Jump to content



Τι ειναι αυτα που πετάει o msn???


aristos87

Recommended Posts

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα εκει που κάθομαι στο pc ΤΣΟΥΠ!!! πετάγονται κατι μηνύματα σαν το απο κάτω! Ποικίλων περιεχομένων!! Απο το να μεγαλώσω το κ**** :blink: μου μέχρι να πάρω πτυχείο! ΕΛΕΟΣ!! Και ολα αυτα εδώ και 10 μέρες περιπου!! :confused:

post-122-1416070832,2391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Bαλε antivirus,firewall ,antispam και λογικα θα τα καταφερεις.

Έχω NIS και NAV 2003 ....

Αρχική απάντηση από hadji_a

απενεργοποία το service "messenger" -ουδεμια σχεση δεν εχει με το msn η το windows messenger. (control panel , administrative tools , services βρες το messenger δεξι κλικ properties,καντο stop, και τελος στο startup type βαλτο disabled).

Δεν το βρήκα :(

Link to comment
Share on other sites

Start--->Run---->services.msc

Βρες το service με το όνομα "Messenger" και με περιγραφή:

"Transmits net send and Alerter service messages between clients and servers. This service is not related to Windows Messenger. If this service is stopped, Alerter messages will not be transmitted. If this service is disabled, any services that explicitly depend on it will fail to start."

Δεξί κλικ, ιδιότητες, stop το service και άλλαξε του το startup type σε disabled.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εκει κανα τετοιο service :( Την διαδικασια για απενεργοποιηση την ξέρω... Απο παλια που ειχα nvidia και εσβηνα κατι για να σβήνει το Pc πιο γρήγορα.... Ευχαριστώ πολύ παντως για την βοήθεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου τρεχεις ελληνικα windows και δεν μπορεις να βρεις το service messenger πως ονομαζεται στα ελληνικα -ούτε απο την περιγραφή που δινουν τα windows - τοτε κλεισε απλα με το firewall σου την 135 πορτα σου (UDP προτοκολο). (δυστυχως δεν εχω ελληνικη εγκατασταση για να σου πω το ελληνικο ονομα του service)

Link to comment
Share on other sites

Μολις το έκανα στο δικο μου υπολογιστή γιατι μου έβγαζε αναλογα μηνυματα και με εκνεύριζε. Από control panel πας εργαλεία διαχείρησης -> υπηρεσίες και μολις στο ανοιξει κατω κατω βρες το υπηρεσια μηνυμάτων δεξί κλικ ιδιότητες και στο γενικα βάλε τυπος εκκίνησης-> ανενεργός και κατασταση υπηρεσίας ->διακοπη. Παντως τόσο καιρο χρησιμοποιώ ad-aware αυτό ποτε δε μου το εδειχνε σαν κατι υποπτο. Α και mia μερα καποιος π.... ς δε ξερω πως μου εστειλε συνεχόμενα καμια εκατοστη τετοια μηνύματα και μου ήρθε να σπάσω το pc. Αυτα τα ολίγα για το πρωτο μου post στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fenriz

Μολις το έκανα στο δικο μου υπολογιστή γιατι μου έβγαζε αναλογα μηνυματα και με εκνεύριζε. Από control panel πας εργαλεία διαχείρησης -> υπηρεσίες και μολις στο ανοιξει κατω κατω βρες το υπηρεσια μηνυμάτων δεξί κλικ ιδιότητες και στο γενικα βάλε τυπος εκκίνησης-> ανενεργός και κατασταση υπηρεσίας ->διακοπη. Παντως τόσο καιρο χρησιμοποιώ ad-aware αυτό ποτε δε μου το εδειχνε σαν κατι υποπτο. Α και mia μερα καποιος π.... ς δε ξερω πως μου εστειλε συνεχόμενα καμια εκατοστη τετοια μηνύματα και μου ήρθε να σπάσω το pc. Αυτα τα ολίγα για το πρωτο μου post στο forum.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Χθές και μετα την εκτέλεση του spybot search & destroy δεν έγινε τίποτα μετά απο κανα μισάωρο... Ξανά... Τώρα για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hadji_a [Χθες, στις 17:35]

Αφου τρεχεις ελληνικα windows και δεν μπορεις να βρεις το service messenger πως ονομαζεται στα ελληνικα -ούτε απο την περιγραφή που δινουν τα windows - τοτε κλεισε απλα με το firewall σου την 135 πορτα σου (UDP προτοκολο). (δυστυχως δεν εχω ελληνικη εγκατασταση για να σου πω το ελληνικο ονομα του service)

Υπηρεσία Μηνυμάτων λέγεται και απενεργοποώντας την δεν θα έχεις άλλα ενοχλητικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fenriz

Μολις το έκανα στο δικο μου υπολογιστή γιατι μου έβγαζε αναλογα μηνυματα και με εκνεύριζε. Από control panel πας εργαλεία διαχείρησης -> υπηρεσίες και μολις στο ανοιξει κατω κατω βρες το υπηρεσια μηνυμάτων δεξί κλικ ιδιότητες και στο γενικα βάλε τυπος εκκίνησης-> ανενεργός και κατασταση υπηρεσίας ->διακοπη. Παντως τόσο καιρο χρησιμοποιώ ad-aware αυτό ποτε δε μου το εδειχνε σαν κατι υποπτο. Α και mia μερα καποιος π.... ς δε ξερω πως μου εστειλε συνεχόμενα καμια εκατοστη τετοια μηνύματα και μου ήρθε να σπάσω το pc. Αυτα τα ολίγα για το πρωτο μου post στο forum.

Σε πρόλαβε άλλος.. LOL :p

Link to comment
Share on other sites

και μένα με χουν τρελλάνει τα ποπ απς ...σε σημείο που έχω την εντύπωση ότι μπλοκάρουν κάποια στιγμή το σύστημα και δεν μπορώ να κάνω connect me servers

έχω γερμανικά windows...δοκίμασα και γω το services.msc και μου βγαλε αρκετά, ωστόσο δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία

οπότε δοκιμάζω..εργαλεία διαχείρισης εννοείτε αυτό;Systemsteuerung.JPG

αν ναι ποιό λέτε υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες(services) είναι προγράμματα να το πω χοντρικά που τρέχουν στο background ανάλογα με τον τύπο εκκίνησης τους... αν είναι automatic, ξεκινάνε αυτόματα μαζί με τα windows, αν είναι manual θα ξεκινήσουν όταν τα χρειαστεί κάποιο πρόγραμμα που θα τρέξεις, ενώ αν ειναι disabled δεν θα ξεκινήσουν ποτέ.

Για να δεις τα services των windows του υπολογιστή σου, θα τρέξεις το services.msc, όπως και έκανες.

Δυστηχώς, θα πρέπει να εντοπίσεις την υπηρεσία messenger στα γερμανικά και να της επιλέξεις ως τρόπο εκίννησης το disabled.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.