Jump to content



Intel Pc Vs Amd Pc!!


Monarch

Recommended Posts

Γεια σας δελαμπιτες!!

θελω να παρω ενα πισι γυρω στα 800€ χωρις την οθονη.

εχω κανει 2 συνθεσεις ποια ειναι η καλυτερη?

αυτα που βαζω ειναι οκ???η θα χρειαστει να αλλαξω κατι?

intel

intelju.png

amd

amdc.png

βαλτε μου ενα κουτι στο συνολο των 800€ !

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

+1 για την πρωτη συνθεση (και γενικοτερα για Intel) .

Για case σου μενουν 40 ευρω.Θα προτεινα κατι καλυτερο,αλλα οριστε,αυτο που εχω εγω και ειμαι ευχαριστημενος http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650631

Βεβαια η 460 δεν ξερω αν θα χωραει ανετα στο case αυτο.Γι αυτο πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο,αλλα ας μην σε παρω στον λαιμο μου,ακου τι θα πουν και οι υπολλοιποι! :)

Link to comment
Share on other sites

http://img821.imageshack.us/img821/977/image1bx.jpg

πιστεύω κατι σαν αυτο σε καλυπτει...

άν δέν πάει για συνδοιασμό 2 καρτών, ή δέν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει την onboard κάρτα γραφικών, τότε δέν βρίσκω λόγο να πάρει αυτή τη μητρική. Καλύτερα να πάει σε λύση με το 870 τσιπάκι ( review για την αντίστοιχη μητρική υπάρχει και στο φόρουμ μας ) που θα του γλυτώσει περίπου 20 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγουμε , αλλα ο ι3 δε προκειτε να σου τσιταρει ουτε τη μια gtx460.....ποσο μαλλον τις 2.

Απ την αλλη σε τοσο χαμηλη αναλυση που παιζεις.... οτι και να παρεις , θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδιά τέτοιο κόλημα με την ίντελ; δλδ 8α δώσεις +60ευρώ για να πάρεις εναν ι5, ο οποίος αυτή τη στιγμή θα σου δώσει ενα ποσοστό ισχύως το οποίο δεν εκμεταλεύονται όλες οι εφαρμογες, και με μηδενική αναβαθμισιμότητα....και γενικά, η ιντελ κάταντησε πολύ σπαστική διαχωρίζοντας τις πλατφόρμες, και προσφεροντας μήδενικη συμβατότητα μεταξυ τους..:flag:

αυτη την στιγμή, προσωπικά, θα πήγαινα σε amd σύστημα, για αυτον ακριβώς τον λόγο..και αυτα στα λέω εγώ που έχω ιντελ απο το 1998...

Link to comment
Share on other sites

το έχουμε αναφέρει και αλλού στο φόρουμ οτι ακόμα και ένας Χ3 athlon είναι υπέραρκετός για gaming ( για τον μέσο όρο των χρηστών ) και απο την στιγμή που και οι αναλύσεις που παίζεις είναι σχετικά μικρές ( ώστε να χρειαστείς κάτι πιό δυνατό σε cpu-gpu )τότε θα μπορούσες να κατευθυνθείς σε αυτό τον δρόμο.

Εν ολόγις πάνε σε λύση με AMD και κράτα τα υπόλοιπα χρήματά σου για μελλοντική αναβάθμιση ή ακόμα και για αγορά SSD δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

intel ειναι ο ορισμος του gaming, με ενα ελαφρυ κλοκαρισμα φτανεις στον θεο, ο amd, ειναι καθαρα οικονομικη λυση...εγω σαν crossfire user, ο stock ι7 860, μου προκαλουσε bottleneck...τωρα στα 3.95ghz...φυσαει το pc...οποτε ας παρει καποιον ιντελ με δυνατοτητα κλοκαρισματος προς τα ανω, γιατι αν κανει sli, θα το μετανιωσει πικρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, εδώ μιλάμε για ένα σύστημα με δεδομένο όριο τίμης, της τάξης των 800ευρώ.. βάση αυτών των χρημάτων, θεωρώ οτί η βέλτιστη λύση είναι ένα σύστημα βασισμένο σε phenom.. και εγώ θα ήθελα εναν ι7 με 8gb ddr3 και ssd και γαμάτο τροφοδοτικο και και και... απλα, όταν μιλάμε για την μέση κατηγορία ο λόγος απόδοσης /τιμής σε φέρνει σε amd...

Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε για overclock, sli, crossfire και δέν έχουμε αναφέρει ακόμα το μέγιστο bottleneck, την οθόνη που χρησιμοποιεί ο φίλος μας.

Άν λάβουμε υπόψιν μας την ανάλυση που μας ανέφερε λογικά έχει μία 19", μέγεθος που όλοι μας ξέρουμε οτι δείχνει μέγιστα γραφικά με συστήματα πολύ πιο αδύναμα απο ι7-ι5 με o/c και sli

Link to comment
Share on other sites

με το να παει ομως στα 850 παρεα με εναν τετραπυρυνo ι5 ή εξαπυρηνο x6...με δυνατοτητες πολλες παραπανω, σιγουρα θα αξιζε να τα δωσει καποιος...γιατι τωρα με μια καρτα γραφικων ολοι οι AMD τα πανε καλα, οπως και ολοι οι ιντελ...στις 2 καρτες ομως πετας λεφτα και χανεις fps, σε περιπτωση που θελησει να βαλει καποιος στο μελλον, εστω σε 3-4 μηνες...

αν θελει AMD ο μονος που αξιζει σε σχεση αποδοσης τιμης ειναι τουτος εδw AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE..με 200 ευρουλακια...αλλιως ιντελ ι5 750-760..αναλογα ποσο θα τους βρει..με δεδομενο οτι υπαρχει δυνατοτητα δευτερης gpu παντα..αλλιως με 150 κανει ανετα την δουλεια του...δε χρειαζεται ευρω παραπανω...

η αναλυση παιζει ελαχιστο ρολο...στις επιδοσεις...ολα τα υπολοιπα χτυπανε πολυ παραπανω...ειναι καποιες λεπτομερειες που ζοριζουν τις gpu πιο πολυ...αλλωστε η αναλυση αφορα την οθονη..αν η οθονη ειναι στη μεγιστη αναλυση που μπορει δειχνει τελεια...οποτε δεν εχει σχεση...ομως ο βαθμος επεξεργασιας, φιλτρα, texτures...ποιοτητα γραφικων high, medium, low...ολα αυτα παιζουν ρολο και ζητας sli-crossfire...δεν τα κανεις 2πλα για αναλυσεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαζι με το πισι θα παρω και αυτη! συγνωμη που αλλαζω αποφασεις συνεχως αλλα με αυτα που μου λετε βλεπω πως θα χασω λεφτα στην 1440χ900!!! ευχαριστω για τον κοπο σας!

ποιά ?

μάλλον ξέχασες να βάλεις το Link :flag:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.