Jump to content



ερωτηση για ΒΙΟΣ


ea6gka

Recommended Posts

Καποτε ειχα κανει την @@ρια κι εβαλα λαθος BIOS δηλαδη ητανε για αλλη εκδοση (QDI ειχα) και την εστειλα πισω για επιδιορθωση.............

Με χρεωσαν 14000 και την ξαναπηρα...............

Παντως δωστη πισω μηπως και σε καλυψει η εγγυηση (κανε τον Κινεζο μην πεις την αληθεια( κι αν δεις οτι σου ζητανε υπερογκο ποσο για επιδιορθωση την θυσιαζεις........:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 08:14]

κοιτα οταν συνεχιζουν να πουλανε ανακυκλωμενες μητρικες τοτε νομιζω οτι μαλλον εμεις οι πελατες εχουμε δικιο. ετσι δεν ειναι?

Νομιζω πως θα επρεπε να την εχεις ελεγξει την στιγμη της αγορας...το να το αναφερεις τωρα σημαινει πως τοτε δεν σε πειραξε,αλλα το χρησιμοποιεις σαν δικαιολογια τωρα που την εκαψες... Εξ αλλου, κακως εξακολουθεις και ψωνιζεις απο εκει που εν γνωσει σου σου πλασαρουν μεταχειρισμενα προιοντα...Φυσικα οσα εγραψα δεν δικαιολογουν την πραξη τους...

Link to comment
Share on other sites

ε τι να κανω ρε στρατο εχω παει σε ολα εκτος απο το κοσμονταντα. τωρα που να φανταστω οτι θα ηταν ανακυκλωμενη. εξαλου δεν μπορω να ανοιξω την ζελατινα για να δω σε τι κατασταση ειναι το προιον. Και δεν την εκαψα , παιζει , αυτη με εχει καψει:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανακαλυψω οτι η DFI Lanparty που αγορασει suckαρει αγρια και αφου την αγορασα πριν πουλησω την Chaintech Zenith, ειχε περασει απο το μυαλο μου να καψω "κατα λαθος" την Zenith σε BIOS update καθως με RMA στο Πλαισιο θα επιανα οσο ακριβως την πηρα (~160), τιμη πολυ καλυτερη απ' οσο θα μπορουσα να την δωσω ποτε μεταχειρισμενη (οχι πανω απο 90-100)

Δεν το εκανα και δεν θα το εκανα ουτως ή αλλως, γιατι δεν ειναι ηθικο. Καποιος θα χρεωθει κατι οταν καις ενα προϊον εσκεμμενα και δεν πληρωνεις για την ζημια. Μου εχουν παιξει πολλες φορες που*τιες ή με εχουν ταλαιπωρησει πολλα καταστηματα, με πρωτο και καλυτερο το Πλαισιο, αλλα επειδη σ' αυτες τις περιπτωσεις, μονο το καταστημα δεν προκειται να την "φαει", αλλα καποιος αλλος καπου αλλου, δεν το κανω. Ασε που καθε ενα RMA που γινεται, δικαιολογημενα ή μη, επιβαρυνει κατα ενα (πολυ μικρο σιγουρα) ποσοστο την τιμη του προϊοντος, οποτε παλι απο την τσεπη καποιου πελατη θα βγει η ζημια (συμπεριλαμβανομενου κι εμενα κι εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Bαλτην στο κουτι της με ολα τα παρελκομενα και πηγαινε την πισω!....χαμπαρι δεν θα παρουν ακου που σου λεμε;) ....καποιος πρεπει να την πληρωσει στην συγκεκριμενη φαση...και πιστευω δεν θες να εισαι εσυ αυτος....παντος εγω που ειχα παθει κατι αναλογο με την ΝF7-S

καταφερα με την βοηθεια ενος 2ου bios chip να κανω hot flash και ολα καλα;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας φίλος δεν έκατσε να ασχοληθεί με όλα αυτά, BIOS update, ρεύματα κλπ.

Έβγαλε όλα τα περιφερειακά πάνω από το board έσταξε τρεις σταγόνες νεράκι και απλά τα άναψε. :eek::blink:

Όλως περιέργως ούτε μπάμ έγινε ούτε τίποτα άλλο ακούστηκε.

Ο υπολογιστής έσβησε μετά από λίγα δευτερόλεπτα και αυτό ήταν.

Απεδήμισε εις κύριον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [24-03-2004 14:15]

κοιτα εχω πολλα προβληματα με την εν λογω μητρικη , ρευματα ΦΣΒ δεν παει πανω απο 250 κτλ. εχει καποιο προβλημα αλλα στα default παιζει. αρα πρεπει να τπο σπρωξω το θεμα για να κανω την δουλεια μου. ειχα ενα 2.4 και τον πηγαινα μεχρι 2.8 με τα ζορια. . δεν ειναι καλα η μητρικη . ασε που για 70 δεν την δινω . μονο μια λυση υπαρχει....ο θυσιασμος της:devil:

αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ πήγαινε και πες τους! :p:upside:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άμα μου πέφτει στα χέρια ελλατωματικό προϊόν, τα πάιρνω (στο κρανίο ενωώ) και όπως είναι τους το πάω πίσω λέγοντάς τους όλη την αλήθεια. ’μα δεν θέλουν να χάσουν οι εταιρίες, ας κάνουν καλύτερο ποιοτικό έλεγχο. Τώρα για τους καταστηματάρχες... ας τα βρούνε με την εταιρία. ’μα δεν φταίω εγώ, εμένα τι με νοιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.