Jump to content



προβλημα με ηχο


ilias78

Recommended Posts

εφτιαξα εχτες εναν υπολογιστη για ενα φιλαρακι. πηραμε τα κομματια κ τα εστεισα σπιτι μου.

επειδη ηθελε κατι οικονομικο, για ηχο επιλεξαμε μια μιτρικη που να την εχει εσωματομενη καρτα ηχο κ συγκεκριμενα την Gigabyte H55 MS2.

αφου το ετοιμασα, περασα drivers και προγραμματα, συνδεσα και τα ηχεια μου για να δω τον ηχο κ ο ηχος δουλευε μια χαρα.

το πηγα σπιτι του λοιπον και το συνδεσα με την οθονη του. η οθονη του ειναι κ tv που σημαινει οτι εχει ενσωματωμενα ηχεια. ηχο ομως δεν εβγαζε. παιξαμε με τις ρυθμισεις της realtek αλλα ηχο παλι δεν βγαλαμε. εδω να σημειωσω πως την οθονη την συνδεσαμε με hdmi. δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο, απλα ξερω οτι το hdmi εκτος απο εικονα, μεταφερει κ τον ηχο.

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση windows έχεις; Αν έχεις 7, κάτω δεξιά στην μπάρα, εκεί που είναι η ώρα κτλ έχει ένα μεγαφωνάκι. Αν κάνεις δεξί κλικ πάνω του έχει μια επιλογή Playback devices ή συσκευές αναπαραγωγής στα ελληνικά. Εκεί θα βρεις το HDMI και θα πρέπει να το βάλεις σαν default device.

Link to comment
Share on other sites

H nvidia θέλει κόλπο για να παίξει ήχο από την hdmi, τουλάχιστο παλιότερα.

Έχει κάτι pins η κάρτα που πρέπει εκει να δώσεις ήχο από την κάρτα ήχου, για να το περάσει στην hdmi.

Γιατί δεν το συνδέετε με dvi και ήχο με rca ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι τα XP υποστηρίζουν κανονικά ήχο από το HDMI. Από ότι βλέπω οι τελευταίοι nvidia drivers περιέχουν τον driver για HDMI audio αλλά δυστυχώς δεν έχω nvidia κάρτα για να μπορέσω να σε βοηθήσω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.