Jump to content



Εχω τρελαθει με τις μνημες, ερωτηση για αγορα


ea6gka

Recommended Posts

παιδια 210 ευρω οι 3500 ΒΗ5 και με τα ιδια λεφτα οι 4000 ocz performance. τι ειναι καλυτερο για ενα αρκετο μεγαλο οβερκλοκ? μου φαινεται οτι ειναι κοροιδια να παιρνεις τοσα ακριβα ενα ΒΗ5 οταν με τα ιδια παιρνεις 4000 και μαλιστα χωρις μοντ και τα ρεστα.

οι γνωμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις να αγοράσεις μνήμες, θα πρέπει να σκεφθείς σε τι περίπου fsb θα κυμανθεί το overclock σου....

Εκεί θα πρέπει να δεις αν σε παίρνει για 1:1 με bh-5 ή 4000 μνήμες, διαφορετικά με διαιρέτες για τις bh-5 και 1:1 για τις 4000.

Σε τι fsb έχεις σκοπό να δουλέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να παίξεις μεταξύ 270-280, τότε από θέμα απόδοσης, τα 5/4 με bh-5/6 με τα 5/4 4000, θα έχουν διαφορά υπέρ των bh-5/6.

Στα 275-280 fsb, 5/4 με bh-5/6 είναι ισάξια με 1:1 μνημών με 3-4-4-7.

Μην σκεφτείς την λύση των 5/4 με 4000 μνήμες... ή πάρε τις bh-5/6 για να παίξεις με διαιρέτη ή βρες μνήμες για 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι οι BH5/6

a) θα σου παίζουν και σε AMD καλύτερα

β) ευκολότερα θα πάνε 220-230 από ότι οι 4000 στα 280-290

’κου τον RootX αν και πιστεύω ότι με 5:4 διαιρέτη είναι ισοδύναμες με 2.5-3-3 και όχι 3-4-4 οπότε προτίμησέ τις ΒΗ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη τον τελευταιο καιρο εχουν περασει διαφορες μνημες απο τα χερια μου και μεταξυ αυτων ηταν bh-5 Mushkin και αλλες ,και καποιες Οcz 4200EL ....οι οποιες ολες δοκιμαστηκαν και σε Ιntel και σε Αmd ...θα σου πρωτεινα αυτο που ειπε και ο root αν σκοπευεις να παιξεις σε 1/1 με 280fsb και πανω πας για κατι προς 4200 αν ομως σκεφτεσαι να αλλαξεις cpu σε κατι πιο μεγαλο (μεγαλυτερο multi δηλ.) προσεξε γιατι το πιθανοτερο ειναι να τις χαραμησεις γιατι οι μνημες αυτες ειναι φτιαγμενες για MHZ και οχι για χαμηλα latencies

ενω με τις bh5/6 θα μπορεις να εχεις χαμηλα latencies σε 5/4 και στην ουσια παρομοιες επιδοσεις....και θα μπορεις να τις αξιοποιησεις και σε μελλοντικη αναβαθμιση του cpu......και που ξερεις αυτες οι καινουριες bh-6 που παιζουν απο οτι βλεπω τα πανε αρκετα καλα με λιγο στρωσιμο και λιγο ρευματακι παραπανω;):D

Link to comment
Share on other sites

Σε intel p4/nforce2 ισχυουν αυτα που λενε.Σε α64 ομως (που κοβω να ειναι η επομενη σου πλατφορμα) λογω ενσωματωμενου memory controller το κερδος απο τα χαμηλα timings ειναι πολυ μικροτερο.Και αν σκεφτεις οτι το multi ειναι κλειδωμενο προς τα πανω,το μεγαλο fsb ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλον ηρθαμε στο προβλημα που εχω εγω τωρα εχω cpu διαμαντι και δεν τραβανε οι μνημες μου δωσε και παρε αυτες που πηστευεις οτι θα σηκοσουν περισοτερα fsb θα χριαστουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο FSB και πάνω αξίζει ο διαιρέτης σε Intel?

π.χ. αν είμαι 250 με 5:4=>200 οι μνήμες είναι καλύτερα από 1:1 στα 220 FSB?

Aριθμητικά μπορούμε να το δούμε; Παίζει μάλλον και αν έχω 2.6 ή 3.2 γιατί στα 250 FSB ο 3.2 πάει πιο δύσκολα ε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.