Jump to content



Overclocking E7300


Recommended Posts

Έχω μια απορία...

Γιατι ο CPU μου θέλει τουλάχιστον 1.712V για να είναι stable σε Prime...?

core2duo.png

Βλέπω όλοι λένε θέλει το πολύ 1.5V για τα 4,2GHz... Αλλά εγώ αν βάλω Κάτω από 1.66V τρώω μπλέ οθόνες και σε Prime με 1.68V βγάζει errors στο Prime ενώ σε 1.712V δεν βγάζει, και λειτουργεί μια χαρά Stable μόνιμα..

Έχω την DFI Lan Party T2RS....

Επίσης αρνείται να τρέξει τις μνήμες πάνω από 950MHz άσχετα αν βάλω τα σωστά Timmings η βάλω πιο χαλαρά..

Έχω τις Teamgroup 1066MHz 2x1GB και ADATA 1066MHz 2x1GB με Timmings 5-5-5-15, και δοκίμασα και 6-6-6-18 αλλά πάλι δεν τις δέχεται....

Το έχω για καθημερινή χρήση...

Το Vdroop δοκίμασα να το βάλω enabled και το μόνο που καταφέρνει είναι να πετάει μπλε οθόνες..

Ρεύμα στην μητρική στο NB έχω 1.52V και VTT 1.4V και SB 1.75V + το Clockgen 3.75V.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά έφαγε degrade, τον δοκίμασα σε άλλο PC (είχε χαλάσει η μητρική σε κάποια φάση πριν 1,5 μήνες) εχθές και δεν λειτουργεί σωστά... :(

Τρώει Freeze μετά από 2-3 λεπτά λειτουργίας..

Δοκίμασα Default και Underclock, και με άλλες μνήμες, αλλά από ότι φαίνεται τα τίναξε μετά από 2 χρόνια λειτουργίας στα 4,2GHz..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.