Jump to content



Πρωτο ATI allmode driver package 64bit.


atiman

Recommended Posts

Ο προβληματισμος και η αναγκαιοτητα διαφορων χρηστων να εχουν στα χερια τους εναν driver που να καλυπτει τις αναγκες τους με το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα με οδηγησαν στην κατασκευη του πρωτου (διεθνως) μεταβλητων δεδομενων driver, σε ενα δηλαδη allmode driver package.

Ετσι λοιπον στο γνωστο σημειο υπαρχουν ελευθερα τα αρχεια Cat_10.6_modded_package_64bit και Allmode_64bit_driver_pack.

Ειναι δυο ανεξαρτητα αρχεια απολυτα ομως δεμενα μεταξυ τους. Ειναι απαραιτητο να κατεβασετε και τα δυο για να ειναι ολοκληρωμενο το πακετο. Εαν κατεβαζετε μονο το Allmode_64_driver_pack μπορειτε να αλλαξετε με επιτυχια τα OpenGL και τα DX10 - DX11 σε οποιον driver θελετε αλλα οχι με ολες τις δυνατοτητες που εχω συμπεριλαβει στο πακετο.

Εγκατασταση αρχειων.

Τρεχοντας το Cat_10.6_modded_package_64bit γινονται extraction αρχεια στο path C:\ATI\Support\Cat_10.6_modded_pack και ταυτοχρονα φτιαχνει στο desktop ενα shortcut με το ονομα Catalyst Configurator.

Ομοιως και με το Allmode_64bit_driver_pack, εχουμε extraction αρχεια στο path C:\ATI\Support\Allmode_driver_pack... και ταυτοχρονα ενα desktop shortcut με το ονομα Catalyst Changer. Μια σημαντικη παρενθεση εδω, τα μοναδικα exe αρχεια που περιλαμβανει ο φακελος αυτος δεν πρεπει με κανενα τροπο να τα τρεξουμε αυτονομα διοτι ειναι ετσι φτιαγμενα να αλλιωνεται το checksum τους και τα χαρακτηριστικα τους.

Οδηγιες χρησεως προγραμματων.

1. Υποχρεωτικα πρεπει να τρεξουμε πρωτο το shortcut Catalyst Configurator.

Αυτο θα πρεπει να γινει χωρις να υπαρχει εγκατεστημενος driver στο συστημα αλλα κι αν ακομα ξεχαστουμε η εφαρμογη το αναγνωριζει και τερματιζεται μονη της.

Πατωντας το λοιπον εχουμε ενα αρχικο μενουδακι,,

Welcome to Catalyst 10.6 driver configurator.

This application change basic driver between Speed and Performance.

NOTE:

Only performance mode can be changed with Catalyst Changer Tool as you like.

Press (Y) to run this tool.

Press (N) to Abort this tool and exit.

Εαν πατησουμε Ν εμφανιζεται το Application aborted by user and exit και η εφαρμογη κλεινει μονη της σε 4 δευτερα.

Πατωντας Υ ,,

εφ οσον εχουμε ξεχασει να κανουμε uninstall θα δουμε αυτο,,

CAUTION: ATI drivers detects in your Windows system.

This application will stop. Please Uninstall drivers and run again. (και η εφαρμογη θα κλεισει μονη της)

ενω αν ολα ειναι σωστα απεγκαταστημενα θα δουμε,,

ATI drivers already uninstalled from system.

Application extract needed files and then install new drivers

Press (P) to use the performance driver package options.

Press (S) to use the speed driver package options.

Press (A) to Abort and exit from this tool.

Ειναι το κυριο μενου της επιλογης του πακετου του driver που θα φορτωσουμε.

Το performance driver package περιλαμβανει εναν 10.6 driver διαμορφωμενο ετσι ωστε να συμπεριφερεται με την συμβατοτητα των παλαιοτερων σε καποιες εφαρμογες ριχνοντας oμως λιγο τα σκορ στα bench.

Ακομα το συγκεκριμενο πακετο ειναι η βαση του Allmode_driver_pack που θα δουμε στη συνεχεια.

Το speed driver package options ειναι ενας καθαρος 10.6 λιγο τσιμπιμενος για καλυτερη αποδοση σε bench και σε συγχρονα fps games.

Ας πατησουμε λοιπον Ρ,,

Permormance mode configuration selected.

Is the best driver choice and supported full gaming options.

Default installation package is an original 10.6 driver fully optimised.

After installation completed if you like can be run CCT tool for better results.

Τα ιδια μας ενημερωνει κι εδω, παταμε ενα πληκτρο και εμφανιζεται το τελευταιο μενου της συγκεκριμενης διαδικασιας,,

All needed files extracting in the driver package.

Application install new ATI catalyst performance mode driver now.

Με το πατημα ενος πληκτρου ξανα, το παραθυρο κλεινει αυτοματα και ομοιως αυτοματα ξεκινα το catalyst setup του mode που επιλεξαμε.

Την ιδια αντιστοιχη διαδικασια ακολουθει και η επιλογη S.

Παροτι κατα την διαδικασια του S η εφαρμογη θα μας πει οτι δεν θα μπορουμε να τρεξουμε το Allmode_driver_pack, στην πραξη τουτο ισχυει υπο προυποθεσεις *.

2. Ερχομαστε τωρα στο κυριως "ζουμι" του συγκεκριμενου χαμελεοντα.

Πατωντας το shortcut Catalyst Changer εχουμε τα,,

Welcome to Catalyst changer Selector.

This tool change the basic 10.6 driver as you like.

Enter your choice...

1 - For change based driver to run fully DX9 / OpenGL 3.2

2 - For change based driver to run fully DX10 / OpenGL 4.0

3 - For change based driver to run fully DX11 / OpenGL 4.0

4 - Change any driver OpenGL to Version 1.0-3.0 (v9.12 - best for old games)

5 - Change any driver OpenGL to Version 3.2 (v10.4b - best for everything)

6 - Change any driver OpenGL to Version 4.0 (v10.6 - last)

7 - Abort this tool and exit

Οι επιλογες που εμφανιζονται χωριζονται σε δυο κατηγοριες,

Οι τρεις πρωτες αφορουν μονο τον προηγουμενα εγκατεστημενο performance driver που τον μεταλλασουν αυτοματα με ενα πατημα χωρις reboot στις αντιστοιχες κατηγοριες.

* Στην πραξη μπορουν να εφαρμοστουν και στον speed driver εκτος απο την επιλογη 1.

Οι επομενες τρεις μπορουν να αλλαξουν τον συγκεκριμενο αλλα και οποιονδηποτε αλλον driver, οποιασδηποτε μετα της 9.10 εκδοσης εμεις θελουμε.

Οι επιλογες λειτουργουν εντελως ανεξαρτητα, καθε φορα που θα μπαινουμε σ αυτο το μενου μπορουμε να εκτελουμε μοναδικα οποια επιλογη μας, ακομα και μεσα στον ιδιο driver. Μπορουμε δηλαδη on use μεσα σε 4 δευτερα να κανουμε τον driver μας οτι θελουμε οσες φορες θελουμε αυτοματα και χωρις κανενα reboot.

Ας δουμε πως,,

Ως παραδειγμα επιλεγω να μετατρεψω τον performance 10.6 να δουλευει σαν DX9 με OpenGL 3.2 .:whistling

Παταω 1,,

Σε 2 δευτερα κλεινει το παραθυρο αυτο, ανοιγει ενα δευτερο και εμφανιζεται,,

DX9 switcher tool based driver 10.6

NOTE: Please close every 3rd party tools like MSI Afterburner, GPU-z,

Rivatuner or Everest running in background.

While running this tool your screen will flash to

windows basic enviroment and back.

NOTE: Please run this tool only as administrator!

Press (Y) to run this tool

Press (N) to Abort this tool and exit

Πατωντας Υ σε ελαχιστα δευτερα τα παντα ειναι ετοιμα και το σχετικο μυνημα εμφανιζεται,,

Driver change now and ready to use with fully function.

You don't need reboot, everything should be fully functions instantly.

NOTE: Please don't close this window with (X) button, wait to closed...

Εδω ΠΡΟΣΟΧΗ. Η εφαρμογη τελειωσε και θα πρεπει να την αφησουμε να κλεισει μονη της αυτοματα σε 3 δευτερα..

Αντιστοιχα γινεται και με τις αλλες δυο επιλογες, με τον ιδιο τροπο.

Αν θελησουμε να παμε τωρα να αλλαξουμε το OpenGL αυτου η οποιοδηποτε αλλου driver ξαναπαταμε το shortcut επιλεγουμε ΠΧ το 5 και σε 4 δευτερα εχουμε το μυνημα,,

OpenGL Switched to selected version 3.2.

You don't need reboot, everything should be fully functions instantly.

NOTE: Please don't close this window with (X) button, wait to closed...

Ετοιμο, κι εδω ΠΡΕΠΕΙ να αφησουμε την εφαρμογη να κλεισει μονη της.....

Νομιζω οτι θα το βρειτε τουλαχιστον ενδιαφερον αν και ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα σας λυσει αρκετα προβληματα.

Ειναι ευκολο, γρηγορο, ευελικτο, αξιοπιστο και σιγουρο προγραμμα.

Επισης, πολυ ευκολα μπορει να αναβαθμιζεται σε οτιδηποτε καινουργιο μπορουμε να βελτιωσουμε μεσω πολυ μικρων αρχειων μα την μορφη patch, κρατωντας τον κυριο ογκο των δεδομενων ανεπαφο..

Το μονταρισμενο αυτο πακετο οδηγων και αρχειων ειναι το πρωτο, θα παραμεινει ομως ως ο ενας και μοναδικος μη αυθεντικος οδηγος της πορειας μου και ειναι φτιαγμενος αποκλειστικα για τους χρηστες του thelab.gr.

Καλη διασκεδαση,

P.S.

:OT: Λογω προγραμματισμενου ιατρικου chec up, θα απουσιασω απο την παρεα μας για ολη την επομενη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

@Atiman

Προσωπικά είμαι χρήστης χωρίς πολλές απαιτήσεις και προτιμώ την σταθερότητα ενός driver χωρίς πολλά πειράγματα. Είμαι λοιπόν με τους 10.4 εδώ και αρκετό καιρό χωρίς κανένα παράπονο.

Παρόλαυτά θέλω να σου πώ ένα μπράβο για τους κόπους σου που μας δίνεις όλα αυτά τα καλούδια και ας μην τα χρησιμοποιούμε όλοι. Η συνεισφορά μετράει

Keep going:)

Link to comment
Share on other sites

greekfragma,,

Η πιθανοτητα και μονον η συνεισφορα σου να κανει τους απανταχου γνωστους η αγνωστους φιλους σου να αισθανθουν εστω και λιγο μεγαλυτερη χαρα μετρα πολλαπλασια παραπανω απο τον οποιονδηποτε κοπο, ανεξαρτητα της αποδοχης του.

Επι του σχολιου σου για τους 10.4 θα συμφωνησω απολυτα.

Η προταση μου ειναι να χρησιμοποιησεις αυτην την εφαρμογη. Ενδεχομενως να σε εκπληξει υπερθετικα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω μεινει εδω και καιρό σε παλαιό driver (10.2 αν θυμάμαι καλά) και διάβασα στο άλλο νήμα οτι κάποιοι έχουν πρόβλημα με το wow με τους καινούριους drivers δεν έχω δοκιμάσει να τους εγκαταστήσω. Εαν βάλω αυτό το πακετάκι θα είναι καλύτερα τα πράγματα? Μιας και απο ότι βλέπω εχει επιλογές για dx9.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εγκατέστησα κι εγώ, και μέχρι στιγμής τα παιχνίδια παίζουν, πλην όμως εχω τα εξής 2 προβλήματα:

1) Σβήνει πολλές φορές η 3η οθόνη του eyefinity (αυτη που ειναι συνδεδεμένη στο DP port). Με τους προηγούμενους drivers δε το ειχε κάνει ποτέ.

2) Δεν ανοίγει ο catalyst. Ουτε και μετα απο restart.

Μαλλον με βλέπω για uninstall και re-install μπας και διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 5970, αυτο σημαινει οτι δεν θα επρεπε να ειχες γενικα κανενα προβλημα.

Ομως,,για να δουλεψει το eyefinity θα πρεπει να φορτωσεις το speed mode και να δουλεψεις με DX11. Εισαι σε μια ιδιαιτερη κατασταση που δεν ξερω αν το προγραμμα σε εξηπυρετει, ειναι φτιαγμενο για χρηστες με αναγκες συμβατοτητας περισσοτερο.

Ετοιμαζω patch που θα το προσαρμοζει σε 10.7 οσο μας αφησει η μηχανη του, αλλα θελει αρκετες δοκιμες και ισως το patch το παει κατ' ευθειαν στον 10.8, θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα δουλευει το eyefinity, απλα εκει που καθεσαι και εισαι στα windows με τις 3 οθόνες, τσουπ σβήνει... Χωρις κανενα error, χωρίς τίποτα. Αμα κανω restart παίζει κανονικά. Ή αν φορτώσω κανα game που ειναι Single screen, μετα που θα βγώ μπορεί και να παίζει...

Εγώ επέλεξα το 5 - Change any driver OpenGL to Version 3.2 (v10.4b - best for everything).

Να διαλέξω κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 32bit και με το ATI catalyst εχω προβλημα..

Συγκεκριμενα με το Οverdrive του..

Θα ηθελα να χρεισιμοποιησω το προγγραμα σου , γι αυτο εαν γινετε θα ηθελα 32bit version.

Ευχαριστω.

θα μενω ενημερος στο post σου αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 32bit και με το ATI catalyst εχω προβλημα..

Συγκεκριμενα με το Οverdrive του..

Θα ηθελα να χρεισιμοποιησω το προγγραμα σου , γι αυτο εαν γινετε θα ηθελα 32bit version.

Ευχαριστω.

θα μενω ενημερος στο post σου αυτο...

Αν μου πεις ακριβως τι προβλημα εχεις και ποιες ειναι οι αναγκες σου θα δω τι ακριβως πρεπει να κανω για να σε βοηθησω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.