Jump to content



Athlon xp 2400+


pigassos19

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 13:00]

Ξέχασα... υπάρχει βέβαια και το σημαντικότατο πλεονέκτημα ότι θα μπορείς να τον δουλεύεις σύγχρονα με τις μνήμες σε fsb 200+ κάτι που δεν μπορεις να κάνεις με τον 2400, και το κέρδος θα είναι μεγάλο - δεν ξέρω όμως τι συχνότητα θα φτάσεις... αλλά πιο σημαντικό είναι το μεγάλο fsb - synch - , και τα 512k L2 cache...

Συμφωνω κι εγω με αυτα που λεει ο Βασιλης..........

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου ετρεξα το prime(torture test) συνειδητοποίησα δεν ημουν σταθερος στα 158 αφου κολλησε σχεδον αμεσως το συστημα, οποτε κατεβηκα στα 156.Εκει δεν μου εβγαλε errors αλλα μου εβγαλε 100 warnings.Μηπως δεν ειμαι παλι απολυτα σταθερος???

Οσον αφορα το τροφοδοτικο θα το εχω υποψη μου για αργοτερα γιατι αυτή τη στιγμη δεν παιζουν τιποτα ευρωπουλα.Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα τρια Prime95 ετρεξες?

Εχει διαφορες επιλογες small FFT, Large και blends...........

Eτσι που το θετεις το θεμα με 158 FSB τι στο καλο θα τρεχουν ΟΚ οι κωλοTwinMOS..........

Ποσο ρευμα εχεις δωσει ομως σε αυτες και τι timmings εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Tο small FFT ζοριζει την FPU μεγιστα το Large FFT παραγει τη μεγιστη θερμοτητα επανω στο συστημα..............

Τη μνημη δεν την επηρεαζουν πολυ οποτε εκει ειναι προτιμοτερο να βαλεις Blends settings και θα θεσεις εσυ χειρωνακτικα το οριο αναλογα με το ποση ελευθερη μνημη εχεις.......

Μπορεις να τρεξεις ταυτοχρονα δυο ακομη και τρια Prime95 (δες τις οδηγιες στο προγραμμα της υπογραφης μου)...........

Το γεγονος οτι σου εβγαλε προειδοποιησεις δεν ειναι μεν ανησυχητικο αλλα σημαινει οτι εχεις καποια προβληματακια αν κανεις ζορισμα του συστηματος σου για πολλες ωρες.......

Βεβαια το Prime95 ειναι βαρυ προγραμμα κι αν τρεχεις γενικα ελαφρυτερα προγραμματα εκει που εισαι τωρα δε θα εχεις κολληματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SeanKon [Σήμερα, στις 01:04]

Να υπολογιζεις κοστος καπου 130 εβραιους για ενα καλο τροφοδοτικο..............

με τόσα χρήματα μήπως είναι καλύτερα να πάρει έναν mobile? :whistling

από το να πάρει τροφοδοτικό και να έχει τον 2400+ ??

νομίζω είναι προτιμότερο - καλύτερα αποτελέσματα θα έχει

όσο για το prime, προτιμώ το "blend" test που ζορίζει και τη μνήμη.. τι να το κάνεις αν και τα δύο (cpu-ram) δεν είναι σταθερά? έχει τύχει να μου βγάλει λάθη το prime και να ευθύνεται η μνήμη, παρόλο που είχε περάσει το memtest... - Πολύ ζόρικο πρόγραμμα!

Εντάξει, το τροφοδοτικό είναι επένδυση, αλλά αν ο φίλος δεν θέλει-μπορεί να δώσει τώρα τόσα χρήματα, και θέλει όμως αναβάθμιση επιδόσεων, θα του πρότεινα πώληση του XP2400+ και αγορά ενός Mobile, με επιπλεόν κόστος 60-70 ευρώ περίπου ή για ακόμη λιγότερο κόστος, ένας desktop Βarton 2500+ στα 11*200-210 synch με τις μνήμες, είναι μια χαρά!

Για να βρεις τα όρια της μνήμης βάλε cpu/ram 133/200 , δώσε Timings 2.5-3-3-6 και άρχισε να ανεβαίνεις σιγά σιγά, δίνοντας extra vdimm αν χρειαστεί - θα ξέρεις για τυχόν κολλήματα ότι θα φταίει η μνήμη, και έτσι θα δεις μέχρι που δουλεύει σταθερά...

Link to comment
Share on other sites

Mobile = διαλεγμένοι 2500+. Τα καλά κομμάτια (αυτά που μπορούν να δουλέψουν με χαμηλή τάση) γίνονται mobile και η "σαβούρα" (ότι περισσεύει μάλλον) γίνεται 2500+ για desktop.

Το oc των mobile είναι αδύνατο για έναν 2500+. Αν και το τελικό oc ίσως να είναι σχεδόν ίδιο το να μπορείς να δουλεύεις με 1.6-1.7ν στα 2.5ghz ούτε στα όνειρά του δεν μπορεί ένας απλός barton

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 00:17]

με τόσα χρήματα μήπως είναι καλύτερα να πάρει έναν mobile? :whistling

από το να πάρει τροφοδοτικό και να έχει τον 2400+ ??

νομίζω είναι προτιμότερο - καλύτερα αποτελέσματα θα έχει

Aν δεν εχει την οικονομικη ανεση να παρει τροφοδοτικο κι επεξεργαστη τοτε ειναι προφανες να προτιμησει τον επεξεργαστη.......:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 11:32]

Εχει διαφορα ο Barton Mobile 2500 απο τον Barton 2500+ ή ειναι το ιδιο?

Ιδιοι ειναι οπως σου ειπανε και τα αλλα παιδια παραπανω αν πετυχεις καλο κομματι πας κι ανω απο τα 2600 μερικοι εχουν πιασει 2700 με αερα κι 1.9 ρευμα.........:eek:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο.Ενας φιλος μου εχει έναν 2600+ Barton ο οποιος δουλευει στα 1,92Ghz.Μια μερα τον μετρησαμε με το Sandra 2004 και εβγαζε από τη μανα του περιπου 7200 ALU και ο δικος μου που είναι ενας απλος 2400+ εβγαζε 7400.

Πως είναι δυνατον αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 16:39]

Το θεμα όμως είναι που θα μπορεσω να βρω έναν τετοιο επεξεργαστη?

Εχει διαφορα στην τιμη από τον απλο 2500+?

Από εξωτερικό - εγώ παρήγγειλα έναν από Αγγλία (115-117 ευρώ συνολικό κόστος) - Αν θες περίμενε να τον δοκιμάσω να δω πως πάει από ocing... και μετά αποφασίζεις

είναι σίγουρα πιο ακριβός (και χωρίς ψύκτρα), αλλά όπως είπαν και τα παιδιά, αξίζει.

Να δούμε και στην πράξη βέβαια... γιατί τα καινούρια steppings δεν πάνε τόσο καλά όσο τα παλιότερα... έτσι ακούγεται - Ίδωμεν..\

Όσο για το sandra, αυτό το benchmark επηρεάζεται κυρίως από τη συχνότητα (arithmetic), γι'αυτό και 2.0ghz>1.92, ασχέτως fsb και L2 cache

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη η διαφορα στην τιμη!Βλεπω να περνω τον απλο.Παντως μετα από πολλες δοκιμες στον δικο μου δεν ανεβαινει σταθερα πανω από 2330 με τιποτα!Ειμαι σιγουρος ότι φταει και η ψυξη αλλα και με καλυτερη ψυξη δε νομιζω ότι θα δω μεγαλη διαφορα.Τεσταρα και τις μνημες και δυστυχως δεν πανε πανω από 222 με τα ση 2,8Volt!!!Μολις ανεβασω παραπανω δεν κανει καν post!Εκανα αρκετες φορες σημερα clear cmos!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 01:18]

Τεσταρα και τις μνημες και δυστυχως δεν πανε πανω από 222 με τα ση 2,8Volt!!!Μολις ανεβασω παραπανω δεν κανει καν post!Εκανα αρκετες φορες σημερα clear cmos!

Και Prometeia να εχεις ακομα και PC4200 μνημες δε σημαινει οτι θα μπορεις να βαλεις ο,τι FSB θελεις............

Οταν κολλαει ενα συστημα ενδεχεται να ευθυνεται και το τσιπσετ της μητρικης............

Η δικη σου δεν εχει επιλογη αυξησης της τασης και το nForce2 θελει ταση για ΦΣΒ ανω των 219 - 221 ΜΗz ανεξαρτητως μητρικης (για να ειναι Prime95 stable)...........

Στη δικη μου (ΑΒΙΤ ειναι) παει μεχρις 219 ΦΣΒ μετα δινω 1.7 ταση στο τσιπσετ και παει 227 και για τα 233 θελει 1.85 ρευμα περιπου..................

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.