Jump to content



προβλημα εντοπισμου εξ.σκληρου


kotel

Recommended Posts

Γεια σας.Προσφατα βρηκα εναν παλιο εξωτερικο σκληρο δισκο freecom 80gb.Τον συνδεσα στον pc o σκληρος δουλευει κανονικα και αναβει το μπλε led.Δεν τον αναγνωριζει ομως ο υπολογιστης.Πηγα control panel->devices and printers και φενεται οτι ειναι συνδεδεμενος ο σκληρος και λειτουργει κανονικα αλλα δεν μπορω να τον βρω πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είσαι σε windows.

Θα σου πρότεινα - αν δεν υπάρχουν δεδομένα που τα χρειάζεσαι στον δίσκο - μέσα από το disk management (control panel->administration tools->computer management->disk management), καταρχάς να δεις ότι τα windows βλέπουν το δίσκο σαν μονάδα και στη συνέχεια να του κάνεις format μέσα από το disk management.

Φυσιολογικά μετά θα πρέπει να αναγνωρίζεται από τα windows.

Μια άλλη λύση είναι να κάνεις format με κάποιο linux live cd (gparted live cd).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία ρεύματος? το κουτί του δίσκου μήπως έχει κάποια είσοδο για extra τροφοδοσία; Σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς ένα καλώδιο usb με διπλό usb από τη μια ακρη

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα ελεγα να ανοιξεις ενα γραμμη εντολοων (windows key +r) και δωσε eventvwr.exe ...Για δες τι σου λεει οταν συνδεεις το δισκο ?

Μια μικρη επιπλεον καθοδηγηση γιατι δεν το εχω ξανακανει..ανοιξε το event viewer αλλα δεν βγαζω ακρη

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη επιπλεον καθοδηγηση γιατι δεν το εχω ξανακανει..ανοιξε το event viewer αλλα δεν βγαζω ακρη

στην αριστερη στηλη βλεπεις τις γενικες κατηγοριες καποια αν θυμαμε καλα αφορα το hardware...στη δεξια θα βλεπεις τις αναφορες ...τι ωρα εγιναν τι προβλημα...αν δεις κατι να αναφερει για το σκληρο πες μας τι λεει ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.