Jump to content




johns

Recommended Posts

Θελω να αγωρασω μνημες αλλα δεν ξερω αυτες που θα παγγειλω αν θα ειναι καλες για O/C

ποιος γνωριζει να μου πει καποιο συνγκεκριμενο μοντελο για να μην την πατησω.?

Με ενδιαφερει να ειναι 3700 η 4000 γιατι με τις 3200 τις kingston δεν παω πανω απο 250 στα 5:4 Και ποιος τις φερνει στην Ελλαδα.

Πως θα γνωριζω οτι τι τσιπσετ της μνημης θα ειναι πχ(BH-6) στα site των διαφορων κατασκευαστων δεν αναφερουν τιποτα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johns [Σήμερα, στις 16:12]

Με ενδιαφερει να ειναι 3700 η 4000 γιατι με τις 3200 τις kingston δεν παω πανω απο 250 στα 5:4 Και ποιος τις φερνει στην Ελλαδα.

Πως θα γνωριζω οτι τι τσιπσετ της μνημης θα ειναι πχ(BH-6) στα site των διαφορων κατασκευαστων δεν αναφερουν τιποτα.

Tα chip δεν τα ξέρεις, δεν μπορείς καν να τα ξέρεις γιατί αλλάζουν και σε κάθε revision κάθε μνήμης, οπότε απλά ρωτάς και ΑΝ ξέρει κάποιος σου λέει.

Ενημερωτικά, ΒΗ-6 μόνο στις OCZ limited edition και Mushkin Special Edition απο εδώ και για λίγο ακόμα.

Τώρα, είσαι σίγουρος ότι οι μνήμες είναι που σε κρατούν στα 250MHz; Με 3:2 ανεβαίνεις και άλλο; Οι CH-5 που έχεις προκαλούν προβλήματα στο overclocking μερικές φορές αλλά ποτέ δεν τα συνάντησα τόσο χαμηλά.

Σκέψου/ψάξε να δεις αν είναι οι μνήμες σου το πρόβλημα πρώτα και μετά το συζητάμε αν επιμένεις ότι θες άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 18:45]

Tα chip δεν τα ξέρεις, δεν μπορείς καν να τα ξέρεις γιατί αλλάζουν και σε κάθε revision κάθε μνήμης, οπότε απλά ρωτάς και ΑΝ ξέρει κάποιος σου λέει.

Ενημερωτικά, ΒΗ-6 μόνο στις OCZ limited edition και Mushkin Special Edition απο εδώ και για λίγο ακόμα.

Τώρα, είσαι σίγουρος ότι οι μνήμες είναι που σε κρατούν στα 250MHz; Με 3:2 ανεβαίνεις και άλλο; Οι CH-5 που έχεις προκαλούν προβλήματα στο overclocking μερικές φορές αλλά ποτέ δεν τα συνάντησα τόσο χαμηλά.

Σκέψου/ψάξε να δεις αν είναι οι μνήμες σου το πρόβλημα πρώτα και μετά το συζητάμε αν επιμένεις ότι θες άλλες.

Πανω απο 250 εχω ενα σωρο errors η ταση σε αυτες ειναι 3 volts Η cpu δυχνει να ανεβαινει ανετα αλλα δεν ειμαι καθολου σταθερος. το M.Board ειναι το MSI 875 ΝΕΟ

Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι 100% σηγουρος γιατι ειμαι νεος στο αθλημα και μπωρει να κανω λαθως.

Με 3:2 πολλα Εrrors

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μου λετε οτι θα δοσω 350 Ευρω και θα παιξω ζαρια το αν τυχουν να ανεβαινουν δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο.

Vdergr@

Δεν εχει το site Samsung μονο kingston και corser

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.554705

Aυτες σου λεω!Ανεβαινουν παρα πολυ.Και θα γλιτωσεις και ενα σωρο λεφτα.Φιλε μου ειναι χαζομαρα να δωσεις 350ε σε μνημες σε p4 την στιγμη που με τα ιδια λεφτα μπορεις να πας σε α64 ο οποιος δουλευει το ιδιο γρηγορα ακομα και με cas3 ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johns [Σήμερα, στις 16:53]

Με 3:2 πολλα Εrrors

Πολύ αμφιβάλλω αν είναι οι μνήμες.

Δηλαδη μου λετε οτι θα δοσω 350 Ευρω και θα παιξω ζαρια το αν τυχουν να ανεβαινουν δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο.

Όχι δεν είναι καθόλου παράλογο, αυτό ονομάζεται marketing. :upside:

Παράλογο είναι να δίνεις 3ν σε μνήμες που ήδη είναι μόλις στα 200MHz και με 3:2 (δηλαδή 166MHz) να έχεις πάλι προβλήματα και μετά να θες έτσι απλά να αλλάξεις μνήμες...

Δοκίμασε άλλες μνήμες, 1 οποιοδήποτε module Pc2700+, δανεικό από όπου βρεις, με 3:2. Αν δεν πάει παραπάνω και πάλι 100% ΔΕΝ είναι οι μνήμες αλλά ο επεξεργαστής σου ή η motherboard παρέδωσε τα όπλα.

με τα ιδια λεφτα μπορεις να πας σε α64 ο οποιος δουλευει το ιδιο γρηγορα ακομα και με cas3 ...

Μεγάλη μπουκιά φάε....

Και ο Α64 επηρεάζεται πολύ απο τα timings. Υπάρχει ουσιαστικότατη διαφορά μεταξύ 3/7/4/4 και 2/6/2/2.

Ο P4 όμως ακόμα περισσότερο.

’λλο να ακούς ότι πάνε καλά και άλλο ότι πάνε επίσης. Δεν πάνε όλες. Και όσες πάνε πιάνουν μεγάλες ταχύτητες με 3/7/4/4 timings. Καλύτερα είναι με 5:4 ακόμα και με 2.5/6/3/3, πράγμα το οποίο οι CH-5 που ήδη έχει το αντέχουν εύκολα και είναι και καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Oχι απαραιτητα.Για τον α64 ειμαι απολυτος γιατι εχω και το εχω ψαξει αρκετα (winbond bh6 εχω και εγω).Οι διαφορες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ .

2dimm tccc εχω δοκιμασει και τα 2 πηγαν πανω απο 248 με cas3...

Και ακριβως για αυτον τον λογο ειπα να παει σε α64 με αυτα τα χρηματα.Αλλιως να κατσει εκει που ειναι.Ειναι κουτο να δωσει καποιος 300+ ευρω για να κερδισει λιγα μηζ την στιγμη που μπορει να παει σε πολυ πιο γρηγορη πλατφορμα με λιγοτερα χρηματα (αν πουλησει και τα δικα του κρατωντας τις μνημες του)

Link to comment
Share on other sites

Grace@

Ηπαρχει καποιος τροπος να δοκιμασω τι φταιει απο ολλα ?

Οι μνημες 1:1 πανω απο 220 δεν ανεβαινουν και στο memtest πετουν Error

H cpu φαινεται καλη ειναι 3ghz p4 SL6WU L336A640

Η m.Βoard ισως

Θα δοκιμασω αυριο γιατι δεν εχω μνημες και βλεπουμε και κανουμε ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 18:30]

Oχι απαραιτητα.Για τον α64 ειμαι απολυτος γιατι εχω και το εχω ψαξει αρκετα (winbond bh6 εχω και εγω).Οι διαφορες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ .

Δεν έχω σκοπό να κάτσω να το συζητήσω αλλά η γνώμη μου είναι εντελώς αντίθετη. Εκτός αν χρησιμοποιείς συνθετικά benchmarks τα οποία ΔΕΝ δείχνουν την διαφορά, στα 250MHz για παράδειγμα η διαφορά μεταξύ 2/6/2/2 και 3/7/4/4 είναι αρκετά μεγάλη. Κάπου 800 πόντοι στo 3dMark 2001 με 9800Pro για να δώσω μέτρο σύγκρισης, αριθμό αρκετά μεγάλο για κάρτα χωρίς overclock.

Αρχική απάντηση από johns [Σήμερα, στις 18:30]

Grace@

Ηπαρχει καποιος τροπος να δοκιμασω τι φταιει απο ολλα ?

Οι μνημες 1:1 πανω απο 220 δεν ανεβαινουν και στο memtest πετουν Error

H cpu φαινεται καλη ειναι 3ghz p4 SL6WU L336A640

Η m.Βoard ισως

Ναι, στον είπα, βάλε μία οποιαδήποτε άλλη μνήμη δανεική.

Οι μνήμες σου πάνε 220MHz, μόνος σου το είπες. Με 5/4 και 3/2 δεν έχει καμία διαφορά μετά τα 250MHz που οι μνήμες τρέχουν (πολύ) πιο κάτω απο το όριο (200 και 166 MHz αντίστοιχα). Επίσης ο επεξεργαστής σου είναι ήδη στα 3750MHz, παραπάνω από αξιοσέβαστο overclock για P4 με συμβατική ψύξη. Οπότε εγώ θα επιμείνω ότι ο επεξεργαστής σου δεν αντέχει άλλο αφού ποτέ δεν πήγες πάνω από 250MHz FSB με οποιαδήποτε συχνότητα στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Χθες, στις 16:45]

Ενημερωτικά, ΒΗ-6 μόνο στις OCZ limited edition και Mushkin Special Edition απο εδώ και για λίγο ακόμα.

Grace οι hyper-x 3000 τι τσιπακια εχουν (αν ξερεις);

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak [Σήμερα, στις 09:34]

Grace οι hyper-x 3000 τι τσιπακια εχουν (αν ξερεις);

Οι παλαιότερες ΒΗ-6 αλλά εμφανίστηκαν με CH-6 μετά τον Δεκέμβριο και τώρα όλες σχεδόν είναι (εκτός αν βρεις από stock 1+ έτους). Υπήρξαν και με Samsung TCB3.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα με αλλες μνημες που εφερα απο το μαγαζι που δουλευω ειναι 2χ256/333 με

τσιπ ινφινεον

Δεν ειδα καμια διαφορα δεν ανεβαινει πανω απο 250 fsb σε 3:2

Μαλων εχει δικιο η Grase.

Overflow@

Σωστα ειναι οι τασεις στις μνημες ειναι 3v στην cpu 1.7v την μνημη την εχω στα 333 για να εχω 5:4 και το fsb sta 250 με αποτελεσμα 3750 Μhz

ShitoganJohn@

Πεταει ακαθοριστα συνηθως μετα το pass 5.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετσι .!!!

Αρχική απάντηση από OverFlow

johns,πιο πολυ ρολο παιζει,στις ρυθμισεις του βιος,το performance(βαλτο slow), και δες αν εχεις το spread spectrum=disable . ;)

Ειναι ετσι.!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.