Jump to content



Help για υδρόψυξη


lukas

Recommended Posts

καλημέρα σε όλα τα παιδιά

είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα λιγουλάκι την βοήθεια σας σχετικά με την υδρόψυξη του pc μου

επειδή είμαι λίγο nub σε αυτά τα θέματα αποφάσισα να ρωτήσω καποιον ειδικό :)

λοιπόν έχουμε και λέμε τα κομμάτια που θέλω να ψύξω είναι

1 μητρική asus p6t7 ws super computer

2 κάρτα γραφικών gainword gtx 295 dual pcb

3 επεξεργαστής 17 920

4 2 σκληρούς δίσκους

5 3 μνήμες

6 κουτι Cosmos s

ήθελα να σας ρωτήσω εσάς γιατί εγώ βρήκα κάποια κομμάτια αλλα δεν ξέρω τι ψυγείο να πάρο και τι αντλία φοβάμαι μην κάνω καμια πατάτα με την ποσότητα ψυκτικού υγρού

θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα μπορώ να βάλω ένα διακλαδωτη και να πηγαίνει σε κάθε εξάρτημα ένα σωληνάκι δηλαδή να μην είναι ένα σωληνάκι που πηγαίνει στον επεξεργαστή μετά στην κάρτα μετά στην μητρική κτλ ?

κάπως έτσι δηλαδή

Yfrog Image : yfrog.com/4717716894p

ευχάριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν γνωρίζεις, καλά κάνεις και δεν αγοράζεις τίποτε μόνος σου.

Ο μόνος εδώ που μπορεί να σε κατατοπίσει υπεύθυνα και επαγγελματικά είναι ο "Κοπρίτης". Φαντάζομαι ότι θα σκάσει μύτη.

Όσο για το ερώτημά σου για τον διακλαδωτή (-ές), δεν γίνεται, καθώς έπειτα από κάθε διακλάδωση υπάρχει μεγάλη απώλεια ροής / πίεσης και χρειάζεσαι μία αντλία ακόμη ακριβώς πίσω από κάθε διακλαδωτή. Αυτός είναι και ο λόγος που τα εξαρτήματα μπαίνουν "στη σειρά".

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγώ έλεγα να μπει ένας διακλαδωτής που θα βγάζει 4 εξόδους πχ

τυπου Tubing Splitter/Manifold, 5-Way Swiveling [no nozzles] - Water cooling systems, pc liquid cooling kit, cpu, video card, hard drive

Σε αυτο το προβλημα που θα εχεις ειναι με τη ροη γιατι τα καθε block εχει διαφορετικη μειωση στη ροη και στο τελος οταν θα τα ξανα εννοσεις θα γινει μπαχαλο .Ασε που δεν βλεπω ουσιαστικο κερδος

Τωρα τι ακριβως θες να ψυξεις τωρα? Για block για τη καρτα ριξε μια ματια στις αγγελειες πηρε το ματι μου κατι block

οι μνημες το θεωρω αρχιστο να τις ψυξεις οπως και τη motherboard εχτος αν εχεις προβλημα με τις θερμοκρασιες εκει (δεν εχω βρει καποιον να παραπονιετε για θερμοκρασιες με το motherboard σου , και οι δισκοι επεισης δεν εχει νοημα να ψυκτουν ειναι τζαμπα λεφτα

https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/4885bfd34385a56731cbbd5eb20c6674 Σου εφτιαξα ενα ενδικτικο καλαθι gia ψυξη σε cpu και VGA , Οτι απορεια εχεις στειλε να σε βοηθησουμε αν μπορουμε

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα κάποια κομμάτια και από το καλάθι σου και μερικά δικά μου

μητρική Koolance MB-ASP6T7WS (ASUS P6T7 WS SuperComputer) [no nozzles] Products Model: MB-ASP6T7WS [MB-ASP6T7WS] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

ή αυτή Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - MIPS ASUS P6T7 WS Supercomputer Set Nickel POM Limited Edition MIPS ASUS P6T7 WS Supercomputer Set Nickel POM Limited Edition 14386

reservouar Alphacool HF 38 Cape Cyclone 250 Products Model: 15308 [15308] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

ή αυτό FrozenQ Liquid Fusion 250 ml Reservoir - UV Blue Products Model: FQPC-LIQ-FUSION-250-UVBL [FQPC-LIQ-FUSION-250-UVBL] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

εκτος αν χρειάζονται περισσότερα λίτρα να ψάξω άλλο

κάρτα γραφικών από το καλάθι σου Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Watercool HEATKILLER GPU-X GTX295 Watercool HEATKILLER GPU-X GTX295 12232

επεξεργαστής

1 Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Innovatek i7 CPU Khler - Sockel LGA 1366 (i7) Innovatek i7 CPU Khler - Sockel LGA 1366 (i7) 10199

2Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Koolance CPU-360 CPU Rev1.1 Koolance CPU-360 CPU Rev1.1 10359

3 Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer cuplex kryos HF fr Sockel 1366/1156/775, G1/4 Aquacomputer cuplex kryos HF fr Sockel 1366/1156/775, G1/4 10378

τώρα όσον αφορά το ψυγείο δεν νομίζω να μου χωράει εκεί που έχει χώρο το κουτί μου

κουτί PC Perspective - Cooler Master Cosmos S Full-Tower Case Review

δείχνει πως είναι από την πάνω πευρά το κουτί

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα κάποια κομμάτια και από το καλάθι σου και μερικά δικά μου

μητρική Koolance MB-ASP6T7WS (ASUS P6T7 WS SuperComputer) [no nozzles] Products Model: MB-ASP6T7WS [MB-ASP6T7WS] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

ή αυτή Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - MIPS ASUS P6T7 WS Supercomputer Set Nickel POM Limited Edition MIPS ASUS P6T7 WS Supercomputer Set Nickel POM Limited Edition 14386

reservouar Alphacool HF 38 Cape Cyclone 250 Products Model: 15308 [15308] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

ή αυτό FrozenQ Liquid Fusion 250 ml Reservoir - UV Blue Products Model: FQPC-LIQ-FUSION-250-UVBL [FQPC-LIQ-FUSION-250-UVBL] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

εκτος αν χρειάζονται περισσότερα λίτρα να ψάξω άλλο

κάρτα γραφικών από το καλάθι σου Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Watercool HEATKILLER GPU-X GTX295 Watercool HEATKILLER GPU-X GTX295 12232

επεξεργαστής

1 Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Innovatek i7 CPU Khler - Sockel LGA 1366 (i7) Innovatek i7 CPU Khler - Sockel LGA 1366 (i7) 10199

2Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Koolance CPU-360 CPU Rev1.1 Koolance CPU-360 CPU Rev1.1 10359

3 Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer cuplex kryos HF fr Sockel 1366/1156/775, G1/4 Aquacomputer cuplex kryos HF fr Sockel 1366/1156/775, G1/4 10378

τώρα όσον αφορά το ψυγείο δεν νομίζω να μου χωράει εκεί που έχει χώρο το κουτί μου

κουτί PC Perspective - Cooler Master Cosmos S Full-Tower Case Review

δείχνει πως είναι από την πάνω πευρά το κουτί

3 χ120 ψυγειο χωραει 100% στο cosmos

Τωρα σου ξανα λεω αν δεν εχεις προβλημα με τις θερμοκρασιες τις μητρικης τζαμπα τα 150 για το block (στο λεω απο πειρα ) εβαλα εγω δεν ακουσα κανεναν και απο 44C που ηταν το εριξα στα 40 απλα εγω το εβαλα και για το αισθητικο κοματι , Τανκ τωρα τα 120 ευρω που και 70 ευρω που θελουν τα τανκ που βαζεις τα θεωρω πεταμενα λεφταοταν μπορεις με το 1/4 απο αυτα τα λεφτα να κανεις τι δουλεια σου το τανκ στο κυκλωμα μπαινει για πιο ευκολο γεμισμα αρα ειτε 100ml ειτε 5L ιδια δουλεια θα κανει

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην μητρική δεν με πολύ νοιάζουν η θερμοκρασίες

βασικά δεν έχω καθόλου πρόβλημα από θερμοκρασίες έχω 8x120 fans το κάνω γιατί μου αρέσει σε οπτικό

από επεξεργαστές τι λες αφού το βάζω που το βάζω ας βάλω ένα καλο

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην μητρική δεν με πολύ νοιάζουν η θερμοκρασίες

βασικά δεν έχω καθόλου πρόβλημα από θερμοκρασίες έχω 8x120 fans το κάνω γιατί μου αρέσει σε οπτικό

από επεξεργαστές τι λες αφού το βάζω που το βάζω ας βάλω ένα καλο

Δεν ξερω καλυτερα αυτα τα λεφτα να τα δωσεις καπου αλλου (πχ παρε ενα ssd) παρα να βαλεις νερο στη μητρικη (ασε που σε περιπτωση που αλλαξεις μητρικη πανε τζαμπα ) εγω εχω το 360 το πηρα καθαρα γιατι μου αρεσε περισσοτερο στο ματι εχει πιο φτηνα που εχουν καλυτερη αποδοση

Link to comment
Share on other sites

είναι σε δολάρια όχι σε euro καλά θα το ξανά κοιτάξω λίγο πριν την αγορά τη πάντως

180 δολαρια θα ερθει κοντα στα 130 ευρω χοντρα χοντρα οπως σου ειπα και απο το τανκ μπορεις να γλυτωσεις αρκετα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος τι ρακόρ θα χρειαστώ και τι σωλήνες για τα πράγματα που είναι στο καλάθι

και αν χρειάζομαι τίποτα άλλο που δεν το ανέφερα

https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/abd02174888dc42b2ede1c85f1b8f770

Link to comment
Share on other sites

περισσότερη ρωή μεγαλύτερη πτώση τις θερμοκρασίας?

αν ναι τότε 1/2

Aπο οτι εχω διαβασει η διαφορα στις θερμοκρασιες ειναι πολυ μικρη εφοσον βαζεις και στη motherboard προτεινω 3/8 σωλημα λογο μεγαλυτερης ευελιξιας

Τωρα με τη λογικη οτι πας σε 3/8 σωληνα (με 1/2 θα παιδευτεις πολυ στις καμπυλες στα mofset) πας σε αυτη την αντλια με αυτο το καπακι

Ρακορ θες 16 οπως τα μετρησα (2 cpu +2 vga+2 tank+2 radiator+8 motherboard) http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p5491_13-10mm--10x1-5mm--compression-fitting--outer-thread-1-4---compact---black-nickel.html

Τωρα καλο ειναι να παρεις και τιποτα γωνιες 90 και 45 μοιρων πολυ πιθανο να σου χρειαστουν (αυτα και αυτα η αυτα και αυτα )

Στο καλαθι δεν βλεπω ανεμηστηρες

Σωληνα θα προτειμουσα primochill συνφωνα με αυτα που μου ειπε ο κοπριτης με 2 μετρα πιστευω να εισαι ενταξυ αλλα για να μην μεινεις και τρεχεις παρε 3 μετρα για να εισαι 100% σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

την αντλία την έχω παραγγείλει δεν κάνει αυτή που πήρα ?

νομίζω μπορώ να την αλλάξω γιατί την παραγγελια θα την στείλουν στην 5/11 γιατί μερικά δεν τα είχαν

για ανεμιστήρες τι λέτε για αυτούς?

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p9941_Enermax-UCAPV12A-BL-Apollish-Vegas-Blue---120x120x25mm--.html

Link to comment
Share on other sites

την αντλία την έχω παραγγείλει δεν κάνει αυτή που πήρα ?

νομίζω μπορώ να την αλλάξω γιατί την παραγγελια θα την στείλουν στην 5/11 γιατί μερικά δεν τα είχαν

για ανεμιστήρες τι λέτε για αυτούς?

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Enermax UCAPV12A-BL Apollish Vegas Blue ( 120x120x25mm ) Enermax UCAPV12A-BL Apollish Vegas Blue ( 120x120x25mm ) 78297

Σε αυτους τους ανεμηστηρες πληρωνεις το χρωμα και τα σχεδια που κανει με τα led αν πας σε αυτα τα λεφτα (γιατι μιλαμε για 3 ανεμηστηρες ειανι 60 ευρω δεν ειναι μικρο ποσο ) δες αυτους και αυτους ποιοτικοι και σιγουρα αθορυβοι

Τωρα μπορεις να παρεις απλα το καπακι που σου εδειξα πιο πανω , την αντλια αυτη στην εβαλα για να γλυτωσεις καποια λεφτα ιδια αντλια ειναι απλα χωρις το καπακι για μενα αν μπορεις να αλλαξεις τη παραγγελεια παρε αυτη που σου εβαλα με το καπακι γλυτωνεις 10-12 ευρω απο οτι να παρεις την αντλια που εχεις + το καπακι

Link to comment
Share on other sites

ok με την αντλία με τα ρακόρ τώρα ποσα γωνιακά να πάρο φαντάζομαι ότι θα χρειαστώ μονο για το μπλόκ τις μητρικής σωστά ?

και κάτι ακόμα το καπάκι αυτό που μου έδειξες σε τι χρησιμεύει?

Link to comment
Share on other sites

ok με την αντλία με τα ρακόρ τώρα ποσα γωνιακά να πάρο φαντάζομαι ότι θα χρειαστώ μονο για το μπλόκ τις μητρικής σωστά ?

και κάτι ακόμα το καπάκι αυτό που μου έδειξες σε τι χρησιμεύει?

Το καπακι περνει οτι ρακορ θες με σπειρωμα G1/4 και εφοσον σου προτεινω σωληνα 3/8 θα ειχες προβλημα γιατι κανονικα οι D5 θελουν σωληνα 1/2

Τωρα τα ρακορ πρεπει να προσπαθησεις να δεις πως θα ειναι το ποσα θα χρειαστεις 90 μοιρων και ποσα 45 ειναι αναλογα πως θα το κουτι και πως θα τα στησεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.