Jump to content



HTPC Case


karasardelis

Recommended Posts

Έχω φάει το τόπο να βρω ένα αξιόλογο HTPC Case το οποίο να αξίζει τα λεφτά του χωρίς να κοστίζει μια περιουσία. Επειδή τελικά δεν κατάφερα και πολλά, θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας προτάσεις.

Κατά την γνώμη μου ένα κάλό case θα πρέπει:

ΒΑΣΙΚΟ - Να θυμίζει συσκευή AUDIO, το οποίο σημαίνει να είναι με αλουμίνιο στην πρόσοψη και να έχει ποδαράκια στο κάτω μέρος. Θα πρέπει να έχει μικρό βάθος ώστε να χωράει παντού και το ύψος του θα πρέπει να είναι έως 15 εκατοστά. Μικρό και συμμαζεμένο δηλαδή και να μοιάζει με DVD ή με λεπτό ενισχυτή... ασημένιο κατά προτίμηση.

Να περιλαμβάνει μικρό τροφοδοτικό 60W (για χρήση ITX) ή 200W (για χρήση Intel Core)

Να παίρνει μητρική ITX ή Micro ATX, έναν δίσκο (3,5 κατά προτίμηση) και ένα DVD (κανονικό και όχι από Laptop καλύτερα).

Τι έχετε να προτείνετε από την εμπειρία σας;

Καλό θα ήταν φυσικά να μην κοστίζει πάνω από €100 :)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

οριστε ειναι κουκλι και μπαινει και καθετα με psu 270 watt

για να μην πιανει χορο

THERMALTAKE VK72721N2E SD200 BLACK 270W PSU - - CASES - E-SHOP.GR

και αυτο με psu 75 watt χωρις να παιρνει drive

LC-POWER MINI-ITX LC-1300MI - - CASES - E-SHOP.GR

αυτο εχω εγω

Aplus CS-Cupid 2 mini-itx Case w/60W PSU - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

οριστε ειναι κουκλι και μπαινει και καθετα με psu 270 watt

για να μην πιανει χορο

THERMALTAKE VK72721N2E SD200 BLACK 270W PSU - - CASES - E-SHOP.GR

και αυτο με psu 75 watt χωρις να παιρνει drive

LC-POWER MINI-ITX LC-1300MI - - CASES - E-SHOP.GR

αυτο εχω εγω

Aplus CS-Cupid 2 mini-itx Case w/60W PSU - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Το τελευταίο από το Πλαίσιο δεν υπάρχει πια... πήρα και ρώτησα...

Τα από πάνω έχουν ποδαράκια Hi-Fi ή είναι απλά Desktop κουτιά υπολογιστή; Το LC-POWER MINI-ITX LC-1300MI δεν το βλέπω να αξίζει τίποτα... από εξαερισμό δεν έχει τίποτα και απλά κάθεται όρθιο...

Το THERMALTAKE έχει μεγάλο βάθος και είναι πλαστικούρα... δείχνει πολύ Desktop Η/Υ και όχι HTPC

Τίποτα καλύτερο;;; Ακόμα και από έξω που να έρχεται Ελλάδα με λογικό κόστος;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχει δει κανένας από κοντά;;;

Hantol HCITX01 (+psu) - Skroutz.gr

λέει τίποτα ή είναι σκέτο πλαστικό;;;

εδιτ

Για να καταλάβετε τι εννοώ HTPC Case, το μόνο σχετικά αξιόλογο που έχω βρει μέχρι τώρα (με λογικό κόατος), είναι αυτό....

CASE :: MS-Tech MC-1200S Media Center Case 350 Watt Silver - Visionstudio.gr

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
υπαρχει και το εδιτ...
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και εδώ, έχει αξιόλογες προτάσεις: hac.gr - Online Store

(είναι ανακατεμένα τα φθηνά κουτιά και στις 3 σελίδες)

Πωπωωωω... μόνο που βλέπω τα Origen μέσα χαλιέμαι.... κουκλιά, αλλά δεν μας κάνουν λόγω κόστους όπως είπαμε...

Τα Silverstone είναι (οσα έχω δει) πολύ χάλια... λαμαρίνα ατελείωτη, τεράστιος όγκος, συντονισμός και πολύς θόρυβος. Ακριβά χωρίς να τα αξίζουν....

Και μας μένει μόνο το hac.gr - Online Store ως επιλογή

Ωραία συλλογή πάντως, άλλος κανείς με πρόταση; :T:

edit

Ρίξε μια ματιά....

Checkmate Int'l > PC Cases > Home Theater έχω το Nox HTPC Media 2 έχει αλουμινένια πρόσωψη και ποδαράκια...Α και καλή τιμή..

Αυτό είναι μια αρκετά καλή επιλογή με μόνο μειονέκτημα όπως το βλέπω αρχικά τον μεγάλο του όγκο. Να υποθέσω ότι το εσωτερικό του είναι εντελώς PC και έχει μόνο αλουμίνιο στην πρόσοψη, σωστά;

Γιατί άραγε οι εταιρίες αυτές δεν βγάζουν τα ίδια κουτιά με το μισό ύψος και μικρότερο βάθος, ώστα να είναι πιο εύκολο να τα ενσωματώσει ο χρήστης στο σαλόνι του; :...:

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

To nox media 2 δεν ειναι και τοσο μεγαλο, σαν video σε μεγεθος περιπου ερχεται και εχει και καλη διαταξη εσωτερικα. Αλουμινιο μονο μπροστα και glossy μαυρο τα πλαινα. Εχω σεταρει 3 τετοια. Α και παιρνει κανονικο τροφοδοτικο. Ειναι μεγαλη υποθεση αυτο, πολλα μικρα κουτια εχουν custom τροφοδοτικα και αν σου χαλασουν δε βρισκεις ευκολα ανταλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το έλεγα σαν pc...βασικά είναι όλα πολυ "ζουληγμένα" μέσα.Το τροφοδοτικό μπάινει μπροστά...Η μητρική αν είναι atx μέρος της είναι κάτω απο το τροφοδοτικό. Οι σκληροί μπαίνουν στις γωνίες. Γενικά θα το έλεγα έξυπνο σαν διαρύθμιση...Η πρόσοψη του δεν θυμίζει κουτί pc.Μοναδικό μειονέκτιμα το μεγάλο βάθος του...Στο έπιπλο μου εξέχει από την πίσω μεριά κάπου 7-8 εκατοστά...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το έλεγα σαν pc...βασικά είναι όλα πολυ "ζουληγμένα" μέσα.Το τροφοδοτικό μπάινει μπροστά...Η μητρική αν είναι atx μέρος της είναι κάτω απο το τροφοδοτικό. Οι σκληροί μπαίνουν στις γωνίες. Γενικά θα το έλεγα έξυπνο σαν διαρύθμιση...Η πρόσοψη του δεν θυμίζει κουτί pc.Μοναδικό μειονέκτιμα το μεγάλο βάθος του...Στο έπιπλο μου εξέχει από την πίσω μεριά κάπου 7-8 εκατοστά...

Αυτή τη στιγμή το "μεγάλο" media center που έχω, λειτουργεί σε ένα Antec Fusion 430 το οποίο θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα Cases που έχουν βγει για τον σκοπό αυτό, με λογικό πάντα κόστος για τον αγοραστή. Βέβαια δεν παύει να είναι ένα ακριβό case και δεν είναι εύκολο να το αγοράσει κάποιος που ψαχνει μια οικονομική λύση.

π.χ. http://www.mgx-studios.com/uploads/ebay/P1010332.jpg

Άψογη χρήση του εσωτερικού χώρου με λογικό βάθος και ύψος!!! (δεν είναι το δικό μου)

Συγκριτικά το Nox δεν έχει καμία σχέση... σημαντικά πιο ογκώδες, άχαρο με τα δυο 3,5 μπροστά από τα οποίο μόνο το ένα χρειάζεσαι και το άλλο απλά θα μείνει για πάντα κλειστό, παίρνει ATX μητρικές ενώ θα μπορούσε να παίρνει μόνο Micro ATX (δεν θέλει κανένας τέτοιο κουτί για να βάλει επάνω δέκα κάρτες...) και φυσικά το μεγάλο βάθος είναι απλά απαγορευτικό για χρήση HTPC!!!!

Όποιος το αγοράσει λοιπόν, απλά το παίρνει επειδή είναι φτηνό - θα μπορούσε όμως να κόστιζε το ίδιο και απλά να είχε καλύτερη σχεδίαση με αποτέλεσμα να ήταν άριστο για την δουλειά που αναφέρω σε αυτό το θέμα. Απλά θα είχε μικρότερο ύψος με αφαίρεση της μίας θέσης για DVD και μικρότερο βάθος κάνοντας χρήση Micro ATX σχεδίασης. :)

Link to comment
Share on other sites

To nox media 2 δεν ειναι και τοσο μεγαλο, σαν video σε μεγεθος περιπου ερχεται και εχει και καλη διαταξη εσωτερικα. Αλουμινιο μονο μπροστα και glossy μαυρο τα πλαινα. Εχω σεταρει 3 τετοια. Α και παιρνει κανονικο τροφοδοτικο. Ειναι μεγαλη υποθεση αυτο, πολλα μικρα κουτια εχουν custom τροφοδοτικα και αν σου χαλασουν δε βρισκεις ευκολα ανταλλακτικο.

Το μεγάλο κανονικό τροφοδοτικό δεν το θεωρώ πλεονέκτημα... πιστεύω θα ήταν καλύτερα να έχει ένα δικό του μικρό τροφοδοτικό ή να είναι συμβατό με "μικρά" τροφοδοτικά. Έτσι κι αλλιώς σε ένα τέτοιο σύστημα αρκούν τα 200-250 ποιοτικά (μη κινέζικα) βατάκια... :)

Αλήθεια, έτσι πως παίρνει το τροφοδοτικό εκεί μπροστά το NOX, πως αερίζεται;

10348.2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω κ 3-4 χρονια ενα Sirvestone LC20 κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Του εβαλα κ 2 εξτρα fan, χωρο εχει, καλη κυκλοφορια εχει, μοστρα εχει, ποιητητα κατασκευης εχει...τι αλλο να ζητησεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω κ 3-4 χρονια ενα Sirvestone LC20 κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Του εβαλα κ 2 εξτρα fan, χωρο εχει, καλη κυκλοφορια εχει, μοστρα εχει, ποιητητα κατασκευης εχει...τι αλλο να ζητησεις?

Τι άλλο να ζητήσεις ε; Λοιπόν, αρχικά θα εξυπηρετούσε να πουλιέται ακόμα... :)

Επίσης αυτό φίλε Samael είναι θηριώδες... όμορφο πιθανώς (γούστα είναι αυτά), αλλά θηριώδες. Σίγουρα πάντως δεν ταιριάζει στην αρχική περιγραφή... καλή προσπάθεια πάντως... :)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, έτσι πως παίρνει το τροφοδοτικό εκεί μπροστά το NOX, πως αερίζεται;

10348.2.jpg

Εχει τρύπες το καπάκι άπο πάνω για να αερίζεται το τροφοδοτικό.

Το θεωρώ πολύ καλό κουτί.Εχω atx μητρική μέσα,κανονικό τροφοδοτικό (λίγο στριμωγμένα δε λέω),2χ120mm fan και 2χ92mm συν το ότι αν συνηθήσεις το τηλεκοντρόλ του ξεχνας ποντίκι/πληκτρολόγιο.

Με m-atx μέσα "παίζεις μπάλα"

post-3017-1416074692,0334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ, αυτό τι μικρούλι που έβαλες φωτό είναι πολύ ωραίο... τι είναι;

Nox Live....Ελλάδα δεν ξέρω αν θα το βρεις....είναι ακριβώς ίδιο εσωτερικά με το Nox της foto πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Nox Live....Ελλάδα δεν ξέρω αν θα το βρεις....είναι ακριβώς ίδιο εσωτερικά με το Nox της foto πιο πάνω.

Δείχνει μικρότερο.... αν και δεν βλέπω να υπάρχει ούτε στο site της nox... :confused::nothing:

NOX. Be yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά....

Checkmate Int'l > PC Cases > Home Theater έχω το Nox HTPC Media 2 έχει αλουμινένια πρόσωψη και ποδαράκια...Α και καλή τιμή..

εμενα φιλε μου μου αρεσε πολυ:) πολυ τιμιο κουτακι τζαμπα θα ελεγα

συγνωμη αμα χωνομαι στην συζητηση

εχει και το χρωμα σαν του ενισχυτη μου Sony 940 DD-DTS 5.1 και ιδιες διαστασεις

παιρνει και δευτερο drive:clap: εχω και ενα bluray σκετο οτι πρεπει για htpc

εχω και κατι κομματακια που περισσεψαν απο την αναβαθμιση του αλλου υπολογιστη

μηπως αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες??? δεν ξερω θα το σκεφτω λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

εμενα φιλε μου μου αρεσε πολυ:) πολυ τιμιο κουτακι τζαμπα θα ελεγα

συγνωμη αμα χωνομαι στην συζητηση

εχει και το χρωμα σαν του ενισχυτη μου Sony 940 DD-DTS 5.1 και ιδιες διαστασεις

παιρνει και δευτερο drive:clap: εχω και ενα bluray σκετο οτι πρεπει για htpc

εχω και κατι κομματακια που περισσεψαν απο την αναβαθμιση του αλλου υπολογιστη

μηπως αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες??? δεν ξερω θα το σκεφτω λιγο ακομα

Δεν είναι κακό, αλλά αν υπολογίσεις και το κόστος του τροφοδοτικού ξεπερνάς τα €100 οπότε μπαίνεις στα χωράφια κουτιών με πολύ πιο ωραία εμφάνιση....

Όσο για τις ιδέες που λες, σε νοιώθω... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να ζητήσεις ε; Λοιπόν, αρχικά θα εξυπηρετούσε να πουλιέται ακόμα... :)

Πουλιέται: hac.gr - Online Store

Επίσης αυτό είναι πάρα πολύ καλή προσφορά αφού έχει και το imon¨http://www.hacshop.gr/view.php?id=20758

Όσο για τις διαστάσεις δεν είναι μεγαλύτερα από το ΝΟΧ.

ΝΟΧ: 140 (H) x 370 (L) x 470 (D) mm

LC20: 430 mm (W) x 170 mm (H) x 430 mm (D)

Tα μεγ;eθη αυτά είναι περίπου όσο και των καλών home cinema ενισχυτών, για αυτό το λόγο τα κουτιά έχουν ελάχιστες διαφορές.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.