Jump to content



pc σε δίκτυο χωρεις να του δωσω internet


SCREPTOS

Recommended Posts

καλημέρα, θέλω να προσθέσω ενα pc στο τοπικό δίκτυο το οποιο παρεχει και ιντερνετ αλλά δεν θέλω να εχει ιντερνετ το συγκεκρημένο pc, τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω,win xp και οτι δεν εχω καρφομενες ip, οτι δωσει το modem router.4 ειναι τα pc στο σύνολο.

ετσι και ετσι :)

και κατι ακομα αν και νομιζω να εκανα αλλο τοπικ για αυτο, συνδεση απομακρυσμενης επιφανιας εργασιας. πολύ απλά και γρηγορα, γνωρίζεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

το πιο εύκολο αλλά αν σκαμπάζει λίγο ο χρήστης το αλλάζει είναι

πάς εκεί που δίνεις καρφωτές και του αλλάζεις τους DNS με κάτι άσχετο.. πχ 192.168.152.1 οπότε δεν έχει DNS resolving αλλά πάλι όποιες λειτουργίες του δικτύου δεν θέλουν dns δουλεύουν... δηλ. αν ο χρήστης δεν χτυπήσει στον Internet explorer in.gr - ΕΛΛΑΔΑ αλλά βάλει 194.63.247.161 θα μπεί...

άλλος τρόπος είναι να του κόψεις και τα http απο windows ή άλλο firewall έτσι ώστε να μην βγαίνει...

και στις δυο περιπτώσεις καλό είναι ο χρήστης να μην είναι τοπικός Admin ωστε να μην μπορεί να το αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.