Jump to content



Πρόβλημα με beep sound


lunatic89

Recommended Posts

Έχω ένα Toshiba Satellite A300 23J και με προβληματίζει ένα μπιπ που ακούγεται.

Το έχω ακούσει 3 φορές συνολικά. Η πρώτη ήταν πριν 3-4 μέρες και οι άλλες 2 ήταν σήμερα.

Στα καλά καθούμενα και χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο με τον υπολογιστή, ακούγεται ένα μπιπ.

Επίσης τις 2 απ τις 3 φορές που το έχω ακούσει, ακούστηκε ταυτόχρονα και ο σκληρός δίσκος να γουργουρίζει.

Το θέμα είναι ότι ούτε κάνω κάτι συγκεκριμένο στον υπολογιστή όταν ακούω το μπιπ αλλά ούτε και άλλαξα κάτι στο μηχάνημα ή κάποια ρύθμιση. Άρχισε να το κάνει ξαφνικά.

Πήγα και κοίταξα τους ήχους των windows να δω τι μπορεί να προκαλεί αυτόν τον ήχο. Δεν βρήκα κανέναν τέτοιο ήχο. Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι δεν είναι απ τα windows?

Τι στο καλό μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το beep ειναι ανεξαρτητος driver των windows -μπορεις να τον δεις στον device manager- και ειναι για ενημερωση-προειδοποιηση.

Στην θέση σου θα έκανα τα διαγνωστικα της toshiba και θα έψαχνα και το manual μία.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έκανα τα διαγνωστικα της toshiba και θα έψαχνα και το manual μία.

Δεν υπάρχει τίποτα από τα 2 κ δεν ξέρω κ που θα μπορούσα να τα βρω. Έψαξα και για τα 2 που λες για το μοντέλο μου αλλά δεν βρήκα κάτι

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα ούτε εκεί κάτι. Έτρεξα κ το διαγνωστικό της WD για τον δίσκο αλλά βγήκε καθαρό.

Σκέφτομαι να βάλω τον δίσκο που έρχεται μαζί με το λάπτοπ κ έχει μέσα τα διαγνωστικά της Toshiba. Το θέμα είναι ότι ήθελα να τα τρέξω με το κανονικό μου σύστημα. Όχι με άλλο δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάτι κ απ ότι κατάλαβα η Toshiba δεν το μοιράζει έτσι...

Έχω τρέξει μέχρι τώρα το διαγνωστικό για τον δίσκο από την WD κ βγήκε οκ ο δίσκος.

Βέβαια γουργουρίζει λίγο όταν φορτώνουν τα windows ή όταν πάω να ανοίξω κανά πρόγραμμα. Αυτό το κάνει εδώ κ 2 βδομάδες περίπου. Παλιότερα δεν τον άκουγα καθόλου και ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.