Jump to content



αγορά αποκωδικοποιητή για digea


patirgerasimos

Recommended Posts

Λοιπόν βάλανε και στην περιοχή μου (ξάνθη) ψηφιακό... Λυσσάξανε και στην πολυκατοικία να στρέψουν την κεραία προς το κέντρο εκπομπής και τώρα τα κανάλια πιάνουν με νερά και είδωλα και ότι άλλο θέλετε...

Μπορεί να μου προτείνει κανείς κανα αποκωδικοποιητή της προκοπής?? Ποιες είναι αξιοπιστες εταιρείες?? Μπήκα στο e-shop είδα έχει μερικούς αλλά δεν έχω ιδέα...

(εννόειται ότι θέλω να ξοδέψω όσον το δυνατόν λιγότερα..λες και έχει κάτι που αξίζει για να το δω στο ψηφιακό)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Έρχετε σε λίγες μέρες ο νέος Crystal Audio HD που είναι και αρκετά "media player" πέρα από δέκτης & pvr. Θα έχει περι τα 60-70Ευρώ αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα kinezikα της αγοράς από άποψης ποιότητας.

edit: βρήκα και το link : http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=91008

Διατηρώντας αναλλοίωτη τη δέσμευση για απόλυτη ποιότητα ψηφιακής εικόνας και ήχου, ο ολοκαίνουριος CDVB-HD εμπλουτίστηκε με προηγμένες δυνατότητες multimedia και βελτιστοποιημένο λογισμικό.

Συνοπτικά, ο νέος αποκωδικοποιητής HD της Crystal Audio προσφέρει:

  • Ταχύτατο, ανανεωμένο περιβάλλον χρήστη
  • Υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων για ταινίες σε μορφή .MKV, ακόμη και αν η ταινία ενσωματώνει διαφορετικούς υπότιτλους (παράκαμψη των embedded subs)
  • Dolby AC3 και DTS, απευθείας από το HDMI ή τη νέα ομοαξονική έξοδο ήχου (Coaxial)
  • Μετατροπή του Dolby AC3 σε Stereo (AC3 Downmix)
  • Νέο, εργονομικό τηλεχειριστήριο, για άμεση απόκριση και βελτιωμένο χειρισμό
  • Αποκλειστικό design, από την Crystal Audio

Σύντομα κοντά σας... 123.gif

Αναλυτικά Χαρακτηριστικά

Αποκωδικοποίηση Εικόνας: MPEG-4 AVC / H.264 ΗP L4 / MPEG-2

Ανάλυση Εικόνας: 1920 x 1080i, 1920 x 720p, 720 x 576p, 720 x 576i, 720 x 480p, 720 x480i

Έξοδος εικόνας: Auto / 4:3 / 16:9

Αποκωδικοποίηση Ήχου: MPEG-1, MPEG-2 (Layer I/II), Dolby Digital (AC-3), AAC και HE-AAC

Περιοχή συχνοτήτων: VHF: 174 - 230 MHz, UHF: 470 - 860 MHz

Εύρος συχνότητας αναζήτησης καναλιών: 6/7/8 MHz

Διαμόρφωση σήματος: QPSK/16QAM/64QAM

Τάση λειτουργίας: 230V/50Hz

Κατανάλωση σε λειτουργία: <5W

Κατανάλωση σε αναμονή: <1W

Διαστάσεις: 200mm x 140mm x 35mm.

Βάρος: 450γρ.

Λοιπά Χαρακτηριστικά: Επίχρυσοι ακροδέκτες, Ομοαξονική έξοδος ήχου, εγγραφή προγράμματος με PVR (ισχύει για κανάλια της ίδιας συχνότητας), Timeshift, EPG, Μνήμη 1.000 καναλιών, Γονικό κλείδωμα, Υπενθ. Προγράμματος

Χαρακτηριστικά του τμήματος Media Player

Υποστηριζόμενα αρχεία Βίντεο: MKV, AVI, MPEG, DivX

Υποστηριζόμενα αρχεία Εικόνας: JPG, BMP

Υποστηριζόμενα αρχεία Βίντεο: MP3, WMA

Συμβατός με αποθηκευτικά μέσα FAT32 και NTFS

και εδώ ο παλιότερος επίσης πολύ καλός αλλα δεν υπάρχει διαθέσιμος Αθήνα, τον έψαχνε φίλος, http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=83810 και στίχοιζε 50Ευρώ σε Κωτσόβολο/electroworld.

Link to comment
Share on other sites

70 ευρώ είναι πολλά.. Η τηλεόραση είναι crt 21" αναβάθμιση δεν προβλέπεται..

ας πούμε από e-shop

CRYPTO REDI 50A - SET TOP BOX - E-SHOP.GR

F&U DTR2219PVR - SET TOP BOX - E-SHOP.GR

EUROSAN S-2000 - SET TOP BOX - E-SHOP.GR

MAX T90 MPEG4/AVC/H.264 - SET TOP BOX - E-SHOP.GR

άξιζει κανένας από τα παραπάνω; Ο funai που έχει 3 χρόνια εγγύηση μου φαίνεται καλός...Από πλαίσιο δεν παίρνω γιατί δεν έχει εδώ και δεν γουστάρω να μπλέξω με μεταφορικές και ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

Για τον XORO HRT 7000 DVB-T MPEG-4 - SET TOP BOX - E-SHOP.GR τι ξέρουμε?

τον λειτουργώ εδώ και 1 μήνα περίπου στο σαλόνι, καθώς και άλλοι 3 φίλοι.

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα είτε απο την λειτουργία του είτε απο την απόδοσή του ( ποιότητα εικόνας, σταθερότητα σήματος ) το μόνο αρνητικό είναι ίσως το μικρό του τηλεκοντρόλ, το οποίο νομίζω οτι είναι ίδιο με τον funai που αναφέρθηκε παραπάνω, απο τον οποίο θα το προτιμούσα λόγο δυνατότητας σύνδεσης με RCA κάτι που στο funai δέν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

o xoro ειναι ιδιος με αυτον που εφερνε παλαιοτερα και επαιζε και τα παντα ολα ,mkv,srt κτλ??

θυμαμαι οτι δεν προλαβαινε να πουλαει τοτε το ε-τσοπ...ειχε γινει πανικος!

edit

ο 7600 ηταν εκεινος..για τον 7000 ιδεα δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

γενικά από και από τα σχόλια στο e-shop ο xoro βλέπω ότι παίζει και ταινίες.. και είναι κ το πιο φθηνό

ό,τι και να δοκίμασα ταινίες δέν κατάφερα να τις αναγνωρίσει, δέν ξέρω άν έκανα κάτι λάθος....

όσο για το τηλεκοντρόλ δέν νομίζω όμως οτι υπολείπεται της ποιότητας των ανταγωνιστών του, απλά είναι μικρό :fist:

Link to comment
Share on other sites

ορίστε η φωτογραφία που υποσχέθηκα.

τα αυτοκόλητα ( σειλοτειπ ) να μην σε απασχολούνε ως προς την ποιότητα του, τα τοποθέτητα εγώ για να διευκολείνεται η χρήση του τηλεκοντρόλ απο άνθρωπο ΑΜΕΑ.

όπως βλέπουμε είναι μικρό το τηλεκοντρόλ, το πάχος του είναι περίπου 0.5 εκατοστά ( λίγο μεγαλύτερο απο το μολύβι στην φωτογραφία )

post-5970-1416074744,9514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λοιπόν, θέλω και εγω εναν δέκτη και κοιτάω τα crystal audio στον kotsovolo.

CDSDR @ €35

Crystal Audio CDSDR

CDSD @ €39,90

Crystal Audio CDSD

Ποια η διαφορά (εκτός τιμής:p)

O CDSDR (φθηνός) γράφει: Έξοδος Audio L/R ενώ ο άλλος δέν :rubik:

Link to comment
Share on other sites

O CDSDR (φθηνός) γράφει: Έξοδος Audio L/R ενώ ο άλλος δέν :rubik:

ΠΑΤΑΤΕΣ γράφει ειναι ακριβός το ιδιο μοντελο απλα το ενα ειναι γυαλιστερο ενω το αλλο ματ

επίσης για την ιστορια την πρώτη φουρνιά ο κοτσοβολος την ειχε 35Ε κ τα δυο μοντελα και μετα ανεβασε την τιμή στο ενα

(εγω εχω CDSDR) ο xoro με αυτον τις crystal audio ειναι ο ιδιος ακριβός το σασί αλλάζει

φιλικά πάνος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.