Jump to content



580GTX SLI csaris & sebastian


csaris

Recommended Posts

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

edit

αυτό που κάνει η ΑΤΙ είναι να διπλασιάζει την δύναμη της κάθε προηγούμενης τοπ μονοπύρηνη της πως έγινε 4870*2=5870 το ίδιο θα γίνει με την 6970=5870*2

μακάρι και το εύχομαι, έτσι ώστε να πάρω τη 580 σε νορμαλ τιμή. (ώπος έχω πει poor support and me =No go)

edit tou edit

εκτός αν κάνει κάτι ώστε κόψει το προϊόν που υπάρχει τώρα (να μην δείξει όλη την δύναμή του) ώστε να μην ξεφτιλίσει την nvidia

Αυτό που λες δεν γίνεται, ο κάθε ένας προσπαθεί να ξεφτιλίσει τον άλλο όσο το δυνατόν περισσότερο με τελικό σκοπό να τον καταστρέψει.. ή αν θες να τον βγάλει από το market, δεν αστειεύονται εκεί... είναι πολύ hardcore business.

// Άσχετο

Κάτι άσχετο που μου ήρθε βραδιάτικα, πότε περιμένουμε τις πρώτες υλοποιήσεις σε 28nm ρε παιδιά? έχει ακούσει κανένας τπτ? μόνο για κατι προτόγονα samples παραγγελίας της nvidia tsmc made, έχω ακούσει.

Αnyone knows?

Link to comment
Share on other sites

Με τις 2πλες 3πλές οθόνες τι γίνεται? Έχουμε κανα νέο απο το μέτωπο ?

Λοιπόν, πέφτουν πολλές δοκιμές...

...η nvidia σε surround mode έχει αρκετό stuttering το οποίο ομως εαν παιζεις με vsync on μειώνεται δραματικα και παει smooth. Όμως υπάρχουν game που παίζουν άριστα, αλλα και κάποια αλλά τα οποία προβληματίζουν.

Το κακό είναι οτι είσαι εξαρτημένος απόλυτα από την απόδοση του SLI, που σε μερικα game ήταν πολύ κακό πχ need for spead shift, just caused 2 όπου η απόδοση δεν ήταν η αναμενόμενη....

.....πάντως σε ενα monitor που δοκιμασα στην αρχη την 580gtx sli, χωρίς vsync αν και ψηλά τα frames είχε αρκετό stuttering (δεν μιλάω για surround mode)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες και το 580gtx και το 6970 είναι καρταρες!

Το 580gtx εχει πιασει τα 37Κ (37500) ενω το 6970 εχει μπει στα 38Κ στο vantage perf

Το cayman είναι ένα 10-15% καλύτερο από το 580gtx...

Είναι τόσο δυνατές οι κάρτες και τόσο κοντά, ακόμα και οι drivers, τόσο καλοί...που πραγματικά όποια και να πάρεις μια χαρά θα είσαι!

Περιεργο, η Powercolor ειπε οτι οι 69xx ειναι 30-50% πιο γρηγορες απο τις 68xx.Μια 580 ειναι ~50% πανω απο μια 5870 η οποια 5870 ειναι πανω απο την 6870.....Οποτε αυτο που λες απο που ακριβως προκυπτει?

Link to comment
Share on other sites

άρα καλά το είπα. η μάλλον ακόμη καλύτερα. Η 6970 θα συναγωνίζεται, σε λίγα καλύτερη σε λίγα χειρότερη την 480 αλλά όπως η 480 με sli ξεπερνά την 580, το ίδιο θα συμβαίνει και με αυτή.

Αν κρίνω ότι η 6870χ2 ξεπερνά την 480 σε αρκετά πράγματα, τουλάχιστο στα benchmarks.. αλλα με λίγο κλοκι στην 480 ισορροπούν.. Άρα η 580 όντος ξέφυγε εντελώς. Ο ανταγωνισμός θα είναι με την 6990 αλλά αυτή είναι dual και άδικη σύγκριση.

καλά είχα διαβάσει εγώ σε ένα άρθρο ότι είναι σειρά της nvidia να έρθει μπροστά.. κάτι σαν εμπορικός κύκλος. 1-2 κύκλους μπροστά η ΑΤΙ και 1-2 κύκλους το πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφησω προς σκεψη το γεγονος οτι καποια πραγματα δεν ειναι και τοσο τυχαια.. 6970 <> 5970..

δεν γίνετε αυτό. Αν ήταν να καταστρέψει η μια εταιρία την άλλη, θα το είχαν κάνει εδώ και καιρό. Διότι αυτό που λες θα κατέστρεφε την Nvidia και δεύτερον, ο διπλασιασμός ταχύτητας από 4…στο 5… ίσως ήταν αναγκαίως για να κρατηθεί στην αγορά. Συνέβαινε κάτι τότε στην nvidia? Δεν παρακολουθώ και πολύ την αγορά για να ξέρω.

δηλαδή ότι η 6970 θα είναι 2χ5870 και το χ2 της 6870 είναι extreme. η τιμή της τότε θα ήταν 700 ευρώ, πέρα ταύτα.

στο toms hardware λένε ότι η 6970 θα είναι γρηγορότερη από 480 και ποιο ακριβή από ότι η 5870. Άρα κλοκι η 480 και θα είναι σχεδόν

ισότιμη με 6970..

το θεωρούσα λογικό αυτό ότι θα συμβεί.. διότι η 480 ξεπερνά την 5870 κατά 10-15% και η 580 ξεπερνά την 480 κατά 23%. Άρα το gap είναι 40% ανάμεσα για να παίξει η ατι. Αν την κάνουν όπως είναι τώρα, δηλαδή η 6970 είναι κατά 10-15% χειρότερη από την 580.. τότε θα είναι 10-15% καλύτερη από την 480. Όπως λένε και στο toms hardware.

Link to comment
Share on other sites

μα έτσι δεν είναι? Δεν είμαι fan κανενός.. αλλά όλα τα ξένα δίκτυα γράφουν ότι η 480 είναι ένα 10%-15% καλύτερη από την 5870.

Εμπορικά αν κρατήσουν αυτή την πολιτική η nvidia-ati, τότε η 580 θα είναι 10-15% καλύτερη από την 6970. Που είναι το περίεργο?

διαφορετικά η ΑΤΙ θα πρέπει να κοστίζει περισσότερα από την 580 δηλαδή κοντά στα 600-650 ευρώ αν ισχύουν αυτά που λέτε εσείς. Όμως η AMD έχει συνηθίσει τον καταναλωτή στο ποιο οικονομικό. Και εκεί κάνω λάθος?

θα δείξει το πραμα σε 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

1.Η 480 πλεον με τους τελευταιους Drivers ειναι ~20-25% πανω απο την 5870 αναλογα το παιχνιδι.

2.Η 580 ειναι ~20% πανω απο την 480 και οχι 23%.

3.Η 6970 δεν θα εχει 700Ευρω το μονο σιγουρο.

4.Ευχαριστουμε NVIDIA που εβγαλες την καρτα που θελαμε ενα χρονο πριν περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες συγκεντρωθείτε τι 700 ευρώ θα έχει το 6970 ?

Λοιπόν το 6970 είναι μπροστά από το 580gtx όλα τα άλλα είναι φύκια...

Αν κάποιος θέλει πράσινη αγοράζει πράσινη, αυτός που θέλει κόκκινη περνει κόκκινη!

Εγω εκανα μια βολτα απο πρασινη, και θα ξαναπερασω και απο κοκκινη...Απλα επειδή εμεινα χωρις καρτα και δεν μπορουσα να μεινω 1 μηνα χωρις pc gaming τα έσκασα και βλέπουμε...

Σαν καρτουλες ειναι πολυ δυνατες, crysis και crysis warhead με vsync on το τρεχουν νερακι...Το metro 2033 το τρεχουν πολυ καλα, υπαρχουν και σημεια που ειναι ΤΑΦΟΣ απο πλευρας fps...To green planet 2 τρεχει αερα..

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι τα temps και o θορυβος που παραγουν (ειναι αθορυβες) τουλαχιστον στο δικο μου pc...

H βαθμολογία θα πέσει σε σύγκριση με το cayman....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που γνωρίζεις από έγκυρες πηγές? Η rumors. Άρα η 580 θα πέσει δραματικά η τιμή τις. Το ίδιο και στην 480 ακόμη ποιο δραματικά? Δεν γίνετε να πουλανε κάτι πολύ ισχυρότερο και ποιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.