Jump to content



19v παροχή απο ATX PSU


SpawNerGR

Recommended Posts

Χρειάζομαι να πάρω 19v απο το τροφοδοτικό,

για ένα πάνελ που θέλω να βάλω στο κουτί μου.

Μπορεί να γίνει κ πώς?

Όλα γίνονται, το θέμα είναι αν αξίζει.

Και βέβαια τι γνωσεις έχεις από ηλεκτρονικά!

Ο ευκολότερος τρόπος που σκέφτομαι είναι με ένα 555 να φτιάξεις DC to DC converter με γρήγορο sampling και μετά να κόψεις την συχνότητα δειγματοληψίας με κάνα RC στην έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές για τον αντάπτορα απο 12 σε 19 το έχω δεί και έτοιμο στο εμπόριο

και σαν δεύτερη λύση σκέφτηκα εξτρά παροχή απο τροφοδοτικό όπως στα λάπτοπ με επιλογή Volt,

αλλά για να μην αγοράζω σκέφτηκα να πάρω 24v απο το τροφοδοτικό και με αντιστάσεις να το κατεβάσω στα 19.

Link to comment
Share on other sites

Ο ευκολότερος τρόπος που σκέφτομαι είναι με ένα 555 να φτιάξεις DC to DC converter με γρήγορο sampling και μετά να κόψεις την συχνότητα δειγματοληψίας με κάνα RC στην έξοδο.

Έχεις κανένα σχεδιάγραμμα του κυκλώματος; Κάποιο link; Ή γενικά περισσότερες πληροφορίες; Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τι έγινε και άλλος ενδιαφέρεται? :p

Βασικά φίλε ανώνυμε εγώ είδα στον ίντερνετ (αν googlaρεις) ότι το χρησιμοποιούν για τα αμάξια...

Electronics 12-19V dc-dc converter - bit-tech.net Forums

Getting 19V 4A from car battery

12V to 19V converters?

Car 12v - > 19v 2.4 Amp adapter help - Overclockers Australia Forums

και επίσης τον αντάπτορα απο alibaba

TBM-DCX150 Tiny-Bus 150W +19V DC/ATX Power Converter Module products, buy TBM-DCX150 Tiny-Bus 150W +19V DC/ATX Power Converter Module products from alibaba.com

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα σχεδιάγραμμα του κυκλώματος; Κάποιο link; Ή γενικά περισσότερες πληροφορίες; Thanks in advance!

Ωραία, εδώ μπορείτε να δείτε ένα σχεδιάκι που έχει υλοποιήσει φίλος μου για την τροφοδοσία υψηλής τάσης από αυτοκίνητο, με λίγες τροποποιήσεις γίνεται και για χαμηλότερες τάσεις!

12to280psu.gif

picture009zt.jpg

άλλη επιλογή βέβαια είναι αν έχετε καμία παλία ISA κάρτα ή κάρτα ήχου κλπ, συνήθως έχουν χρήσιμα ολοκληρωμένα πάνω... πχ από κάρτα δικτύου με το 115D5FR φτιάχνεις ενα dc-dc converter με είσοδο 5ν και έξοδο +/- 15ν στα 30mA κοκ.

Εύκολο είναι, αρκεί να ξέρεις βασική ηλεκτρονική:T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο καλύτερος έτοιμος αντάπτορας για την δουλειά αυτή, μέχρι στιγμής που βρήκα είναι:

12V DC to 19V DC Power Converter

Βρήκα και έναν 555 calculator αλλά δεν έβγαλα άκρη:

555 Calculator

Νομίζω είναι απο τα πιο δύσκολα πράγματα να ανεβάσεις τα Volt, απο τα να τα κατεβάσεις...

Πες μου λίγο για τα 24volt που σε είπα αν γίνεται γιατί το άλλο δεν το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως φαίνεται αρκετά απλό στην υλοποίηση, thanks! :T:

Νομίζω είναι απο τα πιο δύσκολα πράγματα να ανεβάσεις τα Volt, απο τα να τα κατεβάσεις...

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα την ερώτηση σου και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που απάντησε με τόση άνεση ο eloydark ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο καλύτερος έτοιμος αντάπτορας για την δουλειά αυτή, μέχρι στιγμής που βρήκα είναι:

12V DC to 19V DC Power Converter

Βρήκα και έναν 555 calculator αλλά δεν έβγαλα άκρη:

555 Calculator

Νομίζω είναι απο τα πιο δύσκολα πράγματα να ανεβάσεις τα Volt, απο τα να τα κατεβάσεις...

Πες μου λίγο για τα 24volt που σε είπα αν γίνεται γιατί το άλλο δεν το έχω.

Wow 39.9$ για κάτι τόσο φτηνό... πφφφ χαίρομαι που ξέρω ηλεκτρονικά!

Το λινκ για το 555 δεν θα σε βοηθήσει, πρέπει να καταλάβεις την αρχή λειτουργίας, αμα θέλετε μπορώ να το εξηγήσω αργότερα (που δεν θα έχω να πάω στην ασφαλιστική:shout:)

Είναι πράγματι δυσκολότερο να ανεβάσεις τα βολτ, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Από τα 24 βολτ μπορείς με πολλούς τρόπους να πέσεις στα 19, ανάλογα με την χρήση που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις σου λέω και τον καλύτερο... πχ, πόσα mA θα τραβάς; Τι noise rejection θες; Τα 24V που θα τα βρεις; Γιατί από τα -12 του τροφοδοτικού δεν θα το πρότεινα... καθώς δεν μπορούν να δώσουν παρά ελάχιστο ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το σκέφτηκα. Να πάρω τα -12 του τροφοδοτικού. 1,58mA θέλω να έχει. Noise reduction δεν το κατάλαβα. Τα 40 dollars δεν πρόκειται κ γω να τα δώσω, το πολύ πολύ θα πάρω ένα τροφοδοτικό για λάπτοπ και θα το δώσω ρεύμα απο εκεί.

Καλό κουράγιο στην Ασφαλιστική και Καλη Μέρα βασικά.

Θεσσαλονίκη είναι αργία σήμερα, λόγω Αγιου Δημητρίου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το σκέφτηκα. Να πάρω τα -12 του τροφοδοτικού. 1,58mA θέλω να έχει. Noise reduction δεν το κατάλαβα. Τα 40 dollars δεν πρόκειται κ γω να τα δώσω, το πολύ πολύ θα πάρω ένα τροφοδοτικό για λάπτοπ και θα το δώσω ρεύμα απο εκεί.

Καλό κουράγιο στην Ασφαλιστική και Καλη Μέρα βασικά.

Θεσσαλονίκη είναι αργία σήμερα, λόγω Αγιου Δημητρίου.

Εντάξει για τόσο λίγο μπορείς να τραβήξεις από το ATX. Απλά αν μιλούσες πχ για να τροφοδοτίσεις έναν ενισχυτή/κάρτα ήχου/μετρητικό ADC κλπ τότε θα σου πρότεινα να κάνεις σταθεροποίηση για να διώξεις θόρυβο κλπ. Αλλά για το πάνελ δεν έχει κάτι τέτοιο νόημα! Κάνε έναν απλό διαιρέτη τάσης με δύο αντιστάσεις να ησυχάσεις!

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ για το 555 δεν θα σε βοηθήσει, πρέπει να καταλάβεις την αρχή λειτουργίας, αμα θέλετε μπορώ να το εξηγήσω αργότερα (που δεν θα έχω να πάω στην ασφαλιστική:shout:)

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, φυσικά και θέλουμε! :)

Καλημέρα κι από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, φυσικά και θέλουμε! :)

Καλημέρα κι από μένα.

Ας εξηγήσουμε λοιπόν την αρχή λειτουργίας του κυκλώματος.

Όλα γυρνάνε γύρω από το 555 σε async που είναι χρονισμένο στα 31KHz. Αυτό σημαίνει ότι στην έξοδο του (pin out) δίνει παλμούς με συχνότητα 31000 φορές το δευτερόλεπτο. Στην έξοδο του είναι το FET που δουλεύει σε switch mode και χρησιμοποιεί την ενέργεια που αποθηκεύονται στο μικρό πηνίο αλλά και στην τράπεζα των 470uF. Συνεπώς από το σταθερό DC της εισόδου με τα πολλά αμπέρ, παίρνεις switching έξοδο (παλμούς) ψηλής τάσης στα 31KHz, τα οποιά εξομαλύνεις με το RC που έχεις μετά αλλά και τον πυκνωτή των 110u. Μειονέκτημα αποτελεί το ρεύμα που τραβάει, αφού το IRF μπορεί να φτάσει το μέγιστο 1A αλλά για τόσο μεγάλα ρεύματα χρειάζεται ψύξη και προφανώς η γραμμή των 12V θα τα δει όλα με 200Watt φορτίο (μην ξεχνάτε ότι το IRF θα έχει απόδοση γύρω στο 80-90% οπότε θα έχεις και απώλειες). Το BC παίζει τον ρόλο του ρυθμιστή εκεί, καθώς ρυθμίζει μέσω του pot την τάση που θα περάσει στο IRF από την είσοδο, και συνεπώς και την έξοδο.

Λίγες λεπτομέριες για την αρχή λειτουργίας εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τπτ κ βασικα δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω, γιατι μολις γυρισα απο την δουλεια (παει η αργια περιπατο) και θελω να μαθω τι αντιστασεις χρειαζομαι για να ριξω τα 24 σε 19...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τπτ κ βασικα δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω, γιατι μολις γυρισα απο την δουλεια (παει η αργια περιπατο) και θελω να μαθω τι αντιστασεις χρειαζομαι για να ριξω τα 24 σε 19...

Χαχαχα διάβασε το μετά με την ησυχία σου και εδώ είμαστε :fist:

Τώρα για τις αντιστάσεις... εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για να το συντομεύουμε και να πάρω σήμερα τις αντιστάσεις που χρειάζομαι.

Έχω δύο αγωγούς, ο ένας +12, ο άλλος -12 που μας δίνει η διαφορά μεταξύ τους 24V.

1) Οι αντιστάσεις πως θα υπολογιστούν έτσι ώστε το ρεύμα που διαρέει να πέσει στα 19?

2) Στους δύο αγωγούς πόσοι, με τι αντίσταση και με ποιά σειρά (παράλληλοι ή σε σειρά) θα μπούν οι αντιστάσεις?

3) Τελικά η παροχή αυτη πόσα mA θα μου δώσει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.