Jump to content



Αγορά νέας ψηφιακής.....επιδιόρθωση της παλιάς....?


Recommended Posts

καλημέρα σας...

έχω μια Canon IXUS Wireless και εδώ και αρκετό καιρό έχει ραγίσει η οθόνη και έχει γίνει κάπως έτσι:

http://thydzik.com/images/canon-ixus-sd450-repair-canon-ixus-55-ixy-60-sd450-with-cracked-lcd-screen.jpg

αρχικά προσπάθησα να αντικαταστήσω την οθόνη και έψαξα στο ebay αλλά δεν βρίσκω ανταλλακτικό.

(η μηχανή αναφέρεται και σαν SD430)

και όταν προσπάθησα να την αποσυναρμολογήσω βρήκα αρκετές δυσκολίες στο να ξεβιδώσω τις βιδούλες που δεν ξεκόλλαγαν με τίποτα (όχι όλες, 2 συγκεκριμένες που κρατάν στη θέση τους το μπρος και πισω πλαστικό)

στην ελληνική αντιπροσωπεία ζητάνε 80Ε για αντικατάσταση και δεν έχω ρωτήσει ακόμα πόσο θα κοστίσει η οθόνη μόνη της.

ξέρει κάποιος να μου πει καμιά συμβουλή για αντικατάσταση της οθόνης?....λέτε να την πάω στην αντιπροσωπεία καλύτερα?...ή να πάρω καινούρια?

για την κουρτίνα 3 διαθέτω περίπου 100Ε ή λίγα παραπανω.....

προφανώς δεν πάω για κάτι φοβερά σοβαρό...αλλά θα θελα να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αξίζει να σκάσεις 80-100 ευρώ για επισκευή παλιάς όταν εμ 120 παίρνεις αυτή που σου δείχνει το Γομάρι.

Θα δεις διαφορά μεγάλη στης φώτο σου, και θα έχεις κάτι καινούργιο, με 0 φθορές, εγγύηση κλπ.

Δεν νομίζω να αξίζει να την φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως στο λινκ που έχω στο 1ο ποστ αλλά τραβάει κανονικά φωτογραφίες...

μετά από την κάρτα μνήμης μπορώ να τις περάσω στον υπολογιστή...

αλλά δεν έχει νόημα αν δεν έχω πρόσβαση στο μενού ή αν δεν βλέπω εκείνη τη στιγμή τι τραβάω...

οπότε φαντάζομαι πως με καινούρια οθόνη θα ναι σαν καινούρια....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.