Jump to content



Recommended Posts

Ψάχνω το app της τράπεζας μου αλλά δεν το βρίσκω. :X:

Για αγορές online με αγγλική debit τι φάση? Να χρησιμοποιήσω ξεχωριστό browser ξέρω γω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι λίστες συμβατότητας κάνουν πολλά άκυρα, το gta sa στο site της Rockstar έγραφε ότι είναι συμβατό με το Note και το μάρκετ μου έλεγε incompatible...

Μετά να μην κλαίγονται κιόλα...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εσάς με τις βαρβατες συσκευές πχ 2gb ram δοκιμαστε κάποιο minfree app και μειωστε τα όρια για ελεύθερη μνήμη.

Το έχω δοκιμάσει στο νεξους 7 μου και εναλλάσσεται ακόμα και σε 10 εφαρμογές ακαριαία χωρίς να ξαναφορτωνει τίποτε και εννοείται χωρίς ίχνος lag.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι λίστες συμβατότητας κάνουν πολλά άκυρα, το gta sa στο site της Rockstar έγραφε ότι είναι συμβατό με το Note και το μάρκετ μου έλεγε incompatible...

Μετά να μην κλαίγονται κιόλα...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Τελικά βρήκα που είναι το issue. Δεν έχει να κάνει με τις εφαρμογές ή compatibility. Με εμένα έχει να κάνει :hehe:

Για εσάς με τις βαρβατες συσκευές πχ 2gb ram δοκιμαστε κάποιο minfree app και μειωστε τα όρια για ελεύθερη μνήμη.

Το έχω δοκιμάσει στο νεξους 7 μου και εναλλάσσεται ακόμα και σε 10 εφαρμογές ακαριαία χωρίς να ξαναφορτωνει τίποτε και εννοείται χωρίς ίχνος lag.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Θέλει root access και δεν θέλω να ασχοληθώ με τέτοιες διαδικασίες κι εφαρμογές για κανένα λόγο. Άσε που δεν χρειάζεται να μειώσω τα όρια της ελεύθερης μνήμης. Άψογα δουλεύει κι έτσι.

Η μόνη περίπτωση, μάλλον, που θα κάνω root, είναι για να βάλω το cerberus (ή άλλο αντικλεπτικό) και μετά θα το βγάλω.

Για πείτε τώρα μεθόδους/προγράμματα/κλπ που χρησιμοποιείτε για να κάνετε (πιο) secured online αγορές με debit/credit από το android.

([MENTION=1446]Dolly[/MENTION] [MENTION=129]Chosen[/MENTION] [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION])

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε τώρα μεθόδους/προγράμματα/κλπ που χρησιμοποιείτε για να κάνετε (πιο) secured online αγορές με debit/credit από το android.

Αγορές μέσω κινητού, κάνω μόνο από το Amazon app, χωρίς επιπλέον μεθόδους προστασίας, χύμα στο κύμα.

Link to comment
Share on other sites

cerberus εβαλα και εγώ τις προάλλες που ήταν φρι και δεν θέλει root.

τώρα για αγορές απο κινητό μόνο από play store έχω αγοράσει κάτι προσωπικά και έβαλα απευθείας την debit μου.

Αν έχω παραγγείλει καμιά πίτσα απο dominos δεν ασχολούμαι πάλι γιατί είναι secure το site.

γενικά με την προστασία που έχεις απο ΕΕ σε λογαριασμούς/κάρτες/κλπ δεν είμαι τρελά anal με το θέμα ασφάλεια. Μπορώ να κάνω decline την συναλλαγή και σε 10 μέρες θα έχω πίσω τα λεφτά μου αν γίνει καμιά στραβή.

ΕΔΙΤ

Τώρα είδα και του Πέτρου, ναι και εγώ απο αμαζον μερικές φορές επίσης χύμα στο κύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι λίστες συμβατότητας κάνουν πολλά άκυρα, το gta sa στο site της Rockstar έγραφε ότι είναι συμβατό με το Note και το μάρκετ μου έλεγε incompatible...

Μετά να μην κλαίγονται κιόλα...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Ότι να 'ναι μερικές φορές πραγματικά, μου έβγαζε incompatible το sportstracker με το Nexus 7, μαλλον επειδή δεν είχε 3G (τι να το κάνει το 3G? τo tracking το κάνει με το GPS και sync όποτε βρει WiFi.)

Και πιο κουλό ήταν παλιότερα που το παλιό μου κινητό ήταν incompatible με το Google Goggles! ακόμα δεν ξέρω γιατί.. Έψαξα κάποιες ώρες, βρήκα το .apk, το φόρτωσα, το εγκατέστησα, όλα μια χαρά.

Θεωρητικά όλα τα ebanking apps είναι σούπερ secure.

+1 με το Αpp της ING εδώ, εκτός του ότι με έχει σώσει, κάνει ότι είπες, log out και κλείνει τελοίως.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

cerberus εβαλα και εγώ τις προάλλες που ήταν φρι και δεν θέλει root.

Όχι δεν χρειάζεται απλά με το root από ότι είδα, δεν διαγράφεται η εφαρμογή αν ο άλλος κάνει ένα reset.

Αν έχω παραγγείλει καμιά πίτσα απο dominos δεν ασχολούμαι πάλι γιατί είναι secure το site.

Για δώσε μερικά infos εδώ...

Έχουν 24/7 delivery?

Πόση ώρα συνήθως κάνουν να την φέρουν?

Για ποιες ζώνες μιλάμε?

Μην σου πω ότι ψάχνω να βρω ευέλικτο super market να τα παραγγέλνω όλα online και να μου έρχονται :p

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Θέλει root access και δεν θέλω να ασχοληθώ με τέτοιες διαδικασίες κι εφαρμογές για κανένα λόγο. Άσε που δεν χρειάζεται να μειώσω τα όρια της ελεύθερης μνήμης. Άψογα δουλεύει κι έτσι.

Η μόνη περίπτωση, μάλλον, που θα κάνω root, είναι για να βάλω το cerberus (ή άλλο αντικλεπτικό) και μετά θα το βγάλω.

Nope no root.

πχ Αυτη δεν θελει root.

Αντοιστοιχα για τα low end κινητα (πχ 512 ραμ) στις ρυθμισεις αυξανουμε τα min free ορια μνημης για να μην μπουκωνει το συστημα απο την λιγη μνημη, αυτο το εχω κανει στην μπακατελα μου το Lg 2x ενω στο Nexus 7 2013 το αντιθετο ακριβως οπως ειπα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται απλά με το root από ότι είδα, δεν διαγράφεται η εφαρμογή αν ο άλλος κάνει ένα reset.

Για δώσε μερικά infos εδώ...

Έχουν 24/7 delivery?

Πόση ώρα συνήθως κάνουν να την φέρουν?

Για ποιες ζώνες μιλάμε?

Μην σου πω ότι ψάχνω να βρω ευέλικτο super market να τα παραγγέλνω όλα online και να μου έρχονται :p

Αν είσαι Αγγλία, δες το asda.

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλή θα ήθελα...

Το Greenify δεν δουλεύει τόσο καλά (τουτέστιν δεν βλέπω βελτίωση στην αυτονομία κτλ) κι έψαχνα μια εφαρμογή που να μου επιτρέπει να απεγκαθιστώ εφαρμογές συστήματος -που δεν μου επιτρέπει το Clean Master- αλλά και να τις κάνω "Freeze / Crystallize", όσες δεν θέλω να απεγκαταστήσω.

Έχω καταλήξει στο Titanium Backup Pro (η δωρεάν έκδοση δεν επιτρέπει το "πα΄γωμα εφαρμογών) και στο Android Tuner που είναι κι αυτό πολυεργαλείο κι έχει κι άλλα πολλά χρήσιμα (που δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα αξιοποιήσω).

Δυστυχώς το Titanium Backup Pro είναι κάπως ακριβό στα ~5€ για να αξιοποιήσω μόνο την μόνο μία επιπλέον λειτουργία που με ενδιαφέρει.

Το Android Tuner έχει τόσα πολλά μέσα που φοβάμαι μην βαρύνει τελικά το σύστημα. Θέλει και εγκατάσταση του Xposed που δεν είμαι σίγουρος αν είναι διαθέσιμο για την Andoid KitKat.

Πέρα από το "πάγωμα" εφαρμογών, θα με ενδιέφερε κι ο έλεγχος των εφαρμογών που ξεκινούν με το λειτουργικό, ώστε να αποκλείσω όποιες θέλω.

Link to comment
Share on other sites

-ποιος σου ειπε οτι το greenify θα σου βελτιωσει την αυτονομια;

-δεν ειναι αναγκη να αγορασεις το titanium.... γινει πιο δραστήριος, δεν ειναι δυσκολο.

-για να σβησεις εφαρμογες του συστηματος πρεπει να εισαι root. αν ειναι, τοτε ειναι πολυ ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είμαι σίγουρος κι αν το "freeze/crystallize" είναι κάτι διαφορετικό από το "disable", την απενεργοποίηση δλδ που μπορεί να κάνει κανείς μόνος του μέσα από τις ρυθμίσεις...

...έχω βρει κατά καιρούς κάποιες εφαρμογές που δεν μου επιτρέπεται από τις ρυθμίσεις να απενεργοποιήσω, ίσως εκεί το Titanium Backup κάνει την επιπλέον δουλειά.

Πέρα απ' αυτά βρήκα το App Quarantine που φαίνεται πως κάνει ό,τι θέλω και δωρεάν.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ramdroid.appquarantine

Link to comment
Share on other sites

το greemify βελτιώνει την αυτονομία ανάλογα την χρήση που κάνεις στο κινητό . αν ανοίγεις fb και το παρατάς ανοιχτό μετά ναι θα σε βοηθήσει

καπως ετσι ειναι ναι,για παραδειγμα εγω ειχα εκατονταδες wakelocks απο διαφορες εφαρμογες, με το greenify ολα μια χαρα μπαινει σε deep sleep ανενοχλητο :p

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγω προς το παρόν το επιπλέον κόστος, χρησιμοποιώ την παραπάνω δωρεάν εφαρμογή.

Δεν μου χρειάζονται προς το παρόν οι παραπάνω λειτουργίες που προσφέρει η εμπορική έκδοση του titanium.

Έχω όμως άλλη μια ερώτηση:

Χρησιμοποιώ το ebookdroid για διάβασμα, και πράγματι τα καταφέρνει εξαιρετικά, σε συνδυασμό με τη λειτουργία "autocrop"...

...έχω όμως πρόβλημα με τις λειτουργίες επεξεργασίας/σήμανσης του κειμένου...

- οι όποιες υπογραμμίσεις, επισημάνσεις κτλ είναι ορατές μόνο εντός της εφαρμογής

- είναι δύσχρηστες και προβληματικές, πχ αν υπογραμμίσω μια πρόταση και μετά αποφασίσω να αλλάξω χρώμα ή να τη κάνω επισήμανση, το κουμπάκι διαγραφής, ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ Ό,ΤΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ, ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΗ ΈΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.

Ψάχνω λοιπόν μια εφαρμογή pdf annotation / editing, που να τα καταφέρνει πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα, αλλά και να λειτουργεί καλα κι ως reader.

Δοκίμασα και απέρριψα το foxit mobile reader, γιατί η απεικο΄νιση του κειμένου είναι ΧΑΛΙΑ, ενώ καταναλωνει και πολλούς πόρους.

Ηθελα να αγοράσω το replico pdf reader, αλλά διάβασα πως απαιτεί ενεργεί σύνδεση στο διαδίκτυο για να λειτουργήσει, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε μια συσκευή και γενικά οι όροι στο EULA είναι προβληματικοί.

Εχω διαβάσει καλούτσικα λόγια για το ezPDF καθώς και για το LectureNotes (μόνο που το τελευταίο διάβασα πως εξάγει αρχεία pdf ως εικόνες κι όχι ως κείμενο κιέτσι υποβαθμίζει την αναγνωσιμότητα).

Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια προγράμμα να μου δώσει κάποια συμβουλή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρισα στη δουλεια ένα πελατη Κινεζο και μιλησαμε λιγο.

Του ζητησα να μου γραψει το ονομα μου στα Κινεζικα. Αυτος ανοιξε μια εφαρμογή στο iPhone και το βρηκε από εκει.

Μενου και εφαρμογες στο κινητο ηταν στα Κινεζικα και δε μπορεσε να με βοηθησει με το Android.

Η εφαρμογή στο εικονιδιο ειχε το κεφαλαιο Α

Εχετε υποψη σας μια τετοια εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.