Jump to content



βοηθεια με φορτιστη λαπτοπ!


Monarch

Recommended Posts

λοιπον επειδη ο φορτιστης ο στοκ που ειχε το λαπτοπ (Acer Aspire5738G) χαλασε πηρα εναν απο ενα φιλο που εχει νετμποοκ ο φορτιστης μου ηταν 240V και αυτος ειναι 110-240V!και οταν τον συνδεο ειναι σαν να μην κανει επαφη για 1-2 δευτερολεπτα.μετα απο 5-6 δευτερολεπτα ξανα το ιδιο!φταει ο φορτιστης?ή η θυρα απο το λαπτοπ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να μην έχει το σωστό βύσμα ο φορτιστής του φίλου σου και να μην κάνει καλή επαφή. Επίσης, μην ξαναχρησιμοποιήσεις το φορτιστή του φίλου σου. Αν είναι από netbook δεν θα δίνει τα amperes που θα θέλει ο δικός σου.

Κοίταξε το φορτιστή σου: κάπου θα λέει OUTPUT 19V(συνήθως στα aspire) -- (x)A, όπου (x) τα amperes. 19*(x)=(y)Watt. Βρες έναν φορτιστή με τα ίδια (y)watt και φυσικά σωστό βύσμα και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να μην έχει το σωστό βύσμα ο φορτιστής του φίλου σου και να μην κάνει καλή επαφή. Επίσης, μην ξαναχρησιμοποιήσεις το φορτιστή του φίλου σου. Αν είναι από netbook δεν θα δίνει τα amperes που θα θέλει ο δικός σου.

Κοίταξε το φορτιστή σου: κάπου θα λέει OUTPUT 19V(συνήθως στα aspire) -- (x)A, όπου (x) τα amperes. 19*(x)=(y)Watt. Βρες έναν φορτιστή με τα ίδια (y)watt και φυσικά σωστό βύσμα και ξαναδοκίμασε.

output 19V και διπλα λεει 1.58A

o φορτιστης που χρειαζομαι ειναι

http://cgi.ebay.com/AC-Adapter-Charger-Acer-Aspire-5738g-5810t-7735g-/400138545908

αλλα δεν εχω ουτε ebay account ουτε τιποτα!σε μαγαζια πουλανε τετοιους?

επαφη κανει καλα γιατι οταν το λαπτοπ δεν ειναι ζεστο και σε εγριγωρση

(δηλαδη να παιζω καποιο παιχνιδι)δουλευει κανονικα!αλλα οταν παιζω παιχνιδια τοτε αρχιζουν τα μπιπ απο το φορτιστης μηπως επειδη χρειαζεται περισσοτερη ταση?σε ευχαριστω για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε Multirama,Πλαίσιο κλπ, έχουν. Πάρε και το δικό σου φορτιστή μαζί.

(1,58Α μου φαίνεται πολύ λίγο για το δικό σου φορητό. Εξάλλου, αυτός στο ebay είναι 19V-3,42A=65W)

σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε Multirama,Πλαίσιο κλπ, έχουν. Πάρε και το δικό σου φορτιστή μαζί.

(1,58Α μου φαίνεται πολύ λίγο για το δικό σου φορητό. Εξάλλου, αυτός στο ebay είναι 19V-3,42A=65W)

πηγα κωτσοβολο για την εγγυηση μου ειπαν οτι δεν το καλυπτει η γιατι θεωρειται αναλωσιμο!τους ρωτησα αν εχουν και ειπαν οοχι..multirama να δοκιμασω?η θα μου πουν τα ιδια? αυτο ειναι καλο? http://multirama.gr/products/product?pid=0465959&catid=010300

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις στο 8015002000 να μάθεις σίγουρα αν καλύπτεται ή όχι. Το λινκ δεν μου ανοίγει αυτή τη στιγμή, οπότε δεν μπορώ να σου πω...

οκ οταν το δεις πες μου!

αυτο θα μου κανει?

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3546

αν δεν βρω multirama plaisio?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός από το πρώτο λινκ πρέπει να κάνει: 8 βύσματα έχει, τί στο καλό. Καλού κακού, πάρε και το φορητό μαζί, να το δοκιμάσεις επιτόπου. Από το δήσιο, δεν ξέρω, δεν αναφέρουν το μοντέλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός από το πρώτο λινκ πρέπει να κάνει: 8 βύσματα έχει, τί στο καλό. Καλού κακού, πάρε και το φορητό μαζί, να το δοκιμάσεις επιτόπου. Από το δήσιο, δεν ξέρω, δεν αναφέρουν το μοντέλο σου.

αυτο απο τα multirama μουφα δεν εκανε~!

αυτος?

http://cgi.ebay.com/AC-Adapter-Charger-Acer-Aspire-5738g-5810t-7735g-/400138545908 κανει σωσταα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάνει.

ωραιος!!!!!το θεμα ειναι πως τον αγοραζω :S!

μηπως να παρω να ρισκαρω σε αυτον απο τον δησιο γιατι στο eBay λεει 10-21 μερες για να το στειλουν και μπορει και περρισοτερες! :S

συγνωμη αν γινομαι "ενοχλητικος" και σου σπαω τα νευρα! :/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.