Jump to content



Αγορα ssd.


LouCi4er

Recommended Posts

Στο θέμα μας παρακαλώ ( :p )

Αν θές SSD σήμερα/αυριο τότε Force 60GB. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην τιμή αυτή τώρα. Αν θες να περιμένεις 2-3 μήνες τους G3 ή 4-5 μήνες τους C400 (για το αν και τι αλλαγές στις τιμές της αγοράς θα φέρουν) τότε δεν αγοράζεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας παρακαλώ ( :p )

Αν θές SSD σήμερα/αυριο τότε Force 60GB. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην τιμή αυτή τώρα. Αν θες να περιμένεις 2-3 μήνες τους G3 ή 4-5 μήνες τους C400 (για το αν και τι αλλαγές στις τιμές της αγοράς θα φέρουν) τότε δεν αγοράζεις τίποτα.

Σωστα.Ειμαι λιγο περιεργος στις αποφασεις μου και αμα μου μπει στο μυαλο να παρω κατι δεν περιμενω ουτε ωρα.:rant:

Απο την μια σκεφτομαι να παρω τον NOVA με 131 ευρω( τσαμπα μιλαμε ) και οταν βγουνε καινουργιοι και αξιολογοι και μου μπει παλι καμια ιδεα τον αλλαζω( ειμαι λιγο περιπου ).Απο την αλλη σκεφτομαι για SF-1200 και να μην ξανα ασχοληθω.Στην δευτερη περιπτωση θα παρω ή τον Force 80GB στα 220 ευρω ή τον OCZ Agility 2 90GB στα 217 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε οτι παρεις απο δαυτους τουφεκια θα ειναι

τωρα αν κυνηγας και το τελευταιο mb σε ταχυτητα περιμενεις τους c-400

οχι μωρε,ενταξει.Δεν με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα απολυτα νουμερα.Καλα παντως να περιμενω 4 μηνες τους c-400 δεν παιζει.Τωρα θα δουμε,μεχρι την Δευτερα που θα γινει η παραγγελια θα το σκεφτω και θα αποφασισω ( πιστευω δηλαδη ) ποιον απο τους 3.Παντως μια απορια που εχω,το Πλαισιο εχει ταχυτητες του Nova 215/130 ( οι οποιες μαλλον ειναι οι πραγματικες ) ενω το Visionstudio λεει 270/195.Επισεις στη σελιδα του Visionstudio εχει ενα λινκ που σε παει στη σελιδα της Corsair και λεει και εκει 270/195.Δεν λεει ομως αν προκειτε για τον 64.Αυτοι οι Nova οσο ανεβαινει η χωρητικοτητα ανεβαινουν και οι ταχυτητες μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το καταλαβα και εγω μετα που το εψαξα λιγο.Παντως ο Nova ειναι πολυ καλη περιπτωση.64Gb στα ~130 ευρω ειναι οτι πρεπει.Και οι ταχυτητες του ειναι μια χαρα.Δεν νομιζω σε καθημερινη χρηση να δεις και τρομερες διαφορες με τον SF-1200.Σε μετροπρογραμματα θα δεις σιγουρα και μεγαλες αλλα σε real χρηση νομιζω οτι και ο Nova μια χαρα ειναι.Τεσπα,εγω περιμενω να ερθει ο Corsair F60.Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα επειδή και γώ θέλω να πάρω ssd αλλά ο καθένας λέει τα δικά του..Τα έχω χάσει εντελώς..

Τόσο καιρό τώρα ακούω πως οι Intel Postville είναι οι πιο γρήγοροι χωρίς lag κτλ..

Τελικά τι γίνετε?

Έλεγα να πάρω έναν 80 ή 160αρι postville αλλά με αυτά που ακούω το ξανα-σκέφτομαι...

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιοι είναι οι πιο γρήγοροι ssd's?πχ ocz vertex 2 - corsair-wd-intel..

Βλέπω σε ένα site ότι ο ocz agility 2 ο corsair Force series και ο ocz vertex 2 έχουν τα ίδια read-write?

Ας πούμε ο agility 2 με τον vertex2 είναι της ίδια εταιρίας και στα ίδια gb έχουν 20-30€ διαφορά με τον vertex να είναι πιο ακριβώς..Γιατί αυτό?Τι άλλες διαφορές έχουν?

Και οι 3 δίσκοι από ότι λένε έχουν τον ίδιο controller αλλά πιος από τους 3 είναι καλύτερος?

Και κάτι ακόμα..Αυτοί οι 3 σε σχέση με τον Intel 160gb postville ποιος πάει καλύτερα και γιατί?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.