Jump to content



Αναβάθμιση στα 24 Mbps, Η αρχή του Κακού


milkou

Recommended Posts

Προ ολίγων ημερών πληροφορήθηκα από την OTENET ότι μπορώ να αναβαθμίσω τα 2Mbps μου σε 24 και μάλιστα με μικρότερα πάγια τέλη adsl.

Σκέφτηκα ότι θα ήμουν ηλίθιος αν δεν το έκανα. Τώρα όμως σκέφτομαι διαφορετικά :rofl:...

Στα 2Mbps μπορούσα να έχω αδιάκοπες βιντεοκλήσεις μέσω msn και skype, Μπορούσα να παίζω αδιάκοπα Battlefield online και μπορούσα να στέλνω αρχεία μεγάλου μεγέθους έστω και ύστερα από πολλές ώρες....

Τώρα τα 12 Mbps που συγχρονίζεται δεν μπορώ να κάνω τίποτα από τα παραπάνω, παρά να απολαμβάνω στιγμιαία εξωφρενικές ταχύτητες download. Γενικά η κατάσταση είναι πολύ ασταθής, Video στο youtube στην αρχή φορτώνουν με γοργούς ρυθμούς και ενδιάμεσα παραπαίουν κ.α

Δεν έχω εντοπίσει συνδέσεις και αποσυνδέσεις του router (SAGEM F@ST 1540WG ISDN) όπως μου έχουν επισημάνει να προσέξω από τον ΟΤΕ.

Στην καρτέλα "advanced" των ρυθμίσεων του modem έχω εντοπίσει στοιχεία που απ ότι διαβάζω είναι ανησυχητικά. Πιο συγκεκριμένα:

Το Noise Margin είναι στα 9dB τόσο σε upstream όσο και σε downstream.

Η Attenuation είναι 41dB σε upstream και 38dB σε downstream.

Τί μπορώ να κάνω; Να τους ζητήσω να με συγχρονίσουν σε μικρότερη ταχύτητα (μπας και ανέβει το Noise Margin);

ΥΓ: Παίζει ρόλο το γεγονός ότι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού είναι Ραζίμ:mamba: (?) ;

Link to comment
Share on other sites

1) γύρνα το ISDN σε PSTN (αν γίνεται), θα κλειδώνει πιο ψηλά το ρουτερ σου και πιο σταθερά μιας και αρκετό από το bandwith που μπορεί να πιάσει ο χαλκός σου καταλαμβάνεται από το ISDN.

2) Σιγουρέψου ότι έχεις βάλει σωστά τα φίλτρα/splitters

3) Δοκίμασε άλλο router (πχ Netgear DGN2000). To sagem είναι από τα χειρότερα για τέτοιες ταχύτητες.

4) Πες τους να σε κατεβάσουν στα 10MBps αλλά fastpath

5) Συνδιασμοί των απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

1) γύρνα το ISDN σε PSTN (αν γίνεται), θα κλειδώνει πιο ψηλά το ρουτερ σου και πιο σταθερά μιας και αρκετό από το bandwith που μπορεί να πιάσει ο χαλκός σου καταλαμβάνεται από το ISDN.

2) Σιγουρέψου ότι έχεις βάλει σωστά τα φίλτρα/splitters

3) Δοκίμασε άλλο router (πχ Netgear DGN2000). To sagem είναι από τα χειρότερα για τέτοιες ταχύτητες.

4) Πες τους να σε κατεβάσουν στα 10MBps αλλά fastpath

5) Συνδιασμοί των απο πάνω

Που ησουνα εσυ αγιε ανθρωπα?

Απο τοτε που ειπε ο Filthy νανος "με χει ταραξει η ΟΤΕΝΕΤ στα dc" και απαντησα "εδω ολα κομπλε" ....

Επεσε καταρα να πουμε.

Ψηνω για fritz.

Το 4 μπορω να το ζητησω σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Η καλωδίωση παιζει αρκετά μεγάλο ρολο πάντως να το ξερεις.

Πρόσφατα πέρασε καινούρια καλώδια ο φιλος μου στο σπίτι του και απο 6-8 mbps κέρδισε αλλα 6 και εγινε ποιο σταθερή η σύνδεση.

Εκει οφείλεται και ο θόρυβος της γραμμης σου

Link to comment
Share on other sites

^^ ισχύει, αλλά θα πρέπει να είσαι και κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ

@Nephilim : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076 ήταν και προσφορά πριν 1-2 μήνες στα 50Ευρώ και είναι και wifi-N. Για κοιτα τιμές στο skroutz για DGN 2000 & DGN 2100 (= DGN 2000 + USB stick wifi N)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το πρώτο πράγμα που κάνω είναι αλλαγή καλωδίου. Θα το συνδέσω βέβαια πρώτα απευθείας στο εξωτερικό του ΟΤΕ για να σιγουρευτώ...

H αλλαγή από ISDN σε PSTN θα αποφέρει αποτελέσματα; Παλιότερα (εποχές dial up) είχα κάνει την PSTN ISDN για να καταφέρω να κρατήσω το internet σταθερό στα 64kbps από 10 εώς 40kbps που χα με PSTN.

Splitter έχω... Φίλτρο δεν νομίζω... πώς είναι αλήθεια; lol... Για αυτό το modem router τί λέτε; http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Netgear-DGNB1100-Wireless-Modem-Router-N150-and-USB-N150-150Mbps-Annex-A.htm

Link to comment
Share on other sites

ναι,τσεκαρε για κακες συνδεσεις στα καλωδια τηλεφωνου (μπουτουγου τι ειναι το ραζιμ????) και δοκιμασε και με καλο ρουτερ...

Ραζίμ είναι το τηλεφωνικό καλώδιο που πέρασε ο πατέρας (ηλεκτρολόγος) στο σπίτι προ εικοσαετίας. Είναι τόσο παλιό (προγενέστερο εκείνης της εποχής) που ούτε ο ίδιος θυμάται πως γράφεται...

Link to comment
Share on other sites

Που ησουνα εσυ αγιε ανθρωπα?

Απο τοτε που ειπε ο Filthy νανος "με χει ταραξει η ΟΤΕΝΕΤ στα dc" και απαντησα "εδω ολα κομπλε" ....

Επεσε καταρα να πουμε.

Ψηνω για fritz.

Το 4 μπορω να το ζητησω σιγουρα?

απλά είμαι ένα βήμα μπροστά

PS splitter= isdn φίλτρα=pstn

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το SAGEM απευθείας πάνω στο καλώδιο του OTE και παίρνω ίδιες τιμές με εσωτερικά του σπιτιού. Ομολογώ πως δεν το περίμενα...

Οπότε αυτό που μένει είναι η μεταπήδηση σε PSTN και καινούργιο modem-router, αν και νομίζω θα μου το αλλάξουν λόγω PSTN...

Αν αγοράσω non default εξοπλισμό (μόνος μου)... θα πρέπει απλά να προσέξω το modem-router να είναι ADSL2+?... Τα φίλτρα συμπεριλαμβάνονται στο modem ή είναι extra;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έχουν τα modem μέσα. Μου έχει τύχει μοντεμ εταιρίας Α με 1 φιλτρο στο χαρτοκουτο και εταιρίας Β με 2 φίλτρα μέσα.

Με πατέρα ηλεκτρολόγο που έκανε την δουλειά μόνος του, δεν μου φαίνεται περίεργο που παίρνεις τις ίδιες τιμές και μέσα. Εβαλε καλό χαλκό !! Μάλλον είσαι μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ. Μπορείς να μάθεις σε ποιο DSLAM ανοίκεις και να τσεκάρεις με Google Maps ?

Επίσης δεν χάνεις τίποτα να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ "πολλές αποσυνδέσεις" να τσεκάρουν την γραμμή σου.

Αυτά θα έκανα πριν προχωρούσα σε αγορά άλλου εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσα στον ΟΤΕ "πολλές αποσυνδέσεις", και θα με πάρουν για να κλείσουμε ραντεβού...

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες...

Btw... αν ζητήσω να μου ρίξουν χαμηλότερα τη σύνδεση λέτε να δω διαφορά στο θόρυβο;

ΥΓ: What's the DC?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.