Jump to content



Προβλημα σε 1:1!!!


Daidalos

Recommended Posts

Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Θα κανω καμποσες δοκιμες το βραδυ για να δω τι παιζει και θα ριξω και ενα γερο καψιμο το βραδυ! Παιζει και ενα γερο ρετουσαρισμα στην μητρικη απο τον μαστορα οποτε θα δουμε!

Βασικα με ενδιαφερει πολυ το 1:1 σε 250Mhz λογω της νεας 3αρας cpu που ειναι καθοδων αλλα εστω και αν δεν γινει η αλλαγη cpu ειναι πολυ καλυτερα πιστευω στα 3500 με 1/1 με σκληρα timmings απο οτι με 5/4 με πιο χαλαρα timmings!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει μουλαρωσει! Δεν σταθεροποιηται στα 250 1:1 με οτι timmings και αν δοκιμασα.... Οποτε μενουμε στο 5/4!

Πηροφοριακα με 1/1 και 2.5-3-3-6 και το accelerator σε auto, auto, auto, disabled, disabled εκανα ενα 3d mark και ειχα 150 περιπου ποντους πανω απο οτι με 5/4 2-2-2-5 και auto, enhanced, 5, enabled, enabled!:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Τι ψύξη έχεις στο chip?

Επίσης ετσι για ενημέρωση και οι δικές μου οι MUSHKIN με τα BH-5 εχουν μια παρόμια συμπεριφορά. Ενω την μια ημέρα δούλευαν με 3.2V συνεχιζόμενα loop στο 3dMark με 249fsb και timmings 5-2-2-2 και σφιχτές ρυθμίσεις στα game acc.τηνάλη μέρα δεν ήθελαν να δουλέψουν με τίποτα. Τελικά δουλεύουν μόνο 5-3-2-2 και με μέγιστο 3,1V...

Link to comment
Share on other sites

Ψυξη εχω την στοκ και συντο μα θα μπει μπλοκ η swiftech! Λες να δω διαφορα??

Η συμπεριφορα τους δεν παρουσιαζει αναιβοκατευασμα! Βαζει σταθερα πολλες ωρες memetest στα 255 2-3-3-6 αλλα σε win δεν παιζει παρα μονο με 245 2-2-3-6 παντα στα 3.2!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εχω το ιδιο προβλημα...

Εχω ADATA 4000 και Ρ4Ρ800...Το cpu 2,6C τραβαει μεχρι 285 σταθερα στα win...

Οι μνημες στο memtest πανε μεχρι 270 με 3volt αλλα στα win δεν μπαινουν σταθερα με πανω απο 260..Σε 3d κολωνουν...

Ουτε τα 3,1 ή 3,2 τις βοηθανε..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ψύξη παίζει ρόλο. Επίσης οπωσδήποτε vtt και agp mod. Mετά απ' αυτά βλέπεις.

Και κάτι άλλο που μάλλον δεν είναι και πολύ ενθαριντικό. Δοκίμασε με Sandra arithmetic μέχρι πόσα fsb αντέχει και μετά Sandra mem για να δείς αν μπορεί να τρέξει στην ίδια συχνότητα. Αν κάνεις arithmetic και όχι memmory τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα στο chip. Δοκίμασε και βλέπεις. Επίσης για να μην έχεις πρόβλημα boot και για να πάς όσο το δυνατόν στο όριο, μπές Windows με χαμηλό fsb και ανέβασε με clockgen..Καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Θενκς αριστιδι θα δοκιμασω και θα σου πω! Ξεχασα να πω οτι εχουν μπει ψυκτρες σε οτι μοσφετ και τσιπ εχει η μητρικη και ενα ζαλμαν στο southbridge! Kαι περιμενω απαντηση απο τον hipro για ενα συμαζεματακι!

Link to comment
Share on other sites

Η Max3 λοιπον εκανε μια βολτα απο το εργαστηρι του αρχοντα των pcb(:D ) Hipro5 αυτο το σαββατοκυριακο! Εγινε vtt και vagp mod και μπηκε και ενας πυκνωτης διπλα στο northbridge!

Σημερα εστησα το συστημα και τα πρωτα αποτελεσματα ειναι παραπανω απο ενθαρυντικα!!! Ειμαι rock stable στα 252fsb 1:1 με 2.5-3-3-6 ρυθμιση με την οποια ουτε boot δεν εκανε πριν!!! Βεβαια cas 2 δυστυχως δεν παιζει λογω μνημων.... αλλα ακομα και με cas2.5 εχω σημαντικη αυξηση στα bench απο τα 5:4!!! Θα συνεχισω τα πειραματα και θα ενημερωσω για οτι βρω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.