Jump to content



Aγορα εξωτερικου σκληρου και αποριες..


Azzerki

Recommended Posts

Εχω ψηθει να αγορασω τον samsung F3 1TB και να του βαλω και λειτουργικο(αφου ειναι αθορυβος και τοσο γρηγορος) και να παρω και την case και να βαλω μεσα εναν Wd green 500αρι που εχω τωρα για απο8ηκευση..Αλλα αυτα τα 3 χρονια εγγυηση ειναι δικοπο μαχαιρι κα8ως και οι 2 wd που εχω τωρα στα 3.5 χρονια απεβιωσαν και οι 2 αλλα ειχαν 5 χρονια..

Oσο για 8ηκες αυτες μου που μου αρεσαν:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=13392&cat=117⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=14552&cat=117⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=9487&cat=117⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/HDD-Optical-Frames/Raidsonic-Icy-Box-HDD-Case-2-5-Sata-to-USB-2-0-Alloy-Leather-IB-262STUS2-B.htm

Eχετε καποια αλλη υποψιν?

PS :αν παρω case που να υποστηριζει usb3 8α πρεπει να το υποστηριζει και η μητρικη μου?

EDIT FIX LINKs

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απέφευγα Seagate. Είχαν ακουστεί διάφορες μ...ιες πρόσφατα. Προτείνω Western Digital. To esata είναι 3 φορές πιο γρήγορο απο το USB αλλά αυτό εξαρτάται απο τη χρήση που θα το κάνεις. Αν περνάς μέσα 1-2 αρχεία τη μέρα.. δε σε νοιάζει και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς για την περίπτωση με τα προβληματικά firmwares, πριν πολύ καιρό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα πλέον με τους νέους δίσκους (και για τους προβληματικούς είχαν βγει και ενημερωμένα firmware για την πρόληψη του προβλήματος).

Υπάρχει και ένα τεράστιο σχετικό thread κάπου, με μια αναζήτηση θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μολις εγκατεστησα τα εξης..

:: Raidsonic External Case Serial ATA 3.5'' Icy Box IB-390STUS-B aluminium Black/Silver - Visionstudio.gr

HDD :: Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

Η 8ηκη πολυ στιβαρη και ωραια(κατα την αποψη μου) και ο δισκος απολυτος α8ορυβος και στους κρυος μια χαρα.

Μια απορια τωρα ετρεξα ενα bench και ειδα οτι το burst rate μου ειναι σχετικα χαμηλο αυτο να υπο8εσω οτι οφειλεται στον cpu ram κλπ?

Για δειτε το screenshot .Oi αλλες τιμες ειναι καλες ετσι?

post-14036-1416074712,403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Azzerki και εγώ πήρα πριν καμιά δυο βδομάδες τον ίδιο σκληρό και ιδού τα αποτελέσματα...

hd1tb.jpg

Τον έχω εσωτερικό (χωρίς θήκη) αλλά από ότι βλέπω σαν μικρή διαφορά είναι η θερμοκρασία και πολύ λίγο τα average λόγω ελάχιστα περισσότερου στο max.Η διαφορά η μεγάλη είναι στο burst rate όπως εντόπισες και εσύ αλλά δεν ξέρω που οφείλετε.

Αν γίνεται να μας πει κάνας ειδίμων!

Επίσης δεν ξέρουμε τι σύστημα έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα όμως θα τον αφήσεις μέσα ή θα τον βάλεις πάλι έξω?Αλήθεια αλλά γιατί τον είχες σε θήκη εξωτερικό?Για να τον μεταφέρεις σαν εξωτερικό?Τροφοδοσία σου ζητούσε ή λειτουργούσε μόνο με esata?

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδια είχα έναν εξωτερικό seagate 1Τ και με πούλησε στεγνά ξαφνικά

χάνοντας όλο το υλικό μου που μετα κόπον και χρόνου έιχα μαζέψει!συλλογή πολύ

μεγάλη απο movies & music και φωτο,εργασίες και άλλα πολλά!!μου αντικατέστησαν

τον ίδιο και τώρα να μου πάει να μαζέψω ΄κάτι σ'αυτόν το σκληρο!

και κάνει απο τις αρχές ότι έκανε κι ο προηγούμενος!τακ,τακ,τακ και πολλές φορές

για να ανοίξουν αρχεία άλλων δισκων του pc πρέπει να φορτώσει αυτός πρώτα!και

άλλες φορές συνεχίζει να το κάνει για ώρα ενώ δεν τρέχει κάποιο αρχείο απο αυτόν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.