Jump to content



Amd 6-core


vakis

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply
o 1090t ειναι b.e.μπορεις να τον ανεβασεις ανετα στα 3,8 απο τον πολλαπλασιαστη ,χωρις να στρεσαρεις τα υπολοιπα μερη του pc(μνημες. ht)

Καταλαβα ;) ωραια :) και μαζι με τον ssd και μια Noctua 12 θα ειναι κυριλε :)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Nαι με τον ssd θα εχεις μεγαλη διαφορα και ανεση σε εναρξη εφαρμογων! Λοιπον ο 1090 εχει ξεκλειδωτο πολλπλασιαστη προς τα πανω ενω ο 1075 εχει σταθερο μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη(εκτος απο οταν δουλευουν turbo mode...). Αφου χρημα θα εδινες θα i7 παρε και 6πυρηνο παρε και τον ssd και απογειωσου!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι με τον ssd θα εχεις μεγαλη διαφορα και ανεση σε εναρξη εφαρμογων! Λοιπον ο 1090 εχει ξεκλειδωτο πολλπλασιαστη προς τα πανω ενω ο 1075 εχει σταθερο μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη(εκτος απο οταν δουλευουν turbo mode...). Αφου χρημα θα εδινες θα i7 παρε και 6πυρηνο παρε και τον ssd και απογειωσου!!!

Μμμμ σωσταα ;) ο ssd ερχεται (τον πετυχα με 99 ευρω απτο πλαισιο) αυριο μεθαυριο παραλαμβανω

αυτα του Ι7 τα βαζω στο φιλαρακι μου και απλα αλλαζω τον Χ3 720(Χ4 Β2) με εναν Χ6 και τελος :p

μια χαρα :p

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειμαι επαρχια τωρα αλλα ακουστε τι μου εκανε. επανατοποθετησα ψυκτρα και επεσα 4 βαθμους κατω οποτε εβγαλα 16 ωρες prime blend 1.46 vcore under load με 59 βαθμους. μετα το εβαλα στο linx οπου εβγαλε 5 ωρες πριν πεταξει error εκει εφτανε 62 βαθμους στην κορυφωση του καθε loop αλλα γενικα ηταν 40 50 βαθμους. και το prime και το linx τα παιζω με 3.4 γιγα μνημης. μετα το error εδωσα ενα τικ στον πυρινα και ενα τικ στο cpu nb και μετα 2 φορες εβγαλε error στο τεταρτο. λετε να εκανε degrade apo to stress testing; τι μπορει να φταιει;

settings 4ghz vcore 1.409-1,46. fsb 235 ht 2350 nb 2350 cpu nb 1,2 volt ht stok volt.

να ανεβασω τα βολτ καπου; το ht θελει ρευμα; φυσικα ολα αυτα απο δευτερα τριτη γιατι δεν το εχω μαζι . αυτο που με ανησυχει βασικα ειναι το degrade οι untel αντεχουν πολυ μεχρι να κανουν degrade αλλα απο amd δεν εχω εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατά πόσο αξίζει η αγορά ενός 6-πύρηνου amd αυτή τι στιγμή? Χρειάζομαι επιτακτικά ενά καλο-middle range μηχάνημα αυτό τον καιρό μιας και είμαι με ένα laptop μόνο το οποίο δεν τραβάει πλεον. Σκεφτόμουν για τον AMD Phenom II X6 Six Core 1055T ή 1075Τ? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 μήνα πήρα τον 1090τ , είμαι ευχαριστημένος. δεν έχεουμε δει όμως αναλυτικά review από sandy bridge, βλέπω απογειωτικά overclock και benchmark αλλά με υψηλά τα volt που δεν ξέρουμε πόσο θα ζήσουν ta chipakia.

επιπλέον αν δεν πάς σε 2600k (300 ευρόπουλα) είσαι μάλλον καλύτερα με amd. σου προτείνω να πάρεις τον πιο φτηνό 1090τ που θα βρείς γιατί το unlocked multi μετράει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελε ένας φίλος μου μηχάνημα τώρα τελευταία έκατσα και το έψαξα λίγο το θέμα. Με τον X6 γλιτώνεις περί τα 200 ευρώ πάνω κάτω (από τον απλό 2600). Συγκριτικά όμως όντως ακόμα δεν έχουμε δει για να υπάρχει σύγκριση με τους sandy θεωρητικά όμως μπορεί να είναι έως και 40% ταχύτεροι με default ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίζομαι σε budget σύστημα (max 800 λίρες, χωρίς οθόνη), μιας και δεν παιζω παιχνιδια και γενικά δεν τρέχω βαριές εφαρμογές. Διάβασα λιγο για τους sandy bridge αλλά δεν βρήκα κατι να με ενθουσιάσουν. Επίσης από μητρικές amd ΑΜ3 ποιές θεωρείται αξιόλογες (όχι top models)? Επίσης το οverclocking ειναι κατι το οποιο δεν με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ για budget σύστημα μια χαρά είναι ο X6. Από μητρικές έχω την ASUS της υπογραφής μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βέβαια ορισμένες φήμες λένε ότι οι μητρικές με 880/890 chipset μπορεί και να υποστηρίζουν τους επερχόμενους bulldozers αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει μετά βεβαιότητος ότι θα ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν και κάτοχος x6 θα σου έλεγα να κανεις λίγο υπομονή.

Bulldozer 50% Faster than Core i7 and Phenom II | techPowerUp

AMD: 8

As mentioned above, but not yet test results are detailed in Hardware News AMD's official documentation of performance we were able to reach. In this document, AMD Bulldozer 8-core processor (model name and clock speed performance segment, but that information has not been specified), 6-core Phenom and Core i7 950 and compares II X6 1100T. The estimated results in the document, processors, three different categories (media, rendering and game) in comparing the overall assessment of the Bulldozer processor 8-core Core i7 950 is 50% faster stressed. Carefully examined the performance table in the 8-core processor, AMD's Bulldozer makes a difference, especially game and rendering tests.

50% ποιό γρήγορος ο 8πύρηνος της AMD απο τους Core i7 και Phenom II.

Here, take some salt. AMD reportedly gave out performance figures in a presentation to its partners, performance figures seen by DonanimHaber. It is reported that an 8-core processor based on the "Bulldozer" high-performance CPU architecture is pitched by its makers to have 50% higher performance than existing processors such as the Core i7 950 (4 cores, 8 threads), and Phenom II X6 1100T (6 cores). Very little is known about the processor, including at what clock speed the processor was running at, much less what other components were driving the test machine.

Taking this information into account, the said Bulldozer based processor should synthetically even outperform Core i7 980X six-core, Intel's fastest desktop processor in the market. Built from ground-up, the Bulldozer architecture focuses on greater inter-core communication and reconfigured ALU/FPU to achieve higher instructions per clock cycle (IPC) compared to the previous generation K10.5, on which its current Phenom II series processors are based. The processor is backed by new 9-series core logic, and a new AM3+ socket. AMD is expected to unveil this platform a little later this year.

Πηγή-techpowerup.com

Link to comment
Share on other sites

Χμμ για budget σύστημα μια χαρά είναι ο X6. Από μητρικές έχω την ASUS της υπογραφής μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βέβαια ορισμένες φήμες λένε ότι οι μητρικές με 880/890 chipset μπορεί και να υποστηρίζουν τους επερχόμενους bulldozers αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει μετά βεβαιότητος ότι θα ισχύει αυτό.

και να το υποστηριζει το τσιπακι, δεν τον υποστηριζει το σοκετ.

ΑΜ3+ μονο για τον φιλο μου τον μπουλντοζα.

απλα τα thuban θα παιζουν κανονικα και κατα την γνωμη μου καλυτερα σε ΑΜ3+ μιας και ειναι συμβατα.

62577349.jpg

απλα δεν θα μπορεις να βαλεις bulldozer σε τωρινο socket. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.