Jump to content



ΣΟΣ-Ξαφνική Μη πρόσβαση στα αρχεία Εξωτερικού Seagate FreeAgent 1,5T (RAW)


sstav

Recommended Posts

βρισκόμαστε αναβρασμό καλοκαιριάτικα: στην παρούσα κατάσταση ο τιγκαρισμένος με φωτογραφίες.αρχεία γραφείου.ταινίες.παιχνίδια εξωτερικός σκληρός παρουσιάζει συμπτώματα ανησυχητικά....συγκεκριμμένα εντελως ξαφνικά σήμερα δεν εχω πρόσβαση στα αρχεία και μου ζητάει να γίνει φορματ. Στο disc management τον δείχνει σαν RAW με status healthy. Είναι συνδεδεμένος με USB...εχει και εσατα.Τρέχω seatools diagonostics και στο short dst το περασε επιτυχώς...εχω ξεκινήσει long dst.

Θέλω τι βοήθεια σας....εχω ανάγκη από ένα ευχάριστο νέο για την λύση....ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τον βγαλεις απο μεσα τον σκληρο και να το βαλεις

στο pc εμενα ειχε χαλασει η πλακετα του κουτιου

ευτυχως ειχα και δευτερο κουτι εξωτερικο ιδιο και βολευτηκα

Link to comment
Share on other sites

χώρο τόσο μεγάλο να τα αντιγράψω δεν εχω...τεσπα...το file scavenger ακόμα ψαχνει όλα τα αρχείο (Search for *)...πλακέτα είναι δηλαδή; Να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο;

το εχω ήδη μια ώρα και εχει σκανάρει μόλις 2%...ζήσε Μάη μου κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ...μη εχοντας υπομονή δοκίμασα κάτι ακόμα που σκεπτόμουν...σύνδεσα τον σκληρό με esata...στο πρώτο μπουτάρισμα τα windows7 είδαν διάφορα σφάλματα (σαν να ετρεχα chckdsk) τα οποία και διόρθωσαν και τώρα μέλι γάλα...είδα τον σκληρό κανονικά και τα αρχεία όλα μέσα...μου έβγαλε ένα μήνυμα για corrupted recycle bin, έκανα delete....αλλά αρχίζω να ψιλιάζομαι πως ίσως κάποτε μυρίσει καμμένο που δεν θα διορθώνεται...

Link to comment
Share on other sites

ενας seagate εσωτερικος 1.5 tb με κουτι ac ryan μου ειχε κανει το ιδιο περιπου (οχι δε φταιει ο σκληρος..γιατι το αντιμετωπισα σε αλλον ενα δισκο το ιδιο προβλημα)..συγκεκριμενα μολις το εβαλα στο desktop μου ζητησε format τη στιγμη που το notebook τον εβλεπε...φυσικα μετα οταν τους εβαζα στο notebook ουτε αυτο τους εβλεπε και ζητουσε format...

Τα αρχεια σε εμενα τουλαχιστον υπηρχαν τα βρηκα ολα και ακομα περισσοτερα με αυτο/

Link to comment
Share on other sites

πάρε και κάνα Backup απο όσα δεν υπάρχουν αλλού και τα θες....

όταν είναι πρόβλημα πλακέτας δεν βλέπει το σύστημα το δίσκο

κάτι σε bad sector/ μου μυρίζει

αλλά φύλαγε τα ρούχα σου

για να τα έχεις όλα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.