Jump to content



Ξεκλείδωμα επεξεργαστή σε τετραπύρηνο


StuneX

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια απορία με τον επεξεργαστή.Από διάφορα forums και site διαβάζω ότι ξεκλειδώνουν οι επεξεργαστές σε τετραπύτηνους, εξαπύρηνους, ότι θές...

Εγώ αυτή τη στιγμή εχω ενα τρυπήρυνο επεξεργαστή AMD.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άν με το ξεκλείδωμα σε τετραπύρηνο θα έχω καποιο όφελος, σε ταχύτητα και επεξεργαστική ισχύ.

Επίσης θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται γιατί είμαι noobas...

Και τέλος εάν θα ζεσταίνεται πιο πολύ, διότι έχω εργοστασιακή ψύξη πάνω και συνεπώς φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα θερμοκρασιών.

Θα σας είμουν υπόχρεως αν βοηθούσατε λίγο έναν άσχετο...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διαβασα το αμέσως απο κάτω θέμα αλλά δεν κατάλαβα και πολλά, για αυτό άνοιξα καινούργιο...

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να διαβασεις πολλα θεματα που εχουν ανοιχτει με επικεντρο το ξεκλειδωμα των AMD. οπως πχ

http://www.thelab.gr/amd-epeksergastes/ksekleidwnontas-kai-klokarontas-enan-phenom-ii-x3-61782.html

http://www.thelab.gr/amd-epeksergastes/unlocking-athlonii-x4-620-a-71084.html

http://www.thelab.gr/amd-epeksergastes/poios-sempron-gia-ksekleidwma-85131.html

και επισης δεν αναφερεις τι συστημα εχεις..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα Athlon ii x3 και ξεκλείδωσε κανονικά. Πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν υπήρχε ακόμα και με την εργοστασιακή των Athlon, αλλά για να είμαι πιο σίγουρος πήρα μια των Phenom (με heatpipes)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Ο επεξεργαστής είναι AMD Athlon ii X3 3,20 GHZ πάνω σε Gigabyte μητρική...

Στην ουσία θα έχω καποιο όφελος εγώ...Αυτό με νοιάζει...

Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου χαβαλες! ειναι πολυ σοβαρο, καποιος που εχει παρει 2πυρηνο, να βρεθει με 4πυρηνο με πολυ μικροτερο κοστος.

αυτη τη μητρικη εχεις? GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3 - GA-M68MT-D3 (rev. 2.3)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου χαβαλες! ειναι πολυ σοβαρο, καποιος που εχει παρει 2πυρηνο, να βρεθει με 4πυρηνο με πολυ μικροτερο κοστος.

αυτη τη μητρικη εχεις? GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3 - GA-M68MT-D3 (rev. 2.3)

Ναι φίλε μου αυτή...Υπάρχει περίπτωση να ξεκλειδώσει λές...;;;

Link to comment
Share on other sites

Με nvidia chipset δεν ξεκλειδώνει!!!

γιατι το λες αυτο? κοιτα καλυτερα στα specs της συγκεκριμενης....!

"Core Boost Support

GIGABYTE’s Core Boost technology provides an easy way for users unlocking the CPU’s hidden cores via the EasyTune6 utility. Without any complicated setting needed in BIOS, users can experience a phenomenal performance upgrade right away.

*The ability of unlocking the hidden CPU cores might vary by different processors."

StuneX, για να μην παιδευομαστε τζαμπα, γιατι δεν μπαινεις στο bios να δοκιμασεις και να δεις αν ξεκλειδωνει η οχι? ασε τη θεωρια και μπες στην πραξη...!!

κοιτα στην εικονα εκει που λεει cpu unlock καντο enabled-> save->restart και θα δειξει!!!!

post-4092-1416074680,9577_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μητρική, την αναγνώρισα από τη φωτό, και έτσι δείχνει το cpu-z.

Για να μην κουράζω άλλο, από εδώ και πέρα θα ασχοληθώ και μόνος μου με τις πληροφορίες που μου δώσατε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.