Jump to content



Επιδιόρθωση γρατζουνιών σε plexiglass


unstoppable

Recommended Posts

Έχω αρκετές μικρογρατσουνιές στο tank μου και το παράθυρο του tj07 μου. Διάβασα για διάφορα προϊόντα επιδιόρθωσης πλαστικών. Κάνουν δουλειά? Έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα πλαστικομοντελισμού μπορείς να βρεις την τριάδα αλοιφών polishing compound της Tamiya (coarse - fine - finish). Τις είχα δοκιμάσει πριν κάποιους μήνες σε πλαινό παράθυρο. Οι ψιλές γρατζουνιές (πάχους < 0.2 mm) εξαφανίστηκαν, ενώ οι παχύτερες βελτιώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετές μικρογρατσουνιές στο tank μου και το παράθυρο του tj07 μου. Διάβασα για διάφορα προϊόντα επιδιόρθωσης πλαστικών. Κάνουν δουλειά? Έχει δοκιμάσει κανείς?

Στα πλαστικά φανάρια του Clio πέρναγα κρέμα για τις γρατζουνιές με καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

1) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=hcBwJKR-jMM]YouTube - repair the scratched motorcycle visor.KOKKINA FEGARIA TECH[/ame]

2) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=2ENzlqibyrE]YouTube - HOW TO CLEAN TRANSPARENT MOTO PLASTICS .KOKKINA FEGARIA TECH[/ame]

δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά μια δοκιμή δέν βλάπτει :p

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το Praktiker μία αλοιφή για πλαστικά και ακρυλικά της Xerapol(13€). Με λίγο γυαλόχαρτο 1600αρι και αρκετό τρίψιμο μετά με την αλοιφή φαίνεται να κάνει εξαιρετική δουλειά λίγο που δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

αν κοιτάξεις στα πρώτα ποστ του lakis στο project plexy λέει οτι χρησημοποιεί οδοντόκρεμα... ψάξε λίγο :)

και μια ερώτηση απο εμενα εχω εξωτερικό δίσκο τον lacie 1tb neil pluton ή όπως τον λένε δεν ξέρω... και είναι ολο το κάλυμα πλαστικό μαύρο με φουλ γρατσουνιές.. Στο πλαστικό βάζω τα παραπάνω ή μόνο στο πλέξι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το γυάλισμα διαφόρων επιφανειών ακολουθεί μια αρχή!

Πρώτα τρίβουμε με κατάλληλων βαθμών βρεγμένα ντουκόχαρτα,συνήθως 800-1000 και πάνω,τοπικά ώσπου να εξαφανιστούν οι χοντρές γρατζουνιές.

Τα ντουκόχαρτα πάντα νωπά,και βρέξιμο στην επιφάνεια,σκούπισμα να φύγουν τα τρίματα ανα διαστήματα.Βοηθά ιδιαίτερα στο να μην στομώνουν και να γίνεται πιο ομαλό το τρίψιμο.

Αν είναι να βαφτεί η επιφάνεια,προτιμήστε υγρό στόκο για πλαστικά για κάλυψη χοντρών γρατζουνιών.

Επίσης το τρίψιμο να γίνεται με κυκλικές κινήσεις!

Συνεχίζετε σταδιακά με ψιλότερα ντουκόχαρτα(1200 και πάνω)

Για βάψιμο μετά,δεν χρειάζεται να πάτε στο επόμενο βήμα,απλά προτιμήστε πριν το χρώμα,να περάσετε ένα αστάρι πλαστικού ή μετάλλου,και με ένα βαμβακερό πανί,τρίψτε το αστάρι ελαφρά.Αυτό βοηθά στο να φύγουν μισοκολλημένοι κόκκοι σκόνης και να λειανθεί εντελώς το αστάρι.Πριν βάψετε το τελικό χρώμα,καθαρίστε με ένα πανί χωρίς χνούδι και οινόπνευμα,να φύγουν τυχόν σκόνες και βάψτε άμεσα!

Για πλεξιγκλας και διαφανείς επιφάνειες συνεχίζουμε.

Με χοντρή και ψιλή αλοιφή γυαλίσματος συνεχίζουμε διαδοχικά τριψίματα,ώστε να αρχίσει η αποκατάσταση της διαφάνειας!

Μπορείτε εδώ να συνεχίσετε όσο περισσότερο μπορείτε,με τρίψιμο με οδοντόπαστα για άσπρισμα δοντιών!

Ναι καλά διαβάσατε! Η οδοντόκρεμες είναι στην ουσία αλοιφές γυαλίσματος,ιδιαίτερα αυτές για άσπρισμα δοντιών!

Περιέχουν μικροσκοπικούς κόκκους που με το βούρτσισμα,αφαιρούν τις βρωμιές-λεκέδες που μένουν πάνω στο σμάλτο των δοντιών!

Αν έχει γίνει μεθοδική δουλειά,θα έχει αποκατασταθεί πλήρως η διαφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.