Jump to content



επιλογη νεας καρτας γραφικων


GT88

Recommended Posts

θέλω να πάρω καινούργια κάρτα γραφικών για το σύστημα της υπογραφής μου...χρεισημοποιω win xp προς το παρόν...και διαθέτω περίπου 150-180 ευρώ max...μάλλον πάω για 5770 η για gts 450....βέβαια θα προτιμούσα 5830 η gtx460 αλλά είναι εκτός badget...αυτο που με ενδιαφέρει είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη και δροσερή γίνετε οπότε πια από όλες προτείνετε?επίσης το pc είναι σχεδόν ολη μέρα ανοιχτό οποτε τη θελω αξιόπιστη.

οσο για το hardware δυστυχώς υπάρχουν περιορισμοί....

ο 6850 3.0 ειναι στοκ και ετσι θα παραμείνει προς το παρον οποτε δε θελω botleneck

το mobo ειναι asus p5k το απλο και εχει pci express x16 version 1.0 και οχι 2.0!!!

το τροφοδοτικό ειναι 535 enermax με κατι χιλιαδες ωρες στη πλατη του οποτε δε θελω να τραβήξει πάνω απο 160 watt η κάρτα...

απο θεμα χώρου του κουτιου μικρότερη απο 23 εκατοστά

και τελος τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού

psuenermax.jpg

dsc03385.jpg

αν γνωρίζετε για πτώση των τιμών σε κάρτες please πείτε μου για μπορώ να περιμένω κανα μηνα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

H 460gtx ξεκινάει απο 166 ευρώ. Απο 5770 και 450 θα διάλεγα 5770. Το ένερμαξ αντέχει μην αγχώνεσαι.

25 Οκτωβρη λένε ότι θα κυκλοφορήσουν οι καινούριες 67χ0/68χ0 series που η amd τις έχει βάλει απέναντι στην 460 οποτε ίσως πέσουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

25 Οκτώβρη περιμένουμε την νέα σειρά της AMD; Αξίζει η υπομονή μέχρι τότε!

@GT88 μια χαρα θα την σηκώσει το τροφοδοτικό, όσο για Bottleneck αν και δεν νομίζω θα βγάζει πολύ παραπάνω fps η κάρτα απ'όσα θα χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα υπάρξει πρόβλημα. Οι διαφορές θα είναι μηδαμινές. Περίμενε να δεις τιμές/απόδοση των νέων ΑΤΙ, και μετά αποφασίζεις. Πάντως και γω σε p5k με την 460/768 είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα υπάρξει πρόβλημα. Οι διαφορές θα είναι μηδαμινές. Περίμενε να δεις τιμές/απόδοση των νέων ΑΤΙ, και μετά αποφασίζεις. Πάντως και γω σε p5k με την 460/768 είμαι πολύ ευχαριστημένος.

ποια μάρκα πήρες?απο θερμοκρασίες και θόρυβο ανεμιστήρα τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα υπάρξει πρόβλημα. Οι διαφορές θα είναι μηδαμινές. Περίμενε να δεις τιμές/απόδοση των νέων ΑΤΙ, και μετά αποφασίζεις. Πάντως και γω σε p5k με την 460/768 είμαι πολύ ευχαριστημένος.

το 'δα κι εγω αυτο το ονειρο αλλα μετα ξυπνησα(...μετα συγχωρησεως). Τα τελευταια χρονια δε πεφτει και πολυ μειωση στις τιμες με την εμφανιση νεων καρτων... μονο αν υπολειπεται η εταιρια σε πωλησεις βγαζει φτηνο hardware.

Link to comment
Share on other sites

ποια μάρκα πήρες?απο θερμοκρασίες και θόρυβο ανεμιστήρα τι λέει?

Της gigabyte πήρα (custom cooler με 2χ fans). Θερμοκρασίες πολύ καλές, idle ~30-32, το max που την έχω δει ειναι 62. Από θόρυβο, απλά θα πω ότι δεν είναι αθόρυβη, αλλά δεν είναι και ενοχλητική (είναι mesh το κουτί μου και ακούγεται και περισσότερο). Συγκριτικά με 4850 και 8800gts512 (reference και οι 2) που είχα είναι πιο αθόρυβη όταν είναι idle και πολύ πιο αθόρυβη σε load.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περίμενε να βγουν και οι καινούργιες ati (6850,6870), να δεις τις επιδόσεις τους και μετα αποφασίζεις. Άσε που λογικά θα πεσουν και οι τιμες των nvidia λογω της κυκλοφορίας τους. Με το τροφοδοτικό σου λογικά δεν θα εχεις πρόβλημα με αυτες τις κάρτες. Δεν εχουν ιδιαίτερες απαιτησεις σε ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή μου χρειάζεται η θύρα s-video υπάρχει περίπτωση να κρατήσω την καρτα μου (ASUS EAH2400PRO) στην αλλη pci...?με ενδιαφερουν μονο οι θυρες τις...οχι να αυξισω την αποδοση της καινουργιας....

Link to comment
Share on other sites

επειδή μου χρειάζεται η θύρα s-video υπάρχει περίπτωση να κρατήσω την καρτα μου (ASUS EAH2400PRO) στην αλλη pci...?με ενδιαφερουν μονο οι θυρες τις...οχι να αυξισω την αποδοση της καινουργιας....

anybody?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.