Jump to content



External Ethernet .....


allos

Recommended Posts

Έχω ήδη τον WD ΜyBookWorld 1TB o οποίος είναι τραγικαααααααααά αργός.

και τώρα θέλω να πάρω και άλλον και σκέφτομαι για αυτόν εδώ

WESTERN DIGITAL WDH1NC20000E MY BOOK WORLD EDITION NETWORK DRIVE 2TB

WESTERN DIGITAL WDH1NC20000E MY BOOK WORLD EDITION NETWORK DRIVE 2TB - - E-SHOP.GR

Ξέρει κανείς αν έχει βελτιώσει τίποτα η WD σε σχέση με την ταχύτητα δικτύου ..... ή κλασσικά πάει πάλι με μεταφορές των 4-5mb/s ?

Link to comment
Share on other sites

NAS Performance Comparison Charts - File Copy Write Performance - SmallNetBuilder

Διάλεξε από τα φίλτρα τον κατασκευαστή και δες...

Θα σου πρότεινα κάποιον άλλο όπως το my book live το οποίο είναι πολύ γρήγορο, δες το review...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !!!!

Από ότι διάβασα στο review που μου έστειλες έχει τρελές ταχύτητες !! (σε σχέση με την βλακεία που έχω τώρα)

Μάλλον τον Live θα πάρω αλλά στα 2ΤΒ... αν τον βρώ κάπου....

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 100€ έχει ένας δίσκος 2ΤΒ, τα υπόλοιπα λεφτά που πληρώνεις είναι το ethernet... σίγουρα αν περιμένεις μερικούς μήνες η τιμή φυσικά θα πέσει, αλλά δεδομένης της ταχύτητάς του, θα έλεγα είναι και λίγα... άλλα NAS με πολύ μικρότερη ταχύτητα και από παραδοσιακούς κατασκευαστές NAS, είναι 2 και 3 φορές ακριβότερα...

Αν είχε 15-30ΜΒ/sec φυσικά και δεν θα άξιζε...

Αυτή τη στιγμή (για NAS πάντα) είναι το καλύτερο από άποψη performace/value...

εδιτ:

Δες και εδώ, αλλά επέλεξε στα φίλτρα ένα εύρος τιμής 0-200, γιατί θα σου βγάζει και τα θηρία με κόστος >2000$...

Link to comment
Share on other sites

Τους usb/firewire/e-sata μπορείς να τους έχεις συνδεδεμένους μόνο σε ένα υπολογιστή κάθε φορά και πρέπει να τον μετακινείς κάθε φορά... ο ethernet είναι μόνιμα συνδεδεμένος στο router/switch και έχουν ταυτόχρονα πρόσβαση όλοι οι υπολογιστές του δικτύου, είτε μέσω ethernet είτε μέσω wireless (αν υπάρχει έστω ένα wi-fi spot στο subnet)...

Link to comment
Share on other sites

Τους usb/firewire/e-sata μπορείς να τους έχεις συνδεδεμένους μόνο σε ένα υπολογιστή κάθε φορά και πρέπει να τον μετακινείς κάθε φορά... ο ethernet είναι μόνιμα συνδεδεμένος στο router/switch και έχουν ταυτόχρονα πρόσβαση όλοι οι υπολογιστές του δικτύου, είτε μέσω ethernet είτε μέσω wireless (αν υπάρχει έστω ένα wi-fi spot στο subnet)...

Θέλω κάποιο ιδιαίτερο router;

Έχω ένα wi-fi της intracom - NetFaster IAD2.

Επίσης αν καταλαβαίνω από τα specs του NAS QNAP Systems, Inc. ( TS-210 Turbo NAS ) - Quality Network Appliance Provider μπορώ να έχω access από μακριά με κλειστό το κυρίως σύστημα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το σκεφτομαι και γω να παρω εξωτερικο σκληρο τωρα και θα προτιμουσα να ειναι ethernet για να μπορω να εχω τα αρχεια μου σε ολους του υπολογιστες του σπιτιου(μεσω wifi).ποιον προτεινετε?wd my book live?

υγ.σορρυ που γραφω εδω αλλα μην ανοιγω αλλο θεμα για το ιδιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.