Jump to content



Το σύνδρομο της Επιτυχημενης αγορας(ΣΕΑ)


Stratos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Stratos [Σήμερα, στις 13:53]

Και εγω παντως το εχω κανει. Απλα υπαρχουν περιπτωσεις που ζηταει καποιος κακομοιρος ασ πουμε ενα motherboard(το εχω δει με τα ματια μου) και του εχουν προτεινει τα παντα, μα τα παντα! σαν τα καλυτερα! Ευτυχως δεν ειναι σε αυτο το φορουμ.....

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό δεν είναι ιδιαίτερα κακό (ως ένα σημείο). Έχω δει και αντίθετα thread που κάποιος ζητά μια γνώμη (πχ για ένα απλό motherboard με RAID χωρίς να ενδιαφέρεται για κάτι άλλο ιδιαίτερα) και πέφτουν όλοι πάνω στο πιο ακριβό (πχ Abit IC7-MAX3). To καλύτερο δεν το ορίζει το χρήμα ή το τι μπορεί να κάνει αλλά την περίπτωση που θα χρησιμοποιηθεί. Ακόμα και (παράδειγμα) μητρικές σαν τις QDI και Elite είναι οι καλύτερες για ορισμένες περιπτώσεις. Το καλύτερο το ορίζουν οι ανάγκες του καθενός. Αυτό αδυνατούν να καταλάβουν αρκετά άτομα δυστυχώς και όταν κάποιος ζητά συμβουλή για κάτι απλά προτείνουν ότι έχουν ακούσει ότι είναι καλύτερο, ανεξαρτήτως κατάστασης. Παράδειγμα, πριν λίγο καιρό (σε άλλο forum, μην αρχίσετε το ψάξιμο) κάποιος ζήτησε συμβουλή για μία σύνθεση που την ήθελε να ακούει τραγούδια και να κάνει λίγο photoshop, τονίζοντας το κανένα ενδιαφέρον για overclocking. Ακόμα και έτσι πολλοί έλεγαν "βρες μνήμες με ΒΗ-5, καλύτερα 512 και αυτές παρά 1024 και άλλες", "πάρε 9800ΧΤ", "πάρε A64", "μην ξεχάσεις την καλή ψύξη, πάρε SP-94" κτλ.......

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Τώρα, όσο αφορά εμένα, όχι δεν το έχω κάνει ποτέ για κανένα λόγο. Το γιατί είναι μεγάλη και θλιβερή ιστορία και δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λόγω άγνοιας καμια φορά παλιότερα αλλά τώρα πια ποτε.. προτείνω κάτι που έχω πάρει αν είναι καλό και το θάβω αν είναι μάπα, δεν έχει σημασία. Ειδικά αν δεν ξέρω συγκριτικά αν είναι καλύτερο από κάτι άλλο δε λεω τίποτα. Δε παίρνω προσωπικά τις αγορές μου, είναι άμμος και γυαλι οχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.