Jump to content



Recommended Posts

Note 2 με JB 4.1.2. Το Oppo Find 5 που είχα, το είχε στα toggles του, το Note 2 δεν το έχει. Μου φαίνεται περίεργο κάτι τόσο απλό και χρήσιμο να μην έχει ένα απλό On/Off widget.

Για να φανταστείς, για φακό που έψαχνα widget-εικονίδιο 1Χ1 να ανοιγοκλείνει το φλας από το homepage και είχα βρει 3-4 apps - για εναλλαγή 3G/GSM ούτε μισό δεν έχω βρει (μέχρι στιγμής).

(elixir widgets 2)

To έβαλα ξανά να το θυμηθώ.. ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟ! Δεν το θυμόμουν ΤΟΣΟ καλό, ειδικά για free! Και μου άρεσε γιατί έχει και εικονίδια για πληροφορίες (π.χ. battery temp).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα widget να μπορώ να κάνω αλλαγή από GSM <-> 3G με ένα κλικ; Μου την σπάει αφάνταστα που θέλει 5-6 βήματα για να αλλάξει...

Αυτό νομίζω έχει toggle που σε πάει απευθείας στη σελίδα που είναι η ρύθμιση: Power Toggles

Δεν είναι αυτό που ζητάς ακριβώς, αλλά δοκίμασε μήπως θυμάμαι λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, πέρνα το tasker (trial εδώ), βάλε ένα widget στην homescreen, και θα σου εμφανίσει την παρακάτω εικόνα:

attachment.php?attachmentid=58871&stc=1&d=1382046458

πατάς στο "new task", στην επόμενη καρτέλα, που σου ζητάει όνομα, βάζεις ή δε βάζεις, και πατάς ok, και μετά στο "+" που έχει στη μέση κάτω κάτω. Σου εμφανίζει το παρακάτω:

attachment.php?attachmentid=58872&stc=1&d=1382046608

πας στο net (4η σειρά, 1ο εικονίδιο), και μετά επιλέγεις το "mobile data 2/3g" ή κάπως έτσι (είμαι στο τάμπλετ τώρα και δεν μου το εμφανίζει)

στο drop down menu κάτω από το "Set" επιλέγεις "toggle"

attachment.php?attachmentid=58873&stc=1&d=1382046896

Μετά σου ζητάει να διαλέξεις και εικονίδιο. Για αυτό πατάς κάτω δεξιά, εκεί που έχει ένα πλέγμα 3x3, και επιλέγεις όποια επιλογή θες (προτιμώ τα built in icons) και βρίσκεις μια εικόνα για εικονίδιο του widget σου.

Το πιο πιθανό, πάντως είναι να μη σε αφήνει να επιλέξεις το mobile data 2g/3g γιατί εδώ και μερικές εκδόσεις τα έχει κλειδώσει η google και αλλάζουν μόνο manual (όπως και το airplane mode και το gps). Σε αυτήν την περίπτωση σου προτείνει να κάνεις root τη συσκευή σου και να περάσεις αυτό το plugin

post-4171-1416077827,9799_thumb.jpg

post-4171-1416077828,2488_thumb.jpg

post-4171-1416077828,3345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό, πάντως είναι να μη σε αφήνει να επιλέξεις το mobile data 2g/3g γιατί εδώ και μερικές εκδόσεις τα έχει κλειδώσει η google και αλλάζουν μόνο manual (όπως και το airplane mode και το gps). Σε αυτήν την περίπτωση σου προτείνει να κάνεις root τη συσκευή σου και να περάσεις αυτό το plugin

To tasker θέλει root; Γιατί είμαι αρουτάριστος (...) και δεν σκοπεύω να το κάνω.

Επίσης, πριν από 2-3 μήνες με το Oppo Find 5 (4.1.2 iirc κι επίσης χωρίς root) μια χαρά είχε μανίσιο toggle για 3G/GSM, χωρίς έξτρα app (το είχε απευθείας στο Notification bar, δίπλα στο WiFi και στο Mobile Data), από κει το θυμάμαι και μου λείπει...

Edit: το 3 ημερών Samsung Galaxy S4 Mini της συζύγου ήρθε με 4.2.1 και κανονικά toggles για Airplane mode & GPS, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

δε θέλει root για να εκτελέσει αρκετές από τις λειτουργίες του. Αλλά για κάποιες άλλες θέλει. Αν δεν έχεις root access απλά δε θα σε αφήσει να κάνεις ότι χρειάζεται root.

Το Oppo, λογικά έχει custom rom. Και η Cyanogen, για παράδειγμα, σου επιτρέπει να τα πειράζεις αυτά. Όμως, όπως δίνει το android η μαμά google, δεν σου δίνει δυνατότητα για toggle. Δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητά του, αλλά επειδή το ξεπερνάω πανεύκολα με cyanogen δε με πολυαπασχόλησε :p

Για το airplane mode και το GPS, θυμάμαι ότι σε gingerbread τα άλλαζα χωρίς δυσκολία με το tasker. Πλέον θέλει root & το Plugin που ανέφερα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Για το airplane mode και το GPS, θυμάμαι ότι σε gingerbread τα άλλαζα χωρίς δυσκολία με το tasker. Πλέον θέλει root & το Plugin που ανέφερα πριν.

w00t! Οι default επιλογές σε καραμανίσιο 4.2.1:

attachment.php?attachmentid=58874&stc=1&d=1382057306

Αποκλειστικό feature του Touchwiz μήπως;

post-129-1416077828,5094_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το φαει το κεφαλι της η Samsung. Δεν εννοειται να μην μπορεις να κανεις root το κινητο σου για την εγγυηση. Αντε πες ο bootloader παλευεται, αλλα πανε να κοψουν και το root;

Anyway, κανονικα μαγκες θελει xposed framework + gravitybox και βαζεις ενα ωραιοτατο toggle στα quicksettings και το ρυθμιζεις οπως θελεις (2g/3g/4g) ή και συνδοιασμους κλπ

Δεν ξερω τι λετε για τα Note, τα πενακια κλπ αυτα που κανουν με το android ειναι καραγκιοζιλικια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Omega είναι, επισήμως περιμένουμε 4.3 κατευθείαν κάπου μέσα στο Νοέμβριο.

Samael, έχει ακόμη κάτι χαζά όπως παλιότερα; κάτι σαν ένα μαύρο "πέπλο" που μεγάλωνε όλο και περισσότερο στην περιοχή της taskbar; το είχε παλιότερα και δοκίμασα την 4.1.2 κι έμεινα εκεί τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.