Jump to content



Μέτρηση ταχύτητας ADSL


neuromancer

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το speedtest.net για να δω την ταχύτητα της γραμμής μου και ο μεν IE μου λέει ότι έχω 2.2 Mbps ο δε FF μου βγάζει 12.5 Mbps. Το modem λέει ότι βλέπει 2άρα γραμμή. Αυτές οι μετρήσεις (με μικρές αποκλίσεις) βγαίνουν συστηματικά τις τελευταίες μέρες.

Είχα 2άρα γραμμή μέχρι πρόσφατα που πήγα (?) στο πακέτο Internet+Ομιλία του conn-x, που έχει internet ως 24Mbps.

ΟΚ, δεν περιμένω 24Mbps αλλά πιστεύοντας το modem που λέει 2Mbps, γιατί τέτοιες διαφορές στις μετρήσεις; Μήπως δεν έγινε η αναβάθμιση ακόμη; Η παραγγελία έγινε on-line κάπου στις 12/8 και επιβεβαιώθηκε την επομένη τηλεφωνικά από τον OTE. Υποτείθεται στην εβδομάδα που ακολουθούσε θα έστελναν με courier και το ενσύρματο modem. Ακόμη το στέλνουν..... Μάλλον ο καύσωνας του Αυγούστου έκαψε την παραγελλία.....

Link to comment
Share on other sites

Έκανες restart το router?

στο web interface του τι συγχρονισμό σου βγάζει μετά από restart?

αν σου δίνει 2048 η αναβάθμιση είναι σε κάποια παραλία.

να είσαι πάντως προσεκτικός πότε θα ξεκινήσουν να σου χρεώνουν τα έως 24.....μη κάνουν 1μήνα και εσύ πληρώνεις τη 2άρα 24άρα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες restart το router?

Ναι, αρκετές φορές. off/on εννοείς... όχι reset (?)

στο web interface του τι συγχρονισμό σου βγάζει μετά από restart?

αν σου δίνει 2048 η αναβάθμιση είναι σε κάποια παραλία.

Όσες φορές το είδα έλεγε 2048. Αυτό λέω κι εγώ δεδομένου ότι δεν έστειλαν

και το modem.

να είσαι πάντως προσεκτικός πότε θα ξεκινήσουν να σου χρεώνουν τα έως 24.....μη κάνουν 1μήνα και εσύ πληρώνεις τη 2άρα 24άρα.

Ναι, το έχω υπόψη μου, αν και δεν θα έχει σοβαρή διαφορά. ΟΤΕ πληρώνω γύρω στα 80 με 90 ευρώ και με το νέο πακέτο θα είναι fixed 91 ευρώ.

Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο.....

edit:

Μπήκα και στα e-services του ΟΤΕ και στις "πρόσφατες παραγγελίες μου" έχει το απόλυτο κενό. Μάλλον η γκόμενα που πήρε για επιβεβαίωση ήταν στο ..."παγκόσμιο αλλού" και την έπνιξε την παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία είχε παραπέσει..... τελικά (αλλά μόνο ως προς το Internet και το modem). Άνοιξαν τη γραμμή - μέχρι 8 θα πιάνω είπαν οι τεχνικοί.... - 7 έπιασα στην πρώτη απόπειρα. Το speedtest.net μετράει ότι νάναι, 45 μέτρησε ο ΙΕ και ο FF.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.