Jump to content



ποιες μνήμες εκ των...


kbilly13

Recommended Posts

αποφάσισα να αγοράσω (από internet-εξωτερικό) μνήμες για να ξαναχτίσω το σύστημα γύρω από το epox kt600 - θα είναι 2*256 dimms και με ενδιαφέρει να παίζουν έως 220fsb περίπου (μην το παραξηλώσω με το pci clock!) με cas2-2(ή 3)-2-6. Ρεύμα έχω να δώσω (μέχρι και 3.20v δίνει το epox), οπότε αν έχουν και ψύκτρες ακόμη καλύτερα.Βρήκα τα εξής (οι τιμές είναι μαζί με τα μεταφορικά)

Α-Data pc3200 (adata 5ns chips) - χωρίς ψύκτρες > 88 ευρώ (+20 ευρώ οι ψύκτρες)

Α-Data pc4000!(adata 4ns chips) με ψύκτρες cas3 > 128 ευρώ

Mushkin pc3200 (μάλλον ch5 chips) με ψύκτρες 2-3-2 > 149 ευρώ

ΟCZ pc3200 (ch5?) με ψύκτρες 2-3-2-5 1Τ > 162 ευρώ

Μushkin pc3200 (bh6 chips!) με ψύκτρες 2-2-2 > 170 ευρώ

τα timings κοστίζουν ρε γμτ! (πάνε οι εποχές της value ram.. μόνο μεταχειρισμένες πλέον και στην τιμή που πωλούνται αν βάλετε και το κόστος των ψυκτρων...)

τι θα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ομως και το nforce2 με χαμηλα timings?Χεχε! Τελος παντων.Δικια σου η αποφαση... Αν δεν ειναι bh5/6 μην δωσεις πανω απο 140-150ε το πολυ για cas2.Οι adata που λες δεν τρεχουν ουτε στα 200 cas2 νομιζω.Απο fsb ομως ανεβαινουν πολυ με σχετικα λιγο ρευμα.

Καλυτερες ειναι οι mushkin αλλα στο συατημα σου σου ξαναλεω θα χαραμιστουν...

Link to comment
Share on other sites

Καμία από όλες.

Βγες μιά βόλτα στα μαγαζιά και πάρε φτηνές μνήμες ( Value Select, ValueRAM, TwinMOS κτλ ) με CH-5. Δεν θα έχουν καμία διαφορά και 70-80 θα σου κοστίσουν. Το να δώσεις τα διπλά για BH-6 δεν το προτείνω εκτός και αν έχεις σκοπό να κάνεις 'οριακά' benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

Lol!

απλά νόμιζα ότι η winbond έχει σταματήσει να βγάζει chips για μνήμες...

grace, επί τη ευκαιρία, μήπως γνωρίζεις (ή και κάποιος άλλος που "ακούει") , αν συνδέσω έναν sata h.d. πάνω στον controller που είναι ενσωματωμένος στο via vt8237(south), θα είναι ανεπηρεάστος από το pci clock? δεν μπόρεσα να βρω απάντηση με σιγουριά - ακόμη..

κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ καλό, γιατί η κάρτα γραφικών μου σίγουρα αντέχει το μεγάλο agp (80-82!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 23:16]

Lol!

απλά νόμιζα ότι η winbond έχει σταματήσει να βγάζει chips για μνήμες...

grace, επί τη ευκαιρία, μήπως γνωρίζεις (ή και κάποιος άλλος που "ακούει") , αν συνδέσω έναν sata h.d. πάνω στον controller που είναι ενσωματωμένος στο via vt8237(south), θα είναι ανεπηρεάστος από το pci clock? δεν μπόρεσα να βρω απάντηση με σιγουριά - ακόμη..

κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ καλό, γιατί η κάρτα γραφικών μου σίγουρα αντέχει το μεγάλο agp (80-82!)

Η Winbond θα σταματήσει, μετά το καλοκαίρι.

Και σίγουρα θα εξαρτάται από το PCI clock αν είναι ενσωματωμένος ο controller στο SouthBridge. Μόνο αν ήταν σε 3rd party chip θα άντεχε κάπως παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

αφού ζητήσω συγνώμη που ξεφεύγω από το αρχικό θέμα (καταλήγω σε ch5 ή αν βρω μεταχειρισμένες bh6), 3rd party chip εννοείται ο HPT372 raid controller?

είναι δλδ προτιμότερο να συνδέσω το δίσκο εκεί, όταν το pci θα ανέβει αρκετά? έχει ας πούμε, μεγαλύτερες ανοχές?

ευχαριστώ, (και δεν θα σας ζαλίσω άλλο.. :) )

post-359-1416070821,4661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 00:32]

αφού ζητήσω συγνώμη που ξεφεύγω από το αρχικό θέμα (καταλήγω σε ch5 ή αν βρω μεταχειρισμένες bh6), 3rd party chip εννοείται ο HPT372 raid controller?

είναι δλδ προτιμότερο να συνδέσω το δίσκο εκεί, όταν το pci θα ανέβει αρκετά? έχει ας πούμε, μεγαλύτερες ανοχές?

ευχαριστώ, (και δεν θα σας ζαλίσω άλλο.. :) )

Nαι, ο HPT372 είναι 3rd Party. Δεν αντέχει μεν μεγάλο PCI αλλά όλο και κάτι καλύτερο από το controller του southbridge ο οποιός μόλις το PCI φύγει από τα 33MHz κατά πάσα πιθανότητα χάνεις τους σκληρούς δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Οι Twister Βill 99% θα σου πανε καλα. Μεχρι τα 230-235 με αρκετο ρευμα και 2-2-3-7 θα παιξουν. Τουλαχιστον αυτες που ειχα εγω αν και δεν ηταν Twister αλλα TwinMOS 2x256 με TwinMOS τσιπς καπου εκει επαιζαν αλλα με ρευμα πανω απο 3.0V.

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει να παίζουν έως τα 220 (εκεί θα "κρατήσω" το fsb, ελέω pci/agp), με όσο το δυνατόν καλύτερα timings, και χωρίς να δώσω μια περιουσία...

φαντάζομαι ότι με τις ch5 θα είμαι OK, αν και όχι "απόλυτος", και λογικά οι 2*256 πάνε (λίγο) καλύτερα από 1*512 (βγαίνει πιο φθηνά) ... έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Χθες, στις 23:46]

Εγω παντως επειδη μεχρι τωρα CH-5 της προκοπης δεν εχω δει, θα επερνα ακομα μια φορα τις Twister.

Οι twister χρησιμοποιούν κατά μέγιστη πλειοψηφία Hynix chips. Οι καλύτερες από τις 6 που δοκίμασα κάποτε ( Pc3200 ) πήγαν με 3.1ν στα 225MHz με 2.5/7/4/4 timings αν θυμάμαι καλά. Η TwinMOS είναι άλλη μιά καταπληκτική εταιρία που η σειρά Value βγήκε καλύτερη από την high-end....

με ενδιαφέρει να παίζουν έως τα 220 (εκεί θα "κρατήσω" το fsb, ελέω pci/agp), με όσο το δυνατόν καλύτερα timings, και χωρίς να δώσω μια περιουσία...

φαντάζομαι ότι με τις ch5 θα είμαι OK, αν και όχι "απόλυτος", και λογικά οι 2*256 πάνε (λίγο) καλύτερα από 1*512 (βγαίνει πιο φθηνά) ... έτσι δεν είναι?

Αν είναι για σύστημα με Athlon XP και ειδικά για μητρική χωρίς καν υποστήριξη dual channel ( που και να είχε κάτι τρέχει... ) προτείνω κατά πολύ την 1 Χ 512 μνήμη. Και η μητρική δεν 'ζορίζεται', και υπάρχει η ελάχιστη έστω πιθανότητα να κρατηθούν χαμηλότερα timings γιατί ο controller δεν 'μοιράζει' δεδομένα.

Και τις CH-5 θα έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 02:18]

Οι twister χρησιμοποιούν κατά μέγιστη πλειοψηφία Hynix chips. Οι καλύτερες από τις 6 που δοκίμασα κάποτε ( Pc3200 ) πήγαν με 3.1ν στα 225MHz με 2.5/7/4/4 timings αν θυμάμαι καλά. Η TwinMOS είναι άλλη μιά καταπληκτική εταιρία που η σειρά Value βγήκε καλύτερη από την high-end....

Νομιζω παραπανω οτι ανεφερα για Twister με TwinMOS chips. Αν δεν το ανεφερα, το λεω τωρα.

Για τα Hynix chips δεν ξερω, δεν εχω δοκιμασει τουλαχιστον. Αλλα σε αλλες μνημες, εκτος Twister, που τα εχω δει ειναι οντως αθλια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 00:18]

Αν είναι για σύστημα με Athlon XP και ειδικά για μητρική χωρίς καν υποστήριξη dual channel ( που και να είχε κάτι τρέχει... ) προτείνω κατά πολύ την 1 Χ 512 μνήμη. Και η μητρική δεν 'ζορίζεται', και υπάρχει η ελάχιστη έστω πιθανότητα να κρατηθούν χαμηλότερα timings γιατί ο controller δεν 'μοιράζει' δεδομένα.

Και τις CH-5 θα έπαιρνα.

αυτό που λες όντως το είχα παρατηρήσει παλιότερα, όπου με ένα dimm 512 είχα, στο ιδιο fsb, 2-2-2-6 ενώ με 2*512 άντεχε 2-3-3-6 (πάντα μιλάω για οριακές καταστάσεις βέβαια, αλλά αυτό κάτι λέει)

σας ευχαριστώ, πάω να κάνω την παραγγελία (1*512, μην τελειώσουν και αυτές!), και έχει και καλή τιμή... 88 ευρώ περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 00:22]

Νομιζω παραπανω οτι ανεφερα για Twister με TwinMOS chips. Αν δεν το ανεφερα, το λεω τωρα.

Για τα Hynix chips δεν ξερω, δεν εχω δοκιμασει τουλαχιστον. Αλλα σε αλλες μνημες, εκτος Twister, που τα εχω δει ειναι οντως αθλια.

Όχι, είπες για TwinMOS με TwinMOS chips και καλά έκανες, εκεί μπορείς να βρεις καλές.

Οι Twister series έχουν ( κίτρινα ) heatspreaders, δεν μπορείς καν να τις ελένξεις αν δεν τις πάρεις πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.