Jump to content



DFI's onboard RAID cntrlr SUCKS


icy20

Recommended Posts

Ελεος δηλαδη.Και σε ολο το amdmb τα ιδια λενε.Εγω παραεχω ομως χαμηλα σκορ...60000 max @ atto??? FFS... Α και ενα αλλο κουφο εχω ιδιους δισκους αλλα οταν τους αναγνωριζει εχουν 30 MB διαφορα ο ενας απο τον αλλο ... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [Σήμερα, στις 12:40]

Για ανεβασε κανα bench, μια χαρα δουλευουν σε μενα. :)

Τελικα ολα δουλευουν μια χαρα σε σενα και ολα τα ελαττωματικα πεσαν σε μας. Δε μας ειπες ομως, κανα RMA εκανες ή σου επεσε με την πρωτη η τελεια DFI (rulez) Lanparty; ;)

Μαριε, μην αγχωνεσαι, join the club of paralytoi controllers!

Seagate IDE (Parallel ATA):

ATTO-Seagate-PATA-Zenith.jpg

Seagate SATA (Serial ATA) on Zenith's Promise 376 controller:

ATTO-Seagate-SATA-Zenith.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από icy20 [Σήμερα, στις 12:36]

Ελεος δηλαδη.Και σε ολο το amdmb τα ιδια λενε.Εγω παραεχω ομως χαμηλα σκορ...60000 max @ atto??? FFS... Α και ενα αλλο κουφο εχω ιδιους δισκους αλλα οταν τους αναγνωριζει εχουν 30 MB διαφορα ο ενας απο τον αλλο ... :tomato:

A παιζει και αλλη γκαντεμια, μπορει ο ενας seagate να ειναι το μοντελο με ενα platter και ο αλλος με 2. :tomato: Για κοιτα το ακριβες μοντελο και πες μας, αν οντως ειναι ετσι .... :eek:

Link to comment
Share on other sites

Rma δεν εχω κανει, μια και μοναδικη και δουλευει super. Eχω κανει αρκετα αποτυχημενα mod πανω της και δεν φαινεται να μασαει. Φτου φτου φτου. :D To μονο προβλημα που ειχα ηταν το cold boot αλλα απο οταν εβαλα την 3 ram πανω ειναι πλεον πολυ σπανιο φαινομενο. :)

(beta bios 12-31 rulez here.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω raid0 αυτην την στιγμη.Και μην κανεις κοντρες γιατι δεν ειναι προσωπικο το θεμα.Το θεμα δεν ειναι να ποσταρω εγω αλλα να λυσεις το προβλημα σου εσυ και ο Μαριος.Αλλα μαλλον ειναι γενικο το θεμα με τον controller αυτον.

Επισης αν μπορεις αδειασε τους λιγο και τρεξε ΑΤΤΟ χωρις να εχεις τιποτα αλλο απο πισω.Αν νομιζεις οτι θα βελτιωθει δραματικα η κατασταση σου εισαι γελασμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ο γρηγοροτερος controller αυτο ειναι γνωστο, αλλα εχει καποια αλλα χαρακτηριστικα που δεν βρισκεις σε αλλους, οπως οτι σηκωνει 4 sata raid 0, 0+1, ειναι πανευκολος στον χειρισμο, και απροβληματιστος οσον αφορα συμβατοτητα με μοντελα/δισκους και καθημερινη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Τελικα ολα δουλευουν μια χαρα σε σενα και ολα τα ελαττωματικα πεσαν σε μας. Δε μας ειπες ομως, κανα RMA εκανες ή σου επεσε με την πρωτη η τελεια DFI (rulez) Lanparty; ;)

Μαριε, μην αγχωνεσαι, join the club of paralytoi controllers!

Μπορει και να ειναι οι δισκοι , αμα ειναι μεταχειρισμενοι.....ετσι ειναι αυτα...

Ωστε κανεις δεν εστειλε ρμα την ΔΦι και ολες παιζουν μια χαρα κατι cold boot μονο ( που δεν τα αναγνωριζει η ΔΦΙ ειναι ασχετο..) Το οτι ο μονος εισαγωγεας της ΔΦι στην ελλαδα αντικαθιστα της ΔΦΙ με GB επισης ασχετο ......Το οτι η ολη ιστορια με την ΔΦΙ με εχει φτασει στα ορια και θα παραφερθω ειναι σχετικο ομως....Παντως καποιος κατι ειπε για πολλα ρμα σε ΔΦΙ οταν ημουν αθηνα ......Τσπ ετσι ειναι η ζωη κανεις τον καλο και στον φορανε κιολας.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 17:50]

Μπορει και να ειναι οι δισκοι , αμα ειναι μεταχειρισμενοι.....ετσι ειναι αυτα...

Ωστε κανεις δεν εστειλε ρμα την ΔΦι και ολες παιζουν μια χαρα κατι cold boot μονο ( που δεν τα αναγνωριζει η ΔΦΙ ειναι ασχετο..) Το οτι ο μονος εισαγωγεας της ΔΦι στην ελλαδα αντικαθιστα της ΔΦΙ με GB επισης ασχετο ......Το οτι η ολη ιστορια με την ΔΦΙ με εχει φτασει στα ορια και θα παραφερθω ειναι σχετικο ομως....Παντως καποιος κατι ειπε για πολλα ρμα σε ΔΦΙ οταν ημουν αθηνα ......Τσπ ετσι ειναι η ζωη κανεις τον καλο και στον φορανε κιολας.....

Δεν θυμαμαι να ειχαμε μιλησει για RMA , μονο για cold boot problems... :blink:

Aπο οτι καταλαβα το cold boot problem εχει να κανει με τις μνημες και τα timings, αν το ψαξεις λιγο φτιαχνετε πιστευω.

Γιατι αντικαθιστα τις DFI με Gigabyte? :...:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να θυμαμαι και λαθος αλλα το παθαινω σπανια αυτο , παντως καποιος περιμενε εκεινη την εποχη την 5η 6η ΔΦΙ απο ρμα( που σημαινει οτι μιλησαμε και για ρμα , μαλλον μιλησαν αλλοι) .....αλλα και παλι μπορει να θυμαμαι λαθος....ποιος ξερει....Και αραγε ποιος να ξερει γιατι να αλλαζουν της ΔΦΙ με gb αραγε , μπορει σε καποιον να εχει συμβει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [Σήμερα, στις 11:19]

A παιζει και αλλη γκαντεμια, μπορει ο ενας seagate να ειναι το μοντελο με ενα platter και ο αλλος με 2. :tomato: Για κοιτα το ακριβες μοντελο και πες μας, αν οντως ειναι ετσι .... :eek:

Τι ακριβως να κοιταξω????Αν ειναι πραγματι ετσι μαλλον πρεπει να πουλησω τον εναν? :S

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.