Jump to content



Προβλημα με κάρτα γραφικών.


lalenium

Recommended Posts

Γειά σας!

Τις τελευταίες μέρες το pc μου έκανε νερά.Πιο συγκεκριμένα είχα πολά κολήματα

με αρκετές εφαρμογές και γενικά ο υπολογιστης είχε περίεργη συμπεριφορά ,

ένα άλο πρόβλημα που παρουσίαε ήταν ότι τις περισότερες φορές δεν έκλεινε μέσα

από τα windows όταν πάταγα "απενεργοποίηση" και έκλεινε μόνο εαν κράταγα πατημένο

το κουμπί power του υπολογιστή.Επίσης αποσυνδεόταν μόνος του από το ίντερνετ και

γενικά είχε συμπτώματα σαν να έχει μολυνθεί απο κάποιο malware.

Προχθές μου κόλησε πάλι και δεν επανερχόταν με τίποτα και έτσι αναγκάστηκα να πατήσω

reset.Mόλις πάτησα reset ο υπολογιστής αντί να κάνει επανεκίνηση έσβησε και μετά ξανα άνοιξε

μόνος του μετά από μερικά δευτερόλεπτα χωρίς όμως να μπορεί να εκινήσει, δηλαδή ένω άνοιγε

μετά από δυο δευτερόλεπτα ξαναέκανε επανεκίνηση μόνος του.Αυτό το πράγμα γινόταν συνέχεια

ώσπου κάποια στιγμή ξεκίνησε άλλα η οθόνη δεν άνοιγε, δεν είχα δηλαδή εικόνα.Πάταω πάλι reset

άλλα πάλι τα ίδια δεν μπορούσε να εκινήσει ο υπολογιστης. Ανοίγω το κουτί βγάζω την κάρτα γραφικών

(SAPHIRE RADEON HD 4550) και συνδέω την οθόνη στην on board κάρτα γραφικών και ο υπολογιστής

ανοίγει κανονικά έκτοτε δηλαδή μετά την αφαίρεση της κάρτας, τα προβλήματα όμως με τα κολήματα

και την αστάθεια παραμένουν.

Τα ερωτηματά μου είναι, πέρα από το προφανές ότι η κάρτα γραφικών έχει πρόβλημα ύπαρχει περίπτωση το

πρόβλημα να το έχει η μητρική και όχι η κάρτα? Δυστηχώς δεν έχω άλον υπολογιστή για να δοκιμάσω

την κάρτα. Υπάρχει περίπτωση κάποιος ιος να κάνει ζημιά στο bios

της κάρτας?

Το τελευταίο ερώτημα είναι για την αντικατάσταση της κάρτας είμαι μεταξυ στις

ASUS EAH5550/DI/1GD3 1GB DDR3 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513484

και GAINWARD 0780 GEFORCE GT240 512MB HDMI PCI-E RETAIL http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512750 ποια απο τις δύο προτείνετε, πια δηλαδή είναι

καλύτερη? Το τροφοδοτικό μου έχει ισχύ 400W και δεν έχει το εξάπινο φις για σύνδεση κάρτας

η κάρτα δηλαδή θα παίρνει ρεύμα απο την μητρική αυτές οι κάρτες χρειάζοντε αυτό το φις ή

τροφοδοτούντε από την μητρική?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα θέλει 6πινο για να δουλέψει σωστά. Υποτροφοδοτείται! Δοκίμασε να βρεις κανένα αντάπτορα για να αποκτήσεις εξάπινο, αν και νομίζω ότι και πάλι δεν θα κάνεις τίποτε γιατί το τροφοδοτικό σου είναι λίγο ψόφιο.

99.99% αλλάζεις τροφοδοτικό. Δεν μπορεί να τη σηκώσει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οτι χρειάζοντε όλες οι κάρτες 6πινο φις για την τροφοδοσία π.χ. η

hd4550 δεν είχε 6πινη υποδοχή. Το πιο πιθανόν είναι να μην χρειάζοντε και αυτές

αφου έχουν και οι δυο μέγιστη κατανάλωση μικρότερη απο 40W ,αλλά δεν είμαι και

σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα ένα τροφοδοτικό μάρκας force και ίσχυος 500w, και αντικατέστησα το παλιό.

Λοιπόν έβαλα πάλι επάνω την κάρτα γραφικών και άνοιξα τον υπολογιστή. Τώρα ανάβει κανονικά

και με την κάρτα γραφικών επάνω ,αλλά δεν έχω εικόνα ούτε και ανοίγει η οθόνη σαν να μην είναι

δηλαδη η οθόνη συνδεδεμένη καθόλου σε κάρτα γραφικών. Έπιασα την ψύκτρα της κάρτας και δείχνει

ότι ζεσταίνεται.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλο εκτός της κάρτας? Κατα τα άλλα ο υπολογιστής λειτουργεί άψογα.

Εαν χρειάζεται αλαγή κάρτας πια μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι με GTX460 (σε nVidia) για γύρω στα 200- ευρώ

π.χ. http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/EVGA-GTX-460-PCI-Express-GDDR5-768-MB-768-P3-1360-ET.htm

Βέβαια εξαρτάται και από το budget, τη χρήση, την ανάλυση οθόνης, ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.