στην επιλογη sound στη καρτελα playback οταν κανω δεξι κλικ στο Digital output (RCA+optical) και επιλεξω τεστ, μονο στα 2 ηχεια βγαζει ηχο.. :nada:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω φάει τα νιάτα μου να ψάχνω στο Google αλλά άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Πολλές αναφορές υπάρχουν για το Dolby Digital Live (DDL) και ότι χρειάζεται η κάρτα ήχου σου να το υποστηρίζει για να παίζει όλους τους όχι σε 5.1 και όχι σε 2.1 κάπου αλλού είδα αναφορές για οδηγούς SoundMAX Integrated Digital HD Audio ότι πρέπει να εγκατασταθούν. Να υπενθυμίσω ότι μιλαω για οπτική σύνδεση πάνω στην μητρική και αφορά τους ήχους των Windows 7 τα mp3 και παιχνίδια (battlefield bad company 2) Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φωτά του :help1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.