Jump to content



Βοήθεια για στήσιμο NAS


cddaraa

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα NAS για το σπίτι. Κυριώς το θέλω για κατεβαστήρι και για media server(οχι full HD).

Ύστερα απο το διάβασμα στον οδηγό του Jaco λέω να χρησιμοποιήσω το freeNAS σαν πιο noob friendly.

Υπάρχει

amd 720BE στο συρτάρι και στοκ ψύκτρα

κιτάκι ddr3 2gb κι αυτές στο συρτάρι

western digital 2TB

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η χαμηλή κατανάλωση, ο χαμηλός θόρυβος και μετά οι επιδόσεις. Έτσι έχω το εξής διλημμα:

1)

αγορά low entry amd mobo με υποστήριξη ddr3 και underclock τον 720

αγορά τροφοδοτικού 300w-350w(θα μου φτάσει αν μελλοντικά θελήσω να βάλω 4-5 σκληρούς??)

αγορά μιας ήσυχης ψύκτρας(με passive θα την παλέψει η ούτε γι αστείο?)

+κουτί

2)

Atom με υποστήριξη ddr3 και κάποιο μικρό κουτί με τροφοδοτικό

Atom dual core με ddr3

mini κουτί

τοπ budget και στα 2 είναι τα 150ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και καιρό freenas...

Αρχικά ήταν με celeron 333 kai 256 ram...μια χαρά πήγαινε, αλλά με το 100αρι lan είχα όριο ~5-5,5mb/s.

Πρόσφατα άλλαξα σε A64 3000+ και 1,5gb ram και παίζει στο όριο του lan (~10-11mb/s)

Τι εννοώ?

Πούλα τα και πάρε ένα pc 5-6 χρόνων να κάνεις την δουλειά σου. Πιστεύω και ο Atom θα κάνει μια χαρά την δουλειά, αλλά οι 2 sata και η 1 pci, θα σε περιορίσουν.

Το θέμα hd, στο δικό μου, πάντα μπορούσα να δω 1080 με καλώδιο.

Laptop δυνατό δεν εχω για να σου πω και απο wireless, αλλά γενικά το nas δεν με έχει επηρεάσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

To να πουλησω αυτά που έχω μου μοιάζει αρκετά δύσκολο. Άλλο να βρίσκεσαι σε κάποιο κέντρο. Εγώ εδώ στα Κατσαβραχα πρέπει να μπλεκω με κούριερ ΕΛΤΑ δέματα και ιστορίες.

Το μόνο που με απασχολεί με το έτοιμο nas είναι αν θα βρω κάποιο στο budget μου που να την παλεύει με 4-5 σκληρούς.

Ψαχνοντας την αποθήκη σήμερα βρήκα ενα παλιό pc μου. Ένας p4 1.8 σε μια gigabyte 485(?) και 768mb μνήμη. Δυστυχώς χωρίς vga οπότε για δοκιμαστικό σύστημα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το κάνω να παίξει.

Επίσης βρήκα και ενα κουτακι.

Οπότε είτε atom είτε με τον 3 πύρινο χρειάζομαι μια μητρική και ενα τροφοδοτικο.

Εάν πάρω τον ατομ τελικά η m-itx θα μπορέσει να μπει στο atx κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα παίξε με τον p4...λογικά θα τα καταφέρει...αρκει να εχεις αρκετές sata. Λογικά θες κάρτα...

Vga μια δανεική pci να κάνεις εγκατάσταση και μετά δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.