Jump to content



Πρόβλημα με Gigabyte Tuner GT-U8000-RH VER 2.0 και Presto PVR


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Έχω 1 Gigabyte TV Tuner GT-U8000-RH VER 2.0 το οποίο μετά από επανεγκατάσταση των windows XP δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω με καμμία δυνατότητα. Το εγκαθιστώ χρησιμοποιώντας το driver από το cd ή το site της Gigabyte αλλά όταν εγκαθιστώ το tv player "Presto PVR" μου ζητάει ένα serial number το οποίο νομίζω ήταν πάνω στο φακελάκι του CD και δυστυχώς το έχω χάσει. Δοκίμασα διάφορα free players από το web αλλά δεν βρίσκω άκρη, δε παίζει με τίποτα.

Μήπως κάποιος έχει το ίδιο tuner και μπορεί να μου στείλει το serial number που ζητάει το Presto PVR?

Γιατί δυστυχώς με βλέπω να μένω χωρίς TV για πολύ καιρό.

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Κώστας Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Άστα να πάνε, καταστροφή. Δεν θέλει να παίξει με τίποτα. Δεν θα έπρεπε το tuner να πάιζει με κάποιο άλλο player εκτός του presto pvr?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Και αν δεν είχα χάσει το serial number του presto θα βεβαιωνόμουν ότι δεν έχει πρόβλημα το tuner.

τέλος Πάντων

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Κώστα είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα λύση.Πρώτα πας στο σιτε της gigabyte και κατεβάζεις από τα downloads εκεί που λέει utility μετά ανοίγεις το φάκελο και πας στο αρχείο LUTRAY είναι αρχείο σημειωματάριου . Το ανοίγεις πας εκεί που λέει Product oem-id: και γράφεις μόνος σου έναν κωδικό.Εγώ έγραψα 565656. Μετά απλά τρέχεις την εγκατάσταση και είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν είχα internet μέχρι και σήμερα λόγω βλάβης!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω τη λύση που προτείνεις. Αλλά δε με θέλει αυτό το tv tuner με τίποτα. Τώρα έσπασε το ανταπτοράκι που έχει για το καλώδιο της κεραίας. Είχε 1 μικρό καρφί/pin το οποίο έσπασε. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ με τίποτα κάτι ανάλογο εδώ στην Κρήτη. Έχω ευτυχώς το 2ο ανταπτορα που είχε στη συσκευασία αλλά είναι διαφορετικός(Μήπως είναι για digital μόνο ή με το ίδιο βλέπω και αναλογικό και ψηφιακό?). Θα κάνω δουλειά αν βρω ανάλογο μετατροπέα για το καλώδιο της κεραίας?

Ευχαριστώ πολύ

Καλό απόγευμα

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα

Άστα να πάνε, καταστροφή. Δεν θέλει να παίξει με τίποτα. Δεν θα έπρεπε το tuner να πάιζει με κάποιο άλλο player εκτός του presto pvr?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Και αν δεν είχα χάσει το serial number του presto θα βεβαιωνόμουν ότι δεν έχει πρόβλημα το tuner.

τέλος Πάντων

Ευχαριστώ πολύ

ωραιος φιλε..ευχαριστω!επιτελους τηλεοραση μεσω pc!:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Λοιπόν φίλε Κώστα είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα λύση.Πρώτα πας στο σιτε της gigabyte και κατεβάζεις από τα downloads εκεί που λέει utility μετά ανοίγεις το φάκελο και πας στο αρχείο LUTRAY είναι αρχείο σημειωματάριου . Το ανοίγεις πας εκεί που λέει Product oem-id: και γράφεις μόνος σου έναν κωδικό.Εγώ έγραψα 565656. Μετά απλά τρέχεις την εγκατάσταση και είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ευχαριστώ... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 years later...
Παράθεση

 

Λοιπόν φίλε Κώστα είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα λύση.Πρώτα πας στο σιτε της gigabyte και κατεβάζεις από τα downloads εκεί που λέει utility μετά ανοίγεις το φάκελο και πας στο αρχείο LUTRAY είναι αρχείο σημειωματάριου . Το ανοίγεις πας εκεί που λέει Product oem-id: και γράφεις μόνος σου έναν κωδικό.Εγώ έγραψα 565656. Μετά απλά τρέχεις την εγκατάσταση και είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

 

Αυτό πράγματι δούλέψε !! και οποιος θελει να περασει και τον αντιστοιχο driver για windows 10 θα πρεπει να κανει επανεκκίνηση πατώντας restart εχοντας κρατημενο το shift και να επιλεξει της ρυθμισεις για προχωρημένους. Επειτα θα πατησει f8 και θα περασει το driver μεσα απο την διαχειριση συσκευων.

Έγινε επεξεργασία από spinalgr1990
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και για όσους θέλουν να περάσουν τον αντίστοιχο driver για τα windows 10 μπορούν να κάνουν τα εξής :

 


1) Κατεβάζουμε τους οδηγούς από την σελίδα http://download.gigabyte.eu/FileList/Driver/tvcard_taf_win7-64bit.exe


2) Τα κάνουμε αποσυμπίεση σε ένα φάκελο στην Επιφάνεια Εργασίας


3) Κανουμε επανεκκίνηση των υπολογιστή πατώντας το πλήλτρο shift και θα μας εμφανιστεί ένα περιβάλλον επιλογών


4) Διαλέγουμε Επιλογές για προχωρημένους  -> Επιλογές Εκκίνησης -> Επανεκκίνηση


5) Καθώς ο υπολογιστης κανει επανεκκινηση προτού κάνει boot θα διαλέξουμε την επιλογή "Disable Driver Signature enforcement"


6) Όταν ο υπολογιστής ξενκινησει τα Windows Θα Πατησουμε δεξι κλικ στο εικονιδιο ο Υπολογιστης μου Ιδιοτητες ->Διαχειριση Συσκευων-> Install Manually Drivers και θα διαλεξουμε τον φακελο που καναμε εξαγωγη των Driver.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2013 at 7:27 ΜΜ, το μέλος blade_ έγραψε:

για να μην ανοιγω νεο τοπικ...εχει κανεις την καρτουλα σε windows 8?

Drivers υπάρχουν μεχρι και για Windows 7 στον παρακατω συνδεσμο.

 

http://www.gigabyte.com/TV-Tuner-Card/GT-PTV-TAF-RH#support-dl

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@spinalgr1990 έχω δύο ημέρες που προσθαώ να το εγκαταστήσω το usb tv tuner gt-u8000 ver 2.0 σε λαπτοπ με win 10 x64 και όλο τρώω άκυρο. έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το driver signature enforcement τόσο με τον τρόπο που πρότεινες όσο και μέσω command prompt. μπας και έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Τον driver δεν τον εγκαθιστας απο το installer του . Θα το κανεις χειροκινητη εγκατασταση μεσα απο την διαχειριση συσκευων (μιας και το installer που ειδα δεν υποστηριζει win10)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο θεμα ειχε και το δικο μου στα win10 αλλα οταν εκανα Disable το Driver Signature  το περασα κανονικα μεσα απο την διαχειριση συσκευων. Εισαι σιγουρος οτι το εκανες και εσυ disable ? (θελει shift + restart και μετα πατας f11)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.