Jump to content



Πρόβλημα Corsair Force 60 + Win7


LuNaTiC

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έχω φάει όλη την χτεσινή μέρα σχεδόν από το μεσημέρι και μετά πως να εγκαταστήσω win7 στον αναθεματισμένο SSD που μου ήρθε χτες...

Το σύστημά μου είναι m3a79-t deluxe mobo

έχω πάνω 2 wd640 σε raid0 και Vista (*πλέον) λειτουργικό

*= 'Ενα ωραίο πρωί τα Win7 δεν ξεκίνησαν ποτέ και δεν έφτιαχνε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... όποτε έκανα install Vista που ειχα πρόχειρα

Το θέμα είναι οτι στις ρυθμίσεις του ΒΙΟΣ εχει για τα 1-2-3-4 Σατα τις επιλογές RAID/AHCI/IDE και στα 5-6 AHCI/IDE και μπορείς να κανεις συνδυασμούς ...

Αν βαλω RAID στο πανω...θα παει RAID και κατω...

Αν βαλω AHCI στο πανω μπορω να βαλω IDE στο κατω και AHCI φυσικα...

Και επισης μπορω να τα βαλω και τα δυο IDE

Το Raid μου τρεχει σε RAID ... και ειναι τοποθετιμενοι οι δισκοι στο 1-2 ... σε οποιοδήποτε και απο τα αλλα ΣΑΤΑ να βαλω τον SSD τοτε:

Οταν θα βοοταρω απο το CD για να κανω το install δε θα μου "βλεπει" τον SSD... και ενω βαζω φλασακι με AHCI Drivers ...δεν τους αναγνωριζει...

Οταν το βοοταρω με επιλογη IDE μου χαλαει το RAID ... ξεκιναω την εγκατασταση στον SSD αλλα για ενα περιεργο λογο εκει στην αρχη που λεει για προετοιμασια και αντιγραφη αρχειων ... μου το πεταει στο 100% πολυ γρηγορα...και μετα διαβαζει ΠΠΠΑΑΑΑΡΑΑΑΑ πολυ ωρα προτου ξεκινησει η εγκατασταση και οταν αυτη ξεκινησει πηγαινει επισης ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΑΡΓΑ....

Δεν φτανει αυτο..σε καποιο σημειο και αφου κανει καποιο reboot φορτωνει οπως λεει καποιες υπηρεσιες μπλα μπλα και μετα μαυριζει η οθονη...βλεπω το κερσορα..αλλα δε κανει τπτ...(το αφησα και σχεδον 45λεπτα εκει δεν εκανε τπτ)

Οταν δοκιμαζω να μπω απο το RAID και τα VISTA βλεπω τον δισκο μεσα...τον ενεργοποιω τον φορμαρω και γενικα οτι θελω κανω (τον εχω active/primary κτλ πρεπει να κανω κατι αλλο? πχ Dynamic???) ... Δοκιμαζω να κανω εγκατασταση μεσα απο τα windows στον SSD ... ξεκιναει παλι το ιδιο πραγμα...μολις φτανει στο 20% κανει ρεβοοτ και αλλωτε μαυριζει η οθονη που λεγαμε αλλα πιο συχνα σε αυτη την περιπτωση μου βγαζει μια μπλε οθονη που λεει μπλα μπλα για virus η για νεο δισκο/controller και κατι chkdsk /f τα οποια εχω κανει χωρις να δο κατι ανυσηχυτικο... και στο τελος ενα STOP: 0X00000007B *(η κατι τετοιο τελως παντων...)

Επειδη θεωρω τον εαυτο μου advanced χρηστη και οτι χαλαει το φτιαχνω μονος καθώς και φιλων μου... Η εχω απλα κολλησει σε κατι πολυ απλο που δεν το βλεπω απο την συνχιση μου η κατι παιζει....

Πειραζει που ο SSD περνει το γραμμα Μ και οχι C ??? Για την εγκατασταση λεω...

Το πιο πιθανο ειναι κατι στην συνδεση του δισκου στα ΣΑΤΑ σλοτ...αλλα εχω φαει τοσες ωρες με τοσες αλλαγες και δοκιμες που δεν θυμαμαι καν τι εχω κανει...

Να δοκιμασω SSD και DVD μονο συνδεδεμενα? σε ποια σλοτ...1-2 ??? με RAID?AHCI? IDE???

Τα φωτα σας εχω τρελλαθει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω τη μητρική σου και κατά πόσο έχει κανόνες με προτεραιότητα στα SATA ports.

Πριν απ'όλα, κάνε BIOS update στη μητρική σου.

Θα ξεκινούσα από το να βγάλω εντελώς τους υπόλοιπους δίσκους και να αφήσω μόνο τον SSD σε AHCI και να κάνω εγκατάσταση από USB key.

Λογικά και απ'ότι κατάλαβα οι συνδέσεις (1,2,3,4) και (5,6) ανήκουν σε διαφορετικούς ελεγκτές, οπότε να αποφύγεις τα ports 5 & 6.

Κάνε αυτό και μόλις μπεις στα Windows με τον SSD μόνο του σε AHCI mode, γύρνα το σε RAID, βάλε τους δίσκους σου πάνω και σιγουρέψου ότι στο boot priority ο SSD είναι πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να το παιξω ειδικος και επειδη εχω τετοιους δισκους και δεν εχουν προβλημα, θα ελεγα να αφησεις επανω μονο τον δισκο και το DVD και εφ οσον εχεις ηδη raid 0 με 2 wd 640 θα το βαλεις σε RAID MODE και θα προχωρησεις στην εγκατασταση και μετα συνδεεις τους υπολοιπους δισκους του raid.

Τωρα εγω εχω τον δισκο που εχει το λειτουργικο παντα στο πρωτο σατα βαλε 2,3 τους 640ρηδες και τελευταιο το DVD.

Για δες το ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω τη μητρική σου και κατά πόσο έχει κανόνες με προτεραιότητα στα SATA ports.

Πριν απ'όλα, κάνε BIOS update στη μητρική σου.

Θα ξεκινούσα από το να βγάλω εντελώς τους υπόλοιπους δίσκους και να αφήσω μόνο τον SSD σε AHCI και να κάνω εγκατάσταση από USB key.

Λογικά και απ'ότι κατάλαβα οι συνδέσεις (1,2,3,4) και (5,6) ανήκουν σε διαφορετικούς ελεγκτές, οπότε να αποφύγεις τα ports 5 & 6.

Κάνε αυτό και μόλις μπεις στα Windows με τον SSD μόνο του σε AHCI mode, γύρνα το σε RAID, βάλε τους δίσκους σου πάνω και σιγουρέψου ότι στο boot priority ο SSD είναι πρώτος.

Δεν εχω κανει ποτε ινσταλλ απο USB... τον SSD σε AHCI φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να τον "δω" για να κανω εγκατασταση απο ΒΟΟΤ...Λογικα ναι το 5-6 ανηκουν σε αλλο controller...

Και βασικα...ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΩ WIN με τον SSD... ??!??!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να το παιξω ειδικος και επειδη εχω τετοιους δισκους και δεν εχουν προβλημα, θα ελεγα να αφησεις επανω μονο τον δισκο και το DVD και εφ οσον εχεις ηδη raid 0 με 2 wd 640 θα το βαλεις σε RAID MODE και θα προχωρησεις στην εγκατασταση και μετα συνδεεις τους υπολοιπους δισκους του raid.

Τωρα εγω εχω τον δισκο που εχει το λειτουργικο παντα στο πρωτο σατα βαλε 2,3 τους 640ρηδες και τελευταιο το DVD.

Για δες το ετσι.

Σε RAID MODE δεν μπορω να δω με τπτ τον SSD απο ΒΟΟΤ κατασταση... η και αν τελικα καταφερω να τον δω σας εγραψα τι προβλημα κανει μετα το ρεβοοτ της εγκαταστασης...

Για ολες τις πιθανες λυσεις που μου λετε θα μπορω να απαντω πιο κατηγοριματικα απο το μεσημερι και μετα που θα παω στο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλα τα βηματα ...τα γνωριζω αλλλα γιασ καποιο λογο δεν μου δουλευει ...

για αρχη...πως διαολο θα βρω drivers την στιγμη που τα δινει μεσα στους catalyst οι οποιοι θελουν εγκατασταση... standalone για download ο driver υπαρχει πουθενα???

χμμμ τωρα που το σκεφτομαι ισως να μπορω να κανω extract σε ενα flashακι και να το usαρω στο boot...αλλα κατι μου λεει οτι το χω κανει και αυτο...(ηταν πολλες οι ωρες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.