Jump to content



Πρόβλημα με boot σε 7 64βιτ


mech5107

Recommended Posts

To θέμα έχει ως εξής:

Έχουμε ένα σχετικά καλό vaio που είχε 4gb και 32bit windows vista business.

Ειπα να περάσω 7 N professional 64bit.

Όλα καλά, αν και δεν βρήκα drivers για τα quick launch κουμπιά που έχει...

Προχτές, κάνει shutdown κανονικά και όταν πήγε να το ξανά-ανοίξει ο κάτοχος, έβγαλε startup repair, αλλά δεν κατάφερε να δουλέψει με τίποτα...

Δοκίμασα startup repair απο το dvd, command promt...τίποτα.

Έβγαλα τον δίσκο, πήρα τα αρχεία μου κανονικά, έκανα και ένα scan disk, αλλά τίποτα πάλι.

Safe mode και τα σχετικά, προφανώς δεν λειτουργούν...

Στα XP θυμάμαι μια επιλογή που έκανε reinstall, στα vista δεν είχε χρειαστεί...στα 7 δεν παίζει κάτι τέτοιο?

Στην τελική το ξαναformarω, τα αρχεία τα έχω, αλλά δεν αντέχω να περνάω πάλι ένα σωρό προγράμματα...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

δε πιστευω στα καλα καθουμενα να χαλασε το λειτουργικο και να αρχισε τα κουλα.

εννοω μηπως εγινε κατι λαθος στην χρηση..Κανα αρχειο περιεργο.Κανα προγραμματακι περιεργο.

Οσο για τα προγραμματα και εγω τα βαριεμαι.Γιαυτο αποφευγω και το φορματ:p

Link to comment
Share on other sites

Kάνε boot με το DVD των 7, επέλεξε repair my computer και μετά επέλεξε το CMD.

Δώσε:

bootsect /nt60 c:

Θα κάνει update το MBR. Βοηθάει σε πάρα πολλές περιπτώσεις στις οποίες δεν μπορείς να κάνεις boot.

Bootsect Command-Line Options

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc749177(WS.10).aspx

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω μόλις το έχω πάλι στα χέρια μου...

Αλλά αυτό δεν θα δούλευε σε περίπτωση που crashαρε κατά το boot (blue scene και restart)?

Κάτι BootRec /RebuildBcd, BootRec /FixBoot, BootRec /FixMbr τα έχω δοκιμάσει....αλλά δεν.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω μόλις το έχω πάλι στα χέρια μου...

Αλλά αυτό δεν θα δούλευε σε περίπτωση που crashαρε κατά το boot (blue scene και restart)?

Κάτι BootRec /RebuildBcd, BootRec /FixBoot, BootRec /FixMbr τα έχω δοκιμάσει....αλλά δεν.

Blue screen στο startup εξαιρετικά σπάνια έχει να κάνει με MBR. Θέλω να πω ότι το bootsect είναι αυτό ακριβώς που θες, εφόσον έχω κατανοήσει σωστά το θέμα.

Είχα και έχω πολλές περιπτώσεις με πελάτες μου, που κολλάει στο startup phase. Μαύρη οθόνη κτλ, που έφταιγε ο MBR. (είχε πειραχτεί το MBR από κάποιο άλλο πρόγραμμα δηλαδή), και επιλύθηκε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε πάει στο startup repair κιόλας, σημαίνει ότι είσαι σε καλύτερή "μοίρα" από τη μαύρη οθόνη. :p

Δοκίμασε το, και πες μας. :)

Εdit: Επίσης σε περίπτωση που υπάρχει και άλλος δίσκος στο μηχάνημα (λέμε τώρα), αποσύνδεσέ τον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.