Jump to content



HTPC Case


karasardelis

Recommended Posts

Πουλιέται: hac.gr - Online Store

Επίσης αυτό είναι πάρα πολύ καλή προσφορά αφού έχει και το imon¨hac.gr - Online Store

Όσο για τις διαστάσεις δεν είναι μεγαλύτερα από το ΝΟΧ.

ΝΟΧ: 140 (H) x 370 (L) x 470 (D) mm

LC20: 430 mm (W) x 170 mm (H) x 430 mm (D)

Tα μεγ;eθη αυτά είναι περίπου όσο και των καλών home cinema ενισχυτών, για αυτό το λόγο τα κουτιά έχουν ελάχιστες διαφορές.

Χωρίς να είναι άσχημο, προσωπικά δεν θα το επέλεγα ποτέ για HTPC Case... το θεωρώ απίστευτα ογκώδες και αδιάφορο σχεδιαστικά. Αν βάλουμε όριο τιμής τα €200, τα κουτιά που θεωρώ "όμορφα" για HTPC είναι τα παρακάτω:

hac.gr - Online Store (κατά προτίμηση σε ασημί)

Antec Fusion Remote Black - Skroutz.gr

Antec Micro Fusion Remote 350 - Skroutz.gr (το αγαπημένο μου...)

ε, με τα παραπάνω νομίζω πιάνεις το σκεπτικό μου... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά γύρω στα 200 € πήρε το παρακάτω

LUXA2- Uniquely You

design-500x400.jpg

Τι λες τώραααα... αυτό μπορεί να είναι μεγάλο αλλά είναι respect... χτυπάει τα origin άνετα... από που το πήρε €200 ???? Λίγο που το είδα στην Γερμανία πουλιέται πάνω από €300 - απλησίαστο :...:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οντως ειναι ωραιο κουτι αλλα βαθυ. Εν πασει περιπτωσει, εχω Silverstone lc-20, παρα πολυ καλο, αλλα ογκωδες και θελω ενα που να μην ειναι βαθυ, να παιρνει matx μητρικες και να τηλεχειριζεται. Σε λογικες τιμες μονο αυτο ειναι CASE :: MS-Tech MC-1200S Media Center Case 350 Watt Silver - Visionstudio.gr, Βεβαια δεν εχει την ποιοτητα ενος Lian-li PC-C50 που μου ταιριαζει στις διαστασεις που θελω, αλλα κανενα κουτι στον κοσμο δεν εχει την ποιοτητα των Lian-li.Έχει βγάλει και τηλεχειριζόμενα αλλά είναι πιο βαθιά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο οντως ειναι ωραιο κουτι αλλα βαθυ. Εν πασει περιπτωσει, εχω Silverstone lc-20, παρα πολυ καλο, αλλα ογκωδες και θελω ενα που να μην ειναι βαθυ, να παιρνει matx μητρικες και να τηλεχειριζεται. Σε λογικες τιμες μονο αυτο ειναι CASE :: MS-Tech MC-1200S Media Center Case 350 Watt Silver - Visionstudio.gr, Βεβαια δεν εχει την ποιοτητα ενος Lian-li PC-C50 που μου ταιριαζει στις διαστασεις που θελω, αλλα κανενα κουτι στον κοσμο δεν εχει την ποιοτητα των Lian-li.Έχει βγάλει και τηλεχειριζόμενα αλλά είναι πιο βαθιά.

Αν θέλεις την γνώμη μου, μην αφήνεις τον τηλεχειρισμό να σε δεσμεύσει στην επιλογή κουτιού. Μπορείς να πάρεις ένα aftermarket τηλεχειριστήριο μετά. Ήδη οι επιλογές σε κουτιά χαμηλού κόστος είναι λίγες, αν βάλεις και ως περιορισμό τον τηλεχειρισμό γίνονται ακόμα λιγότερες.

Πάντως το κουτί που λες μου αρέσει και μένα... δεν το έχω δει όμως από κοντά... Αν είναι και από κοντά όσο ωραίο δείχνει στην εικόνα, τότε είναι μονόδρομος :T:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εδώ που τα λέμε, δεν έχεις άδικο, και τώρα το λειτουργώ χωρίς το δικό του imon τηλεχειριστήριο με ένα logitech dinovo mini, χρησιμοποιώντας για front end xbmc.

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά το κουτί αυτό, οσα λian li εχω ειναι αψογα. PC A77 για server, 2 PC A7 main pc,

Link to comment
Share on other sites

Πουλιέται: hac.gr - Online Store

Επίσης αυτό είναι πάρα πολύ καλή προσφορά αφού έχει και το imon¨hac.gr - Online Store

Όσο για τις διαστάσεις δεν είναι μεγαλύτερα από το ΝΟΧ.

ΝΟΧ: 140 (H) x 370 (L) x 470 (D) mm

LC20: 430 mm (W) x 170 mm (H) x 430 mm (D)

Tα μεγ;eθη αυτά είναι περίπου όσο και των καλών home cinema ενισχυτών, για αυτό το λόγο τα κουτιά έχουν ελάχιστες διαφορές.

καλα ειναι δυνατον 6 δισκους 3.5 παιρνει που τους βολεψαν???:fist:

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω Server case είχα βάλει μέσα στο cage του 6 σκληρούς. Μην σου κάνει εντύπωση, το κουτί είναι τεράστιο, χώραγε ατχ μητρική, P5k Premium, κανονικό atx psu, δυο dvd drives, και από κάτω card reader-floppy

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώραααα... αυτό μπορεί να είναι μεγάλο αλλά είναι respect... χτυπάει τα origin άνετα... από που το πήρε €200 ???? Λίγο που το είδα στην Γερμανία πουλιέται πάνω από €300 - απλησίαστο :...:

από αγγελιά σε forum!

αρκέτα ευχαριστήμενος,....μόνο μειονέκτημα την ύπαρξη ενός fan.....και αν σκεφτείς ότι είναι και χωμένο σε ράφι.....αλλα΄μέχρι στιγμής no prob...έβγαλε και καλοκαίρι:dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

από αγγελιά σε forum!

αρκέτα ευχαριστήμενος,....μόνο μειονέκτημα την ύπαρξη ενός fan.....και αν σκεφτείς ότι είναι και χωμένο σε ράφι.....αλλα΄μέχρι στιγμής no prob...έβγαλε και καλοκαίρι:dance3::dance3:

Καλά αν σε χαλάει δώστο σε μένα... να σε απαλλάξω ρε αδερφέεεεε... :dance3::p

Link to comment
Share on other sites

Έχει σκεφτεί κάποιος την μετατροπή ενός case από παλιό ενισχυτή,με κομμάτια από ένα παλιό tower?

Φυσικά μιλάμε για τρελλή δουλειά,κοψίματα με τροχούς,κολλήσεις,βαψίματα,κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει σκεφτεί κάποιος την μετατροπή ενός case από παλιό ενισχυτή,με κομμάτια από ένα παλιό tower?

Φυσικά μιλάμε για τρελλή δουλειά,κοψίματα με τροχούς,κολλήσεις,βαψίματα,κλπ...

Εγώ σκέφτηκα να βρώ κανένα κινέζικο DVD Player... ξέρεις από αυτά που τα πουλάνε με €20... το παίρνεις και το κάνεις κοψίδια... αν έχει και κανένα τροφοδοτικό που να βγάζει 5/12 (διόλου απίθανο) μια χαρα, στριμώχνεις ένα DVD αν δεν μπορέσεις να προσαρμόσεις το δικό του, πετάς και ένα ITX board μέσα και είσαι μέγας αρχηγός!!!! Νέο πρότζεκτ λοιπόν... το Media Center των €100!!!! :):dance3:

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω Server case είχα βάλει μέσα στο cage του 6 σκληρούς. Μην σου κάνει εντύπωση, το κουτί είναι τεράστιο, χώραγε ατχ μητρική, P5k Premium, κανονικό atx psu, δυο dvd drives, και από κάτω card reader-floppy

με την ατχ μητρικη μεσα επαιρνε και τους 6 σκληρους??

και αν ναι δεν ζεσταινεται χωρις σοβαρη ροη αερα?

τι θα γινει το καλοκαιρι? ρωταω γιατι με ενδιαφερει

γιατι εχω πολυ πραμα απο σκληρους λογω συλλογη HD ταινιων

να τα εχω ομορφα και νοικοκυρεμενα

Link to comment
Share on other sites

Έχει το ίδιο το κουτί δυο ανεμιστήρες πίσω συν 2 που αγοράζεις και βιδώνονται στο cage των σκληρών.

Την εποχή δε που το αγόρασα ήταν όντως το καλύτερο, λίγους μήνες μετά βγήκαν τα origen.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

ξέρω είναι λίγο παλιό το θέμα,

παρ'ολα αυτα όμως και επειδή δεν είναι κακό να αναβαθμήζουμε μήπως θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο σε άριστη κατάσταση?

CHIEFTEC | HI-FI Series

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.