Jump to content



UPS για RouteR


dimitrisk8

Recommended Posts

λοιπον Ψαχνω για ενα UPS 50wat για να τροφοδοτω το routerακι μ (SAGEM F@ST™ 2404 ), που βρισκεται στην αλλη ακρη του σπιτιου.

Πεφτει συχνα η ταση του ρευματος στην γειτονια και ετσι εχω διακοπες των 0.5 δευτερολεπτων.:slap:

Για το pc και ολα τα υπολοιπα εχω ενα UPS το θεμα ειναι πως το sagem δεν εχει power over ethernet και

δεν μπορω να το τροφοδοτισω τουλαχιστον απο αποσταση.

Ετσι σκεφτηκα μηπως υπαρχει κανα ups παρα πολυ μικρο ισα ισα να τροφοδοτι το router...

Δεν μπορω να βρω τιποτα στην αγορα...

Καμια ιδεα κανεις ?? ??? :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

ιδεα!!!

Παιρνεις ενσυρματα το ιντερνετ??

Αν ναι ....

Βαλε ενα μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο και φερε το ρουτερακι εκει που εχεις και το ups.

Αν οχι ..

μαλλον σε βλεπω για καποιο μτχ ...650αρακi..(αν οχι καινουριο δλδ...)

Link to comment
Share on other sites

βασικα η πρωτη μου σκεψη ειναι αυτη.. να βαλω ενα 15μετρο καλωδιο αλλα βρησκετε στρατηγικα σε καλο σημειο το router και ετσι δεινει ασυρματα σε ολο το σπιτι αλλα και ενσυραμτα σε 2 δωματια.

Ωσο για τα UPS δεν αξιζει να δωσω 40+ ευρω για να βαλω στον τοιχο πανω ολα αυτα τα καλωδια, για να τροφοδοτισω τα ελαχιστα wat για το 1 δευτερολεπτο που θα πεσει το ρευμα ,

το θεμα μου ειναι πως αν τραβηξω 15 μετρα καλωδιο και μαλιστα καλωδιο τηλεφωνου κατα ποσο θα πεσει η αποδοση του σηματος?

αλλη μια λυση που σκεφτομαι ειναι να τραβηξω ενα 15μετρο καλωδιο ρευματος μεχρι το router :S

τι λετε?? :s

Link to comment
Share on other sites

Αφενώς το πρώτο Ups που σου πρότεινα από το pc1.gr έχει 34,73€, αφετέρου πόσα λιγότερα ακριβώς είσαι διατεθειμένος να δώσεις ;;;

Αν τελικά σε ενδιαφέρει μόνο η προστασία του ρούτερ τότε από 20 ευρώ αγοράζεις καλό σταθεροποιητή σταθεροποιητής UPS - Skroutz.gr και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για τα 15 μέτρα μπαλαντέζα ρεύματος θα δώσεις κάνα 13άρι+ ευρώ πάντως.

IpShop.Gr | TELCO ΜΠΑΛΑΝΤΕΖΑ ΔΙΠΟΛΙΚΗ M/F ΛΕΥΚΟ - 15Μ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.