Jump to content



Athlon xp 2400+


pigassos19

Recommended Posts

Εχω εναν athlon xp 2400+(κλειδωμενο) και μεχρι στιγμης εχω καταφερει να ανεβασω σταθερα το bus μεχρι 158 (1,7Vcore).Τωρα δηλαδη ο επεγαργαστης δουλευει στα 2,37Ghz περιπου.Απο κει και πανω δεν ανεβαινει!!!

Εχω ακουσει ότι ο 2400 δεν ανεβαινει ιδιαιτερα.

Καμια καλη συμβουλη ετσι ώστε να μπορεσω να ανεβασω και άλλο το bus???

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ είναι σταθερό στα 2370mhz, με 1.70vcore είναι πάρα πολύ καλά! Προσωπικά αμφιβάλλω.. έχεις τεστάρει τη σταθερότητά του? (prime, 3dmark, sandra...)

Aπό θερμοκρασίες πως πας ? Πολύ βασικό. αν έχεις καλή ψύξη δώσε λίγο vcore παραπάνω.

Και πως δουλεύεις τις μνήμες? synch? 133/166 ή 133/200?

Γιατί αν τις έχεις π.χ. στο "auto", από 133/200, θα πάνε 158/237! περίπου.. πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να σε κρατάνε και οι μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον δικό μου τον έχω φτάσει στα 2400 σταθερότατα

Αλλά εγώ έχω ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή κι έτσι έχω δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς

Πχ 15*160 , 14*172 και 12*200που τον προτιμώ λόγο του υψηλού bandwidth που προσφέρει

Πιστεύω ότι αν είχα καλύτερο τροφοδοτικό και υδρόψυξη θα τον έφτανα στα 2500. (τον έχω φτάσει ήδη αλλά δεν είναι σταθερός)

Προσωπικά πιστεύω ότι μπορείς να φτάσεις ψηλότερα

Δώσε βάση στη ψύξη και μη φοβάσαι να δώσεις 1,85Vcore.

Link to comment
Share on other sites

παίζει πολύ σε τι κομμάτι θα πέσεις! Εγώ, για να είναι απόλυτα σταθερό, είχα δώσει 1.80vcore για να φτάσει 2290mhz - ψύξη .. μέτρια.. μια volcano 9 με τον ανεμιστήρα στις 3800rpm

(τόσο ΑΚΡΙΒΩΣ!, είχα φτάσει και έναν XP1800+ DLT3C... ίδιο vcore & ψύξη)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι παίζει μεγάλο ρόλο το κομμάτι.

Αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να κινηθείς και με μία χάλκινη ψήκτρα.

Νομίζω ότι ο Volcano 9 είναι αλουμινένιος.

’σε που εγώ όταν πλησιάζω στα όρια του μέχρι τώρα O/C μου φτάνω τον 80αρη ανεμιστήρα του Volcano 11 στις 4000rpm για να κρατηθώ στους 55 βαθμούς (Μέγιστο φορτίο)

το καλοκαίρι με θερμοκρασία δωματίου 29 βαθμούς.

τώρα κάθεται άνετα κάτω από τους 50 βαθμούς

Δεν τον έχω μόνιμα στα 2400 είναι ανυπόφορος ο ανεμιστήρας

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός 2400+ μου ( ο ξεκλείδωτος ) πήγαινε 2439MHz με μια ψύκτρα από BOX AMD 3000+

Σταθερά , με τάση 1.8V

Παίζει πολύ ρόλο το τι κομμάτι σου έτυχε.

Είχα και έναν που σταθερά πήγαινε μόνο στα 2238MHz.

Max boot 2312MHz !

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ψυκτρα εχω μια artic cooling με χαλκινη βαση.Μετρια θα την χαρακτηριζα κρινοντας από τις θερμοκρασιες (48οC χωρις να δουλευει ο επεξεργαστης).Τη σταθεροτητα την εχω τσεκαρει και με το Sandra και με το Aquamark .Με το prime ακομα.Τις μνημες τις δουλευω 3:4 δηλαδη με FSB 158 αυτές είναι 211.Τωρα δεν ξερω αν πρεπει να δωσω παραπανω ρευμα στις μνημες γιατι μεχρι τωρα δεν εχω δωσει καθολου!Επισης ηθελα να ρωτησω και για τι AGP.

Ποσο να το ρυθμισω από το bios ετσι ώστε να μην εχω προβλημα σε μεγαλο FSB?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν τσιπακια της TwinMOS τοτε ειναι για τον π**τσο οπως και οι δικες μου στο δευτερο συστημα...............

Αυτες πανε μεχρι τα 196 FSB 2.5-3-3-8 δινοντας ταση 3 βολτ (μετρημενη με πολυμετρο)........

Μην σε απασχολει το AGP / PCI ειναι κλειδωμενα στα nForce2 :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιπακια δυστυχως ειναι Twinmos!Ακουστε ομως το εξης καλο!χωρις να αυξησω το FSB απλα δινοντας περισσοτερη ταση στον επεξεργαστη απο 1,7 σε 1,8ν δεν μπορουσα να μπω καν στα windows!:confused: Μεχρι 1,75ν μπορουσα να ανεβασω την ταση, αλλα μολις αυξησα το FSB απο 158 σε 160 το συστημακρασαρε αμεσως μολις ετρεχα το super pi!!Μηπως θελουν περισσοτερο ρευμα οι μνημες ή απλα το επεγεργαστης δεν ανεβαινει αλλο!!Μαλλον ηρθε η ωρα να παρω τον 2500+ που σκεφτομουν!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα... υπάρχει βέβαια και το σημαντικότατο πλεονέκτημα ότι θα μπορείς να τον δουλεύεις σύγχρονα με τις μνήμες σε fsb 200+ κάτι που δεν μπορεις να κάνεις με τον 2400, και το κέρδος θα είναι μεγάλο - δεν ξέρω όμως τι συχνότητα θα φτάσεις... αλλά πιο σημαντικό είναι το μεγάλο fsb - synch - , και τα 512k L2 cache...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 12:36]

χωρις να αυξησω το FSB απλα δινοντας περισσοτερη ταση στον επεξεργαστη απο 1,7 σε 1,8ν δεν μπορουσα να μπω καν στα windows!:confused: Μεχρι 1,75ν μπορουσα να ανεβασω την ταση, αλλα μολις αυξησα το FSB απο 158 σε 160 το συστημακρασαρε αμεσως μολις ετρεχα το super pi!!Μηπως θελουν περισσοτερο ρευμα οι μνημες ή απλα το επεγεργαστης δεν ανεβαινει αλλο!!Μαλλον ηρθε η ωρα να παρω τον 2500+ που σκεφτομουν!

Τι τροφοδοτικό έχεις?? Μπορεί να φταίει και αυτό που δεν μπορεί να σηκώσει τα 1,8Vcore

Link to comment
Share on other sites

Τα Watt ακούγονται ικανοποιητικά αλλά αν κρίνω από την τιμή δεν νομίζω να έχει και αντίστοιχα καλή απόδοση

Ένα ποιοτικότερο τροφοδοτικό θα μπορούσε να σε βοηθήσει να πάς ψηλότερα αλλά κυρίως σταθερά!

Αυτή την εποχή το TAGAN 480W λέει πολύ

Ρίξε μία ματιά

Link to comment
Share on other sites

Oντως ενα στιβαρο τροφοδοτικο ειναι must για σοβαρο κι υψηλο πουσαρισμα κι οντως το αδυναμο τροφοδοτικο που εχεις ευθυνεται για αυτο που προανεφερες.............

Διαλεξε καποιο απο 450 βαττ κι ανω Αntec, Enermax ειναι καλα το Tanga LOL Tagan δεν ξερω τι σοι ειναι τα αλλα δυο τα εχω δοκιμασει και σε κτηνοβολτ........:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.