Jump to content



Νέα οικονομική custom υδρόψυξη


filarhos

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου προτείνεται μια υδρόψυξη για να ψύξω τν επεξεργαστη μου ΑΜ2+.

Τανκ θα φτιάξω από πλέξυ ώστε να ταιριάει στο κουτί μου.

Και μερικές ερώτησεις: τι διαφορά έχουν τα διπλά τριπλά ψυγεία. Σύμφωνα με το σχέδιο που έχω κάνει θα πήγαινε κλύτερα λόγω μεγέθους ένα που να παίρνει τρεις 12άριδες. Μπορώ να βάλω τους ανεμιστήρες σε θέση pull χωρίς να χάσω σε απόδοση;;; Τα ψυγεία των υπολογιστων είναι διαφορετικά από των υπόλοιπων εφαρμογών π.χ. από μηχανάκια;;;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνεται μια υδρόψυξη για να ψύξω τν επεξεργαστη μου ΑΜ2+.

Τανκ θα φτιάξω από πλέξυ ώστε να ταιριάει στο κουτί μου.

Και μερικές ερώτησεις: τι διαφορά έχουν τα διπλά τριπλά ψυγεία. Σύμφωνα με το σχέδιο που έχω κάνει θα πήγαινε κλύτερα λόγω μεγέθους ένα που να παίρνει τρεις 12άριδες. Μπορώ να βάλω τους ανεμιστήρες σε θέση pull χωρίς να χάσω σε απόδοση;;; Τα ψυγεία των υπολογιστων είναι διαφορετικά από των υπόλοιπων εφαρμογών π.χ. από μηχανάκια;;;

Ευχαριστώ πολύ

Ποσα λεφτα σκοπευεις να δωσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λεφτα σκοπευεις να δωσεις ?

Δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες (ακόμα και τώρα το καλοκαίρι) απλώς επειδή θέλω να ασχοληθώ με υδρόψυξη και φαίνεται και καλύτερα στην κατασκευή που θα κάνω.

Όσο λιγότερα γίνεται (100-150€) δεν θα γίνει μια και έξω βέβαια και ότι αγοράω θέλω να είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες (ακόμα και τώρα το καλοκαίρι) απλώς επειδή θέλω να ασχοληθώ με υδρόψυξη και φαίνεται και καλύτερα στην κατασκευή που θα κάνω.

Όσο λιγότερα γίνεται (100-150€) δεν θα γίνει μια και έξω βέβαια και ότι αγοράω θέλω να είναι καλό.

εχτος απο cpu σκοπευεις αργοτερα να βαλεις καρτα γραφικων nb/sb mofset στο κυκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

εχτος απο cpu σκοπευεις αργοτερα να βαλεις καρτα γραφικων nb/sb mofset στο κυκλωμα?

Ναι για αυτο λέω να πάρω μεγάλο ψυγείο από την αρχή.

Αλλά όσο πιο μεγάλο θέλει και μεγαλύτερη αντλία ε;;;

Υ.Γ. Στην αρχή σκεφτόμουν από μηχανή αλλά δεν έχω κοιτάξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το aquatuning.de έχει μια έτοιμη σύνθεση στα 120€.

Τι μπορώ να πάρω σε αυτή την τιμή περίπου αλλά με την προοπτική να βάλω και κάρτα γραφικών στο κύκλωμα (αν και δεν νομίζω να αξίζει γιατί αλλάζω συχνά). Τελικά δεν χωράει μεγαλύτερο από 2χ120 στο μπροστινό μέρος του κουτιού που ετοιμάζω.

Αυτό το ψυγείο τι λέει;;;

Υ.Γ. Δεύτερο ψυγείο στο κύκλωμα μπορεί να μπει αργότερα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το aquatuning.de έχει μια έτοιμη σύνθεση στα 120€.

Τι μπορώ να πάρω σε αυτή την τιμή περίπου αλλά με την προοπτική να βάλω και κάρτα γραφικών στο κύκλωμα (αν και δεν νομίζω να αξίζει γιατί αλλάζω συχνά). Τελικά δεν χωράει μεγαλύτερο από 2χ120 στο μπροστινό μέρος του κουτιού που ετοιμάζω.

Υ.Γ. Δεύτερο ψυγείο στο κύκλωμα μπορεί να μπει αργότερα;;;

Τι κουτι εχεις ? αν εχεις δυνατη αντλια μπανει οτι θες πανω

Link to comment
Share on other sites

Τι κουτι εχεις ? αν εχεις δυνατη αντλια μπανει οτι θες πανω

Το κουτί είναι ένα praetorian το οποίο "ετοιμάζεται". Απλώς πριν αγοράσω κάτι θα πρέπει να ξέρω τι θα κάνω ώστε να είναι έτοιμο το κουτί.

Ειδικά για την υδρόψυξη μπροστά θα κοπούν πολλά για να χωράει άνετα ένα 2χ120 ψυγείο (διαθέσιμο είναι 15χ37ή 42,5 αν δεν βάλω dvd-rw) αλλά και να κρατηθεί το πορτάκι.

Υ.Γ. Θα πρέπει να είναι ανοικτό το πορτάκι για να παίρνει αέρα;;; Μάλλον μια δοκιμή θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ένα amd 635 στα 2.9 και σκοπεύω να το ανεβάσω αρκετά. Λογικά θα ανεβαίνει, είναι και πολύ κρύος.

Έχουν φτάσει με 1.5v τα 3.8ghz, εγώ για αρχή θα τα αφήσω στις εργοστασιακές τιμές τα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.