Jump to content



τι ram να παρω?


bi171184

Recommended Posts

καλησπερα!εχω αυτο το συστημα:

intel i7 920 OC 3.33GHZ(TURBO ON), KINGSTON 3GB DDR3 1333MHZ, MSI X-58 PRO, SAPPHIRE RADEON 5850, SCYTHE MUGEN 2, THERMALTAKE V9 CASE, 2X640GB WD CAVIAR GREEN, THERMALTAKE TOUGHPOWER 650W, SAMSUNG 23' LCD-TV MONITOR (2333HD)

και επειδη το χρησιμοποιω πολυ για παιχνιδια,νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο το μεγεθος της μνημης αν αναλογιστουμε οτι μονο 1gb καταναλωνουν τα windows..ασε που το συστημα μου ειναι 64bit οποτε ειναι "αμαρτια" να εχω κολλησει στα 32..το θεμα μου ειναι:

παιρνω αλλη μια τριαδα KINGSTON KVR1333D3N9K3/3G 3GB (3X1GB) PC10666 1333MHZ VALUE RAM TRIPLE CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR και εχω δηλαδη και στις 6 slots της μητρικης 6χ1gb μνημες,η τις αφηνω στην ακρη και τσιμπαω απο εδω:

Mushkin 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC2 12800, 8-8-8-24, 998681es) Bulk - Μνήμες - plaisio.gr

η

OCZ 6GB DDR3-1333 Ram Kit (PC3 10666, 7-7-7-20, OCZ3X1333LV6GK) - Μνήμες - plaisio.gr

το θεμα μου ειναι:

1)δεν θελω να δωσω πανω απο 90 ευρω για καινουργιες μνημες,ποσο μαλλον οταν οι υπαρχουσες θα μπουν στο ραφι

2)δεν ξερω αν θα εχω καποιο προβλημα επιδοσεων-συμβατοτητας-κτλ. οσον αφορα στο 6χ1gb σε σχεση με το 2χ3gb..για το γεγονος οτι ετσι καλυπτονται και οι 6 slots οποτε μελλοντικα δεν θα εχω επιλογη αναβαθμισης δεν με νοιαζει καθως βρισκω κομματακι δυσκολο ακομα και μακρυπροθεσμα να χρειαστω παραπανω απο 6gb μνημης

3)τελος να υποθεσω οτι θα πρεπει να περασω υποχρεωτικα απο 32 σε 64bit λειτουργικο?οποτε format αναγκαστικα και προγραμματα-παιχνιδια εγκατασταση εκ νεου??????

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις στο ράφι τις υπάρχουσες τότε όποια και από τις 2 να πάρεις είναι το ίδιο. Με τέτοια timings που έχουν οι OCZ δεν θα δεις διαφορά από τις mushkin. Αν από την άλλη θέλεις να κρατήσεις τις υπάρχουσες τότε αναγκαστικά παίρνεις άλλα 3 modules από τις ίδιες (εκτός αν βρεις άλλης μάρκας με ίδιο voltage/timings) για να μην έχεις κανένα πρόβλημα συμβατότητας.

Σωστά υποθέτεις ότι θα πρέπει να περάσεις 64bit λειτουργικό γιατί το μέγιστο που μπορεί να δει το 32bit λειτουργικό είναι 3,2GB.

ΥΓ. Ρίξε και μια ματιά, αν είναι να αλλάξεις μάρκα, στο Qualified Vendor's List της motherboard. Μην τρέχεις τσάμπα δηλαδή, όχι τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις στο ράφι τις υπάρχουσες τότε όποια και από τις 2 να πάρεις είναι το ίδιο. Με τέτοια timings που έχουν οι OCZ δεν θα δεις διαφορά από τις mushkin. Αν από την άλλη θέλεις να κρατήσεις τις υπάρχουσες τότε αναγκαστικά παίρνεις άλλα 3 modules από τις ίδιες (εκτός αν βρεις άλλης μάρκας με ίδιο voltage/timings) για να μην έχεις κανένα πρόβλημα συμβατότητας.

Σωστά υποθέτεις ότι θα πρέπει να περάσεις 64bit λειτουργικό γιατί το μέγιστο που μπορεί να δει το 32bit λειτουργικό είναι 3,2GB.

ΥΓ. Ρίξε και μια ματιά, αν είναι να αλλάξεις μάρκα, στο Qualified Vendor's List της motherboard. Μην τρέχεις τσάμπα δηλαδή, όχι τίποτα άλλο.

ναι,οκ με τις μαρκες..το ιδιο σκεπτομουν κ εγω..δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα αλλα και γιατι να μεινουν αχρησιμοποιειτες οι υπαρχουσες??απλα δεν ξερω τι γινεται με το 6χ1gb..θα εχω κανενα προβληματακι πιστευεις?το ιδιο δεν ειναι σε σχεση με το 3χ2gb?απλα το πρωτο καταλαμβανει περισσοτερες θεσεις στην μητρικη..

Link to comment
Share on other sites

Θα συναντήσεις πιθανώς πρόβλημα μόνο σε περίπτωση που προσπαθήσεις να κάνεις overclock. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα είτε με 3Χ2 είτε με 6Χ1.

γιατι ομως??τωρα εχω κανει ενα "ελαφρυ" OC αλλα μονο στον επεξεργαστη..απο μνημες δεν εχω πειραξει τιποτα(timmings,συχνοτητα,volts),ουτε και σκεπτομαι να πειραξω..ακριβως τις ιδιες θα παρω οποτε δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα σε περίπτωση που θα προσπαθήσεις να κάνεις overclock στις μνήμες.

A ναι,οκ!παντοτε εξαλλου υπαρχει αυτη η πιθανοτητα σε οτι και αν κανεις OC..και αυτες οι μνημες δεν ειναι για πολλα πολλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις overclock στον cpu επιρεάζονται και τα δύο(μνήμες-cpu),λόγω διαιρέτη και qpi.Και όταν είναι και στα 6 slots μνήμες τότε το overclock είναι πιο δύσκολο και λιγάκι βαρύτερο.

Ότι και να κάνεις όμως,είτε πάρεις ακόμα τρεις σαν τις δικές σου αλλά είτε πάρεις άλλες 3χ2gb θα πρέπει να κάνεις το overclock και τα τεστ σταθερότητας από την αρχή για ευνόητους λόγους.

Κατά τα άλλα δεν έχουν διαφορά πρακτικά μεταξύ τους.

Για μένα αν είναι πούλα τις δικές σου και πάρε της Mushkin ή κάποιες σαν κι αυτές(υπάρχουν πολλές).

Link to comment
Share on other sites

A ναι,οκ!παντοτε εξαλλου υπαρχει αυτη η πιθανοτητα σε οτι και αν κανεις OC..και αυτες οι μνημες δεν ειναι για πολλα πολλα! :)

Οι Kingston? Εγώ που έχω 2Χ2GB ddr3-1333 valueram τις έχω τρέξει άνετα στα 1600Mhz με default voltage.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.